Skocz do zawartości
tokarex pontony

Zestaw na dobry początek.


lukaszg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ponieważ jestem ponieważ jest to mój pierwszy post na forum chciałem sie z wszystkimi przywitać.

Właśnie chciałbym rozpocząć przygodę z wędkarstwem i poszukuję pierwszego zestawu wędkarskiego.

Moją przygodę chciałbym rozpocząć na początku czerwca – planuję wyjazd nad jezioro Dąbrowa Wielka na tydzień. Z Informacji jakie znalazłem w necie w jeziorze tym można złowić płoć, karpia, leszcza, okonia, szczupaka oraz węgorza. Oczywiście z racji tego, iż będzie to mój pierwszy poważny wyjazd na ryby nie nastawiam się na duże drapieżniki.

W związku z tym chciałbym skompletować podstawowy sprzęt i potrzebuję Waszej porady dotyczącej sprzętu od jakiego mogę zacząć.

Zastanawiałem się nad takim zestawem:

WĘDKA "MATRIX SUPER FLOAT" FLOAT, DŁ. 4m, C. W. DO 30g, FIRMY "MIKADO"!!!

(DOBRZE WYKONANE WĘDZISKO TELESKOPOWE DO FINEZYJNEGO ŁOWIENIA NA SPŁAWIK, WYKONANE Z KOMPOZYTU WĘGLOWEGO, CHARAKTERYZUJĄCY SIĘ ŚREDNIM UGIĘCIEM ORAZ ŚREDNIĄ AKCJĄ)

KOŁOWROTEK "STING 300SM" - WYPOSAŻONY W 3ŁOŻYSKA , GŁÓWNA SZPULA GRAFITOWA - PRODUKT RENOMOWANEJ FIRMY "JAXON"!!!

http://allegro.pl/zestaw-splawikowy-kol-jaxon-weglowa-mikado-4m-i3113907523.html

lub

lekka wędka spławikowa JAXON CANTARA TELE TRAVEL 3,00 m / 50 g ,

niezawodny kołowrotek 4-łożyskowy JAXON STING ST 100 .

http://allegro.pl/zestaw-splawikowy-wedka-3-0m-50g-kol-jaxon-sting-i3113277469.html

Co sądzicie o tych zestawach?

Dodatkowo chciałbym wybrać coś na lekki grunt.

Ponieważ będą to moje pierwsze wędki nie chciałbym kupować drogiego sprzętu. Chciałbym kupić coś, czym przez pierwszy sezon się pobawię a w kolejny zacznę bardziej świadomie kompletować sprzęt.

Z góry dzięki za Wasze komentarze/propozycje.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Jeśli miałbym wybierać z tych dwóch ofert, to wybrałbym pierwszą, masz wszystko, żeby iść łowić, do tego za mniejszą cenę (przesyłka robi różnicę). Jeśli nie, to proponowałbym iść po prostu do zaufanego wędkarskiego i tam poprosić sprzedawcę o taki sprzęt, jaki chcesz, na pewno pomoże. Kosztów przesyłki wtedy nie masz, nie kupujesz kota w worku. Skupiłbym się na firmach Jaxon, Konger i Mikado, bo inne to rosyjska ruletka. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Ponieważ jstem nowicjuszem jest mi niezmiernie trudno coś wybrać. mam wrażenie, że jak pójdę do sklepu również będę miał z tym problem. Może możecie mi podpowiedzieć i zaproponować coś sprawdzonego i niedorgiego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinieneś mieć przede wszystkim takiego rozrzutu.

Rozumiem, możesz się zastanawiać miedzy 3,9m a 4,2 metra itp ale nie miedzy 3m i 4m. Skoncentruj się na tych dłuższych od 3,6 w górę (do spławika).

