Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Ilość ostrzy w haczyku


mjr Bień

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wracam właśnie do wędkarstwa i próbuje się zorientować w gąszczu przepisów.

Przy połowie na żywca lub "trupka" mogę zastosować tylko jeden hak - to jasne, ale ile ostrzy może mieć ten hak ?

Bo do niektórych metod regulamin określa przeróżne pierdoły m.in. zawartość ostrzy w haczyku a jak jest z żywcem ?

Od razu dodam, że szukałem a nie znalazłem odpowiedzi. Zgaduje, że skoro nie określono to może być dowolna ilość hmm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Zapisy RAPR są przepisami zastosowanymi wprost z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa w sprawie sposobów połowów ryb. Przepis ten oznacza, iż przy wędkowaniu na przynęty naturalne (żywe lub martwe) można stosować tylko jeden haczyk. Pod tym terminem rozumie sie także kotwicę (zob. pytania na kartę wędkarską i Wielka Encyklopedia Wędkarska), przy tym bez określania jej rozmiaru i ilości ostrzy. Na przynęty naturalne wolno łowić na dwie wędki, a każda może być uzbrojona w jeden haczyk z przynętą. Zapis pkt. B odnosi się do wędkowania muchowego, zaś zapis pkt. c odnosi się do przynęt sztucznych stosowanych przy spinningowaniu. Antoni Kustusz rzecznik prasowy ZG PZW 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam w materiałach do szkolenia SSR. Swoją drogą dziwne, że nie ma tego w ustawie. Ale chyba nie ma znaczenia, że haczyk powinien posiadać 3 i mniej ostrza, bo jakoś nie widziałem w żadnym sklepie kotwiczki z 4 a co dopiero z 5 ostrzami, to chyba jakieś wtopione w kotwice 10-ostrzową ołowie do jakiegoś sadystycznego ciężkiego szarpania .... ale to tylko wyobraźnia... mam nadzieje...

Edit: No to chyba się źle wyraziłem, chodziło o to, że 4 ostrza wynikają z ustawy a 3 ostrza z regulaminu gospodarza wód (PZW). W praktyce oznacza to, że na wodach PZW masz mieć haczyk max. 3 ostrzowy, a hdzie indziej może być 4, chyba, że gospodarz zażyczy sobie inaczej (mniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej się mylisz, ponieważ podpinasz pod spinning i muchę, gdzie jest określona ilość ostrzy i wielkość haka, łowienie na żywca i inne przynęty "nie sztuczne".

Czytałeś uważnie RAPR, czy bazujesz na materiałach szkoleniowych SSR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robicie z igły widły. Na żywca łowisz po prostu na jedną kotwiczkę lub hak. Nie można używać dwóch i więcej kotwiczek ani dwóch i więcej haków. Tyle. Żywiec, trupek, robal, kukurydza, wszelkiego rodzaju metody gruntowe i spławikowe to "nie-spinningi" i "nie-muchy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mi chodziło o łowienie na kotwicę - że można.

Bo jak dla mnie po kilkuletniej przerwie to definiowanie wszystkiego, prowadzenie rejestrów i wszystkie z tym związane upierdliwości .... pewnie sami wiecie.

Kiedyś wędkarstwo było dla każdego, teraz przypomina mi robote mojego dziadka który był stróżem w Kółku Rolniczym i też wypełniał różne tabelki i rejestry a i tak kradli (co niektórzy oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalny strażnik zrozumie i nawet pomoże wypełnić rejestr, poruszać w tym gąszczu przepisów itd. itp. Gorzej jak się trafi na doświadczonego życiem, który musi się do czegoś przyp... Ja tak swego czasu miałem, kiedy pomyliłem się przy wpisywaniu daty o jeden dzień do przodu... już bym nawet przyjął mandat jakby to było dzień do tyłu, ale do przodu...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robicie z igły widły. Na żywca łowisz po prostu na jedną kotwiczkę lub hak. Nie można używać dwóch i więcej kotwiczek ani dwóch i więcej haków. .

Jesteś pewien z tym żywcem ?? Często widuje się systemiki do zbrojenia żywców czy trupków z dwiema kotwicami, jest to dosyć powszechna metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już jestem objaśniony - jeden haczyk, kotwica to też haczyk, jeden/jedna.

Durne przepisy uruchamiają wyobraźnię, skoro dwie kotwice w jakimś tam systemie są nielegalne, to trzeba je połączyć przylutowanym drutem, wtedy będzie to jeden haczyk o 6 ostrzach, ustawa czy tam regulamin tego akurat przypadku nie reguluje, nie określa ilości ostrzy ani na jakim tam kole o promieniu ma się to zmieścić. Będzie jeden haczyk o 6ciu ostrzach i nieokreślonej średnicy bo w przepisach nie jest określona.

Mój stary kolega wędkarz w zeszłym roku przestał być wędkarzem bo dostał mandat za nie wpisanie łowiska i się wypisał. Od lat wypuszczał wszystko co złowi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bumtarara, nie, ponieważ kotwiczka to też haczyk tylko z wieloma ostrzami. A te systemy z dwoma kotwiczkami są przeważnie na suma, w większości to jeden hak i jedna kotwica. Przepisowe to nie jest. Ale sami sumiarze powiedzą, że ciężko zaciąć dużego suma gdy 30+cm żywiec jest uzbrojony jednym hakiem. Trzeba wtedy czekać dłużej przez co sum głębiej połyka.

Sam przepis był pewnie do ograniczenia strat w niewymiarowych szczupakach, bo im więcej kotwic tym większe straty poczynią gdy szczupły połknie przynętę. Mogliby wprowadzić przepis, że żywiec powyżej 20, 30cm może być zbrojony we dwa haczyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku by się zgadzało. A co do 2 kotwiczek to zdziwiłem się z tego samego powodu, który tu przytoczyłeś. No bo jak uzbroić 30-40cm leszcza w 1 kotwicę. Zawsze robiłem to na 2 kotwiczki, czasami na gotowych systemikach kupowanych w wędkarskim i nawet nie zdawałem sobie sprawy, że łamię w ten sposób przepisy. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulaminu nie masz :P "Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niż dwa haczyki" dwa haki czyli maksymalnie dwie kotwice :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano nie mam, bo od dłuższego czasu nie jeżdżę na wody PZW tylko na prywatne łowiska plus zbiorniki należące do gmin gdzie płacisz za zezwolenie na tyle na ile chcesz.

Jak co roku na wiosnę zastanawiam się czy opłacić kartę PZW, ale tak czytam ten dział i chyba jak co roku to oleje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.