Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Rzeka Drwęca


maryaChi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem wędkarzem z małym doświadczeniem - szczególnie na rzekach łowiłem bardzo mało razy. W tym tygodniu wybieram się na tydzień na pojezierze brodnickie. Nastawiam się głównie na lina. Znam już tamto jeziorko gdzie na linka się zamierzam sasiąść i nie o to chcę pytać :)

Chodzi mi o rzekę Drwęcę w tamtych okolicach. Wiem od wuja, że jeździ na jazie, brzany, dziadek uczęszczał na klenie i bolenie. Nie wiem jednak czy mam realne szanse żeby na tego typu rybę zapolować. Wiem z internetu że drwęca obfituje w troć i łososia, ale z tego co wiem dopiero na odcinku wody górskiej.

Może ktoś z was wie coś więcej na temat tej rzeczki. Szczególnie interesują mnie rejony Brodnicy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam

Drwece znam ale w rejonie Ciechocin az do ujscia

W Brodnicy bylem kilka razy ale tylko raz przez krotki czas w srodku miasta pospiningowalem :)

Co do samej rzeki to jesli chcesz polapac jazie a bedziesz mial mozliwosc kilkudniowego necenia to proponowalbym znalezc ze dwa dolki za krzakami ktore beda spowalnialy nurt i bedzie tam woda krecila i podnecic grochem

Miejscowi wlasnie najczesciej lapia na groch aczkolwiek i widzialem jak ladne klenie ciagneli na chleb (ale czym wtedy necili to nie wiem)

Wydaje mi sie ze groch jest zdecydowanie lepszy

Klenie to raczej proponowalbym owowce (wisnie, mirabelki) jesli mozesz sprobuj rowniez kilka dni podnencic w miejscach z widocznym nurtem (mozesz nencic jedno miejsce grochem drugie owocami i wtedy masz zawsze dwie mozliwosci)

Jesli chcesz lapac na spining to polecam w tym okresie imitacje zabek (twistery dwuogonowe, roznego rodzaju zabki itp)

Mi na Drwecy to sie sprawdzalo w koncowce lata (zreszta teraz nad Wisla od tygodnia non stop jest pelno malych zabek)

Poza tym spinigista ktorego podpatrywalem kilka lat temu w Brodnicy chodzil i rzucal dosc duzymi twisterami kolo 10 cm i prowadzil jest wzdluz brzegu bardzo wolno (rzucal na jakies 10-15 metrow i skupial sie na wolniutkim przeprowadzeniu przynenty wzdluz brzegu przy roslinach)

Ja staralem sie obrzucac kazde ciekawe miejsce i efekty tez to przynosilo jednak nie byly to jakies okazy

Szczupaki braly mi albo w zastoiskach na granicy nurtu i spokojnej wody albo w dolkach za krzakami

Lepiej jednak jest postawic chyba zywca bo tyle ciekawych miejsc ile minalem to po prostu szok

Tylko jak poprowadzic przynente gdy masz metr kwadratowy wody przy powalonym drzewie a dalej same gazlezie stercza? (notabene raz w miesjcu sprzyjajacym puscilem twistera w taka dziure i uderzyl odrazu szczupak - taki z 50 cm jednak nie wyciagnalem go bo po prostu nie mialem jak, podnoszac na szczytowce bym pewnie ja polamal a gdy kombinowalem jak po niego zejsc to po prostu sie wyczepil)

Wazna uwaga moze przydac ci sie podbierak

Jesli cos moge jeszcze podpowiadac to pisz

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 6 months later...

Mieszkam nad Drwecą strasznie piękna rzeka ale tez strasznie przełowiona kiedyś pamietam jak dziedek łapał brzany jazie klenie świnki teraz bardzo ciężko złapac cos konkretnego Najbardziej podoba mi sie jej dzikość dziś byłem pospiningować to jeszcze wylewy trzymaja i nie można dojśc do wszystkich miejsc niestety wróciłem bez ryby. Co do troci i łososi słszałem o intensywnych zarybieniach nistety jeszcze nie miałem okazji złapac żadnej z tych ryb choc mój ojciec złapał na czerwonego robaka awój na obrotówke ale nieprzesadzał bym z tą ilością. Moim zdaniem drwęca jest rzeką z przyszlośćią lecz muszą o niej zmadrzec ludzie może za sto lat gdy pogłowie ryb wzrosnie rzeka znow bedzie rybna.

