Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

feder-piker czy karpiowka


Rekomendowane odpowiedzi

mam zamiar kupic wedke do polowu gruntowego, i mam problem bo niewiem jak typ wedki wybrac do tej pory lapalem na zwykla wedke + dzwoneczek sygnalizacyjny i nie nazekalem.

chcialem sprobowac federa bo moze byc ciekawie z ta DS, ale niektozy mowia ze karpiowka jest lepsza a DS to szajs bo trzeba sie gapic na ta szczytowke, i co to jest ten piker?pomozcie bo niewiem komu wiezyc, a moze kupic to i to bo mam zamiar w tym roku sprawic sobie 2 wedki (pozadne nie z bazaru:))

bede lowil na jezioze i rzece(przewaznie na jezioze), z koszyczkem lub ze sprzezyna ryby spokojnego zeru

bardzo byscie mi pomogli gdyby kazdny napisal wady i zalety tych wedek

z gory dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Jeśli masz zamiar łowić tylko w jeziorze -to wystarczy byle teleskop :wink: oczywiście w miarę mocny jak chcesz zmierzyć się z karpiem,chociaż pewnie doświadczeni bardziej koledzy zaraz wspomną że można złowić karpia i na delikatny sprzęt :roll: Ale nie o to chodzi! Na jeziorze jeśli łowisz z gruntu na sprężynę czy koszyk , to wędkę kładziesz na podpórki i jako sygnalizator brania używasz bombkę ,czy też małpkę i dodatkowo czujnik elektroniczny , bądź nie.Jeśli masz pikera (DS) to patrzysz na szczytówkę która drga jak są brania-tu też możesz zastosować bombkę- ale nie jest to konieczne i mało kto tak robi.Ale nie zastosujesz karpiówki na rzece- pikera tak bo wtedy patrzysz na szczytówkę(na rzece wędka opiera się prawie pionowo o jedną podpórkę)tylko że jak reka ma duży uciąg to wtedy lepszu jest feeder(mocniejszy/dłuższy piker) Ja rzadko łowię na jeziorze ,rzekę mam 5min.od domu używam więc feedera 3.90m do 140cw którym łowię z gruntu klasycznie(jedna podpórka) mogę go również przerobić na spławik i łowić na przepływankę- a na jeziorze kładę na podpórkach i podczepiam bombkę :mrgreen: Wybór należy do ciebie :wink: Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na jeziorze kładę na podpórkach i podczepiam bombkę

czyli ta drgajaca szczytowka nie sprawdza sie na jezioze?dlaczego

z tego co zrozumialem to :

piker= to lekka wedka z drgajaca szczytowka do lekkich polowow

feder= to mocniejszy piker z DS, do polowow nad rzeka (nie rozumiem dlaczego nad jeziorem sie nie sprawdza)

karpiowka=wylacznie do polowow nad woda stojaca bo trzeba zakladac babke a wedka musi lezec w pozycji poziomej

dobrze zrozumialem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między Feederem a Pickerem to ciężar wyrzutu .

Pickera to nie więcej niż 30g - 40g natomiast Feedery zaczynają się od 40g wzwyż.

Feederami możemy łowić na jeziorze i rzece.

Pickery najlepiej sprawują się na jeziorach, stawach i ewentualnie wodach o małym nurcie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nad jeziorem sie nie sprawdza

Nie napisałem że się nie sprawdza -możesz go używać na jeziorze jak pikera zakładając najdelikatniejszą szczytówkę lub normalnie położyć na podpórkach i zaczepić bombkę-sam tak robię jak łowię na jeziorze na dwie wędki- odległościówkę mam na spławik a feedera z bombką dlatego że nie muszę gapić się na szczytówkę.Feedera można też przerobić na spławikówkę , pikera też ale ja wolę dłuższe wędki , a niektórzy nawet używają pikera jako lekki spining na okonia.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej feeder i match? feeder jest ok.ale match ma trochę większe przelotki na czubku jeśli łowisz na spławik przelotowy , w feederze duży stoper może się czepiać .Ja mieszkam nad rzeką to i tak stosuję spławiki stałe. Najlepiej kup feedera połów i zobacz czy warto kupić drugiego.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie zastosujesz karpiówki na rzece-
A dlaczego nie ,można wiedzieć ,to że ty nie stosujesz wcale nie oznacza że nie można. :wink: To takie schematyczne wśród wędkarzy internetowych ,jeśli czegoś nie używają to znaczy że się nie da. :lol:lin rzepa, kup jeden porządny feeder i to ci wystarczy i na jezioro i na rzekę .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej feeder i match?

po co mi splawik do gruntu?i wedki matchowe maja maly ciezar wyzutu to morze sie polamac, raz spiningiem brobowalem lapac na grunt jak zucalem to sie modlilem zeby sie nie polamal:)

maniek, mam zamiar kupic 2 wedki i najprawdopodobniej beda to federy bo 1 mi nie wystarczy plasu oczu dostane gapiac sie przez 10 godzin na jedna wedke:)

jeszcze takie pytanie szczytowki do federow:wiem ze sa sztywniejsze mi mocniejsze ale naprzyklad jak bede chcial zazucic przynete 60gr to musze zakladac ta sztywniejsza czy to nie robi roznicy?

i czym sie kierowac w kupywaniu tych wedek bo ja osobiscie to musze nia troche pomachac,jak kupie 2 to chcialbym kupic dwa kazdy o innej charakterystyce, mam do wydania w okolicach 300zl na te wedki moze cos polecicie?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że ty nie stosujesz wcale nie oznacza że nie można

Dlaczego się nie da? znam gości którzy na rzece łapią na spining 2,70 ze spławikiem przelotowym :mrgreen: Ja jednak wolę wędki dłuższe min.3.90 jakoś mi wygodniej się łapie ,chociaż mam jeden mocny spining 3,05m Konger Tiger Cross MAXX do 80g którego czasem używam na żywca :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że ty nie stosujesz wcale nie oznacza że nie można

Dlaczego się nie da? znam gości którzy na rzece łapią na spining 2,70 ze spławikiem przelotowym :mrgreen: Ja jednak wolę wędki dłuższe min.3.90 jakoś mi wygodniej się łapie ,chociaż mam jeden mocny spining 3,05m Konger Tiger Cross MAXX do 80g którego czasem używam na żywca :wink:

ja mam tiger cross max M do 30g, i nim 1 na grunt lowilem(z glupoty):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plasu oczu dostane gapiac sie przez 10 godzin na jedna wedke

Wcale nie musisz się ciągle gapić, ja nigdy tak nie robię a feeder to moja ulubiona metoda wystarczy założyć dzwonek na szczytówkę lub najlepiej postawić elektroniczny sygnalizator przed szczytówką i będzie ci wtedy sygnalizował najmniejszy ruch szczytówki.

wiem ze sa sztywniejsze mi mocniejsze ale naprzyklad jak bede chcial zazucic przynete 60gr to musze zakladac ta sztywniejsza czy to nie robi roznicy

To nie ma znaczenia, przy silnych rzutach ciężkimi zestawami kij ugina się głębiej a co za tym idzie szczytówka jest coraz mniej obciążona. Szczytówki nie złamiesz ani na rybie ani przy rzucie no chyba że oplącze ci się na niej żyłka (to się często zdarza) i wtedy wykonasz rzut to szczytówka może tego nie wytrzymać poza tym wędka przeciążona pęka zawsze w dwóch miejscach przy dolniku chyba że jest uszkodzona lub posiada jakąś wadę fabryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.