JAXON STING ST 100 raczej nie. Trochę za mały , ale jeszcze z tego co pamiętam to lubiał mnie przy kręceniu przywalić kabłąkiem po palcu - tzn miał jakby krótką stopkę i jak czasem palec odszedł od kija to zebrał.. :wink:

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co się przejmować, czy ten sprzęt będzie odpowiedni. Dla mnie wędką do łowienia na spławik powinna być: lekka i cała, a kołowrotek lekki i działający. :wink: Lekkość dla komfortu i więcej mi nie potrzeba. Ciężko polecić w tej cenie sprawdzony sprzęt, zwłaszcza kołowrotki (moje już dawno wyszły z produkcji :lol: ). Co do długości wędki, to zależy od twojego widzi mi się. Jak łowisko czyste, to krótka (ok. 3m) jak dla mnie lepsza, lżejsza, bardziej manewrowa. Jak mocno zarośnięte, to do 4m, bo lepiej się rybę kontroluje. Chociaż ja i tak stosuje w zielsku kij 3 m, bo mi tak wygodnie. :mrgreen: Kręcioł do rozmiaru 300, przy gruncie też da radę. Pierwsza oferta powinna być odpowiednia i jeśli chcesz kupić w internecie to bierz ją. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być na tygodniowy wypad i później cały sezon sprzęt ma leżeć w piwnicy to wybierz zestaw 1 ;) (Choć w sumie zaczynałem wędkarstwo od gorszej wędki i jakoś dawałem radę )

Jeśli zamierzasz od czasu do czasu wyskoczyć na rybki to na Twoim miejscu uzbierał bym parę złotych więcej i kupił troszkę lepszy sprzęt dla początkującego. Lecz pamiętaj, że prócz wędki i kołowrotka dochodzą koszty żyłki, spławików, zanęty a to mało nie kosztuje.

Zawsze za rok można kupić lepszy sprzęt jeśli wkręcisz się w wędkarstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Właśnie to tak wygląda - chciałbym zainwestować w nienajgorszy sprzęt (ale nie koniecznie topowy). Ponieważ mam jeszcze trochę czasu na tym etapie chciałbym wybrać 2 wędziska i 2 kołowrotki (jeden na lekki grunt, drugi na spławik). Resztą akcesoriów zajmę się później.

Czytałem dużo na temat wędzisk, ale nigdzie nie znalazłem informacji jakie wędzisko jest idealne do danej metody.

W związku z tym mógłbym poprosić o informację, co w zaproponowanych przeze mnie zestawach jest ok, a co jest złego?

Będę również bardzo wdzięczny za informację, jakie w miarę niedrogie zestawy polecacie do takiego zastosowania.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spławik to jakaś wędka koło 3.90m lub 4.2m (dla początkującego lepsza krótsza) ciężar wyrzutu tak do 25 lub 30 gram. Kołowrotek proponuje Daiwa Phantom Match koszt koło 60-70 z ł jak dobrze poszukasz.

Wędka np. cormoran profiline match. Za około 250 zł masz sprzęt dobrych firm z niższej półki i na pewno posłuży dużo dłużej niż te co pokazałeś na allegro.

Z gruntem będzie mniejszy problem ( jeśli to ma być lekki grunt to myślę żę wyrzut do 60 gram wystarczy) a wędką długość 3.6 będzie odpowiednia. Kołowrotek dobrze by było jakby miał troche większą szpulę i to wszystko.

Choć ja na Twoim miejscu kupił bym ten zestaw nr 1 z allegro zobaczył czy mi się w ogóle podoba wędkarstwo i jeśli tak to wtedy odkładał kasę na lepszy sprzęt.

Jeśli masz więcej pytań to pisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukaszg - niektórzy z tego forum używają wędek z serii KONGER Carbomaxx i z tego co czytam to są zadowoleni, więc zakup jak za te pieniążki wydaje mi się trafny tym bardziej jak na dobry początek.. Wedęczka jest fajnie wykonana i powinna posłużyć na wszelkie rybki z jeziora, czy stawu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. A moglibyście mi podpowiedzieć, jaki niedrogi kołowrotek dokupić do tego zestawu?

Ewentualnie mógłbym też kupić w miarę tanią wędkę na lekki grunt.

Również będę wdzięczy za propozycje.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.