Reasumując:

-piękna rzeka raczy swoja dzikością płynąc przez piękne lasy pola łąki

-stan ryb oceniam na 3 jest tam sporo ryb i jestem pewnien rze wystepuja tam brzany , certy i inne rzadkie gatunki ryb wystepujace w wodach północnej Polski

-mogą troche przeszkazać śmieci wzdłuż brzegów naniesione przez coroczne podwyszszenie wód :???: Jak ja maże by ktos odpowiednio zająl sie ta piękną rzeka i przywrocił jej miejsce które kiedys miała jako jedna z najpiękniejszch Polskich rzek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

na odcinku przy Ostródzie dokładnie Samborowo piękna malownicza rzeka ale... strasznie przekłusowana jak tylko sie coś pojawi to zaraz prądem bija;// z wekieszych ryb to jązie klenie szczupak i pstrąg ale malo jest ich a bywaly naprawde duze sztuki jak bylem maly to pamietam wielki kłody które sie nagle poruszały a były to klenie medalowych rozmiarów a tak z większych ryb w tej okolicy to mialem szczupaka 3.5 kg pstrąga 2,6kg (sam nie wiem gdzie sie uchował hehe) i jazia 1.8kg pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Opis z dnia 04.10.2008

Start wędkowania wyznaczyliśmy sobie z Welfronem w miejscowości Ciechocin. Plan polegał na obłowieniu co ciekawszych miejsc aż do pewnej żwirowni w okolicach Młyńca.

Drwęca powitała nas takim oto widokiem

b6e796ec0f0e6834m.jpg

Następnie pokonujemy ciąg pewnych wzniesień, przez które przebiła się Drweca tworząc malowniczą dolinę w lesie

83a576ddc792afa8m.jpg

No i Welfron zmierzający już w dół z jednego ze zniesień ;)

2d1d110e795f6b4fm.jpg

W Drwęcy napotykaliśmy sporo przeszkód. Oto jedna z nich powalone drzewko, widok na wodę przed nią

0ad44041c28536b7m.jpg

i za nią

46e9c57dde33bd61m.jpg

W pobliżu tego miejsca Welfron złapał jedyną rybę wypadu małego szczupaczka. Rybka szybko wróciła do wody.

1aba6c85904874f0m.jpg

Z drugiej strony („z prądem rzeki”) jest podmyta skarpa. Widok na nią

Zbliżenie

6fa885e0618e9733m.jpg

Perspektywa

8925cbb064d8a900m.jpg

I już jesteśmy na skarpie

Wydaje się że do wody nie jest daleko

a3f85694d6e0ffeem.jpg

Ale czy aby na pewno? ;) Widok na ładny zakręt na którym pachniało szczupakiem szczupakiem gdzie poza pistoletem Welfrona nic nawet nie próbowało atakować przynęt : (

a99b64359c10e670m.jpg

Kolejny ciekawy zakręt

Widok pod prąd

a01fef8efd3dd3e5m.jpg

I z prądem

27038e95f74336b9m.jpg

Welfron pokazuje mi malutkiego szczupaczka, który czaił się gdzieś przy brzegu na narybek, ale ja go nie widziałem. Może kto z was go zobaczy ;) Na wodzie widać też patyki pogryzione przez bobry

65335d8c2813c210m.jpg

Robota bobrów (taki podwieczorek) podwieczorek zbliżeniu

41348ca13ee84ea5m.jpg

Welfron brodzi i pokonuje przeszkody – w tym miejscu miał wyjście szczupaka, ale tym razem to ryba była góra i nie dała się zaciąć

44287d9300f39fd2m.jpg

A tu jedna z przeszkód towarzysząca wędkowaniu nad Drwęcą. „Las” pokrzyw. Są one miejscami wysokości 2 metrów więc marsz przez taki „lasek” do przyjemności nie należy ;)

7017691689a67a2fm.jpg

Można spotkać również „obiad” bobra. Tutaj potrzebował czegoś większego ;)

37ee0ea21f9cb8b7m.jpg

I na tym zakręcie Welfron miał wyjście szczupaka ze środka rzeki. Jednak i tym razem zacięcie nie wyszło. Następnym razem będzie lepiej ;) Jeśli ktoś wybiera się nad Drwęce radzę zwrócić uwagą na takie podmyte brzegi i dla własnego bezpieczeństwa być ostrożnym. Po moim przejściu wzdłuż brzegu oderwał się kawałek skarpy. Dlatego aby nie zaznać kąpieli warto zachować ostrożność

ee00dc020839c2a1m.jpg

Jeden z bardziej podobających mi się fragmentów wodzie kilka dużych drzew pachnie duża rybą tylko nie wiadomo jak się do nich dobrać

bc6c8870335967a7m.jpg

A tutaj Welfron przy jednym z drzewek widocznym wyżej w tle

34de771481a2e6d7m.jpg

Tym razem nie ryba, ale z braku szczupaków zdjęcie prawie jak z holu ;)

dc6768cf8899ac7bm.jpg

Podsumowując Drwęca jak zawsze zachwyciła widokami. Ryby się jednak pochowały. Ja miałem tylko dwa mizerne branka : ( Jednak jak zawsze warto pojechać w te rejony. W totalne bezludzie ( ;) ) aby jednak odpocząć, dotlenić się i naoglądać. Po pewnym czasie już po aparat sięgałem znacznie rzadziej, bo ciekawych miejsc wartych udokumentowania było znacznie więcej. Jeśli ktoś by chciał się wybrać w te strony i ma jakieś pytania, na które będę umiał odp to proszę o priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam na drwęcy łowie od ponad roku i powiem wam szczerze że tam na moje poprostu nie ma ryb lub ja nie umiem łowić. aha łowie przed tamą w małej wiosce krobia koło wyżej wymienionego młyńca. prosze pomuszcie dajcie jakies rady na co łapać, jakie ryby tam łapać, kiedy łapać. jestem wszech stronnym wędkarzem ale najbardziej lubie spining.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz być cierpliwy a napewno doczekasz się ryb;) Znam ludzi którzy nie wiedzą nawet co to internet a na tej rzece łowia takie ryby że szok :shock: Więc ryby są tylko trzeba umiec je złapać.Co do spiningu to przynety nie graja większej roli "jak ma wziąść to weżmie" :mrgreen: Choć ja jestem zwolennikiem wahadłowek które znakomicie mozna sprowadzić do dna nawet w rwącym nurcie na głębszej wodzie. Co chodzi o białą rybe to narazie nic ci nie napisze ponieważ sam dopiero będe zagłębiał tą kwestie w tym sezonie. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zbytnio nie jestem przekonany do obrotówek wole wahadłowki a najbardziej gumy i wobki. no na marzec mam zamiar zacząc łowić klenia tylko jeszcze nie wiem na co.

moje ryby które złapałem to szczpuaki większość nie wymiarowych około z 20 a takich z wymiarowych bym wyciągną około 3 miał już go prawie miałem tylko zaczepił mi się od brzeg a na drywęcy jest on stromy mówie nie mogę straić takiej rybki wszedłem za nim do wody i jak już go widziałem chciałem go wyciągnąć mój błąd że złapałem za przypon nie za rybe i jak złapałem poszedł i tyle;) wiem że zrobiłem błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Witam was po rocznej przerwie jak idą stosunki z rybą nad drwęcą, u mnie nad drywęcą (okolice lubicza) jest pustka totalna nie wiem czy one zrobiły się takie wybredne czy co no kompletnie nie chcą brać tylko jakieś dzieci z rodziny okoni i rzadko szczupaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja wędkowałem w okolicach Golubia-Dobrzynia, też nic, nocka na rosówkę nic, kilka lat temu nie było takiej możliwości żeby nie złapać a teraz...

Czekan na koniec września, szczupaka chcę złapać.

Jak zacznie coś się dziać będę pisał.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

polecił bym Ci kopyta średniej wielkości w naturalnych barwach :) ja stosuje główki max 7g cięższe za bardzo lubią zaczepy :twisted: Jak u was wygląda ten rok na rybach na Drwęcy ? U mnie sezon zaczynał się ładnie pstrągi klenie później nawet sporo szczupaków ale na jesieni słabo :( Dużo u was okonia, jazia i klenia ? W czasie wyższej wody w wakacje sporo jazi małych łapałem czasem ponad 15 z jednego miejsca ale wszystko maluch max 20cm i wszystko dalej pływają ale większych nie łapałem :( Zauważyłem że już drugi rok boleń zaczyna się pokazywać mały to mały ale jest ;) A kontroli jak nigdy nie widziałem tak w tym roku znowu brak :(

to jak tam u was z rybostanem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał ty na pewno opisujesz tą samą rzekę? bo u mnie to lipa na maksa w tym sezonie wpadły 2 szczupaczki 60cm i 1 trotka 65cm i to wszystko z większych ryb a w wakacje chodziłem można powiedzieć że prawie codziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał ty na pewno opisujesz tą samą rzekę?
Tak tą samą łapię z 5 km od ujścia z Jezior Drwęckiego :)To jeszcze województwo warmińsko-mazurskie :) Ta rzeka naprawdę jeżeli z 2 lata nie było by elektryków ;/ to by był raj na ryby no ale .. oni coraz bardziej przebiegli i ich obecność widać po zdechłych rybkach a jak ich się nie złapie ze rękę to nikomu sie nic nie udowodni ... aż żal że taka rzeka jest tak zapomniana bo mała to ona nie jest .. ale po tym co się czyta na forum to widać że tak wszędzie jest ... Okonia też nie widać :( W maju brałem udział w spływie Drwęca do Nowego Miasta Lubawskiego w tamtych okolicach jeszcze ładniejsza rzeka :) U mnie jest tak że co roku to inne ryby biorą z roku na rok nie wiem czego się spodziewać raz połapie szczupaki innym razem jazie kiedyś sporo okonia a tak to płoci ładnych często sporo trafiałem ale to hymm jeden wypad na jakiś czas udany a tak to spacer i powrót o kiju częściej ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam

pierwszy raz mam zamiar wybrać sie na drwęce pospiningować.

jednak obiło mi sie o uszy że są okresy w których niewolno wędkować na danym odcinku rzeki. może przybliży mi ktoś o które odcinki chodzi i w jakim okresie.wiele szukałem ale nic niemogeznaleść na tentemat.

interesują mnie miejscówki w pobliżu Lubicza.

aaa i jeszcze jedno na jakie przynęty najlepiej się nastawić?? wahadłówki??

z góry dzieki

pozrawiam :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.