Skocz do zawartości
tokarex pontony

pomoc w doborze spinningu


yanosik91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

jaki spinning polecacie ? (cena max 150zl) do kolowrotka  SPRO PASSION 740FD (podobno w tej cenie bardzo dobry kolowrotek)
lowie glownie szczupaki okonie z brzegu (wiem ze nie ma uniwersalnego spinningu) czytajac mnostwo tematow ogladajac mnostwo spinningow roznych firm dostalem mentliku w glowie i prosze o fachowe porady :)

z gory bardzo dziekuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Masz rację, że nie ma uniwersalnego spinningu. Szczupaki to przynęty o górnej granicy cw nawet 30g. zaś okonie max 15g. Wędka pod te dwa gatunki powinna to wypośrodkować. Moim zdaniem najlepszym wyjściem będzie cw w granicach 5-20g. Da radę machnąć małymi przynętami okoniowymi ale poradzi sobie i z większą szczupakową. Optymalna długość kija przy połowie z brzegu moim zdaniem to 245-270cm. Przy tej granicy cenowej na myśl przychodzi mi Robinson Trout Spin 270cm 5-20g

http://multifishing.pl/robinson/13969-wędka-270cm5-20g-tritium-trout-spin-robinson-5904277570509.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędka przede wszystkim powinna dobrze leżeć w ręce a to się czuje, na okonie i szczupaki powinna mieć akcję szczytową do opadu  i klasycznego spinningu lub pół paraboliczną umożliwiającą łowienie lekkimi przynętami z opadu i spoko można łowić też klasycznie .cw do 20gr myślę że wystarczy dolna granica jak najmniejsza.Pośród różnorodności kijów nie polecam żadnej marki,po prostu weź kilka kijków w rękę ,kilka krotnie zatnij lub pomachaj jeżeli będzie giął się w połowie długości to go odłóż.. Jeżeli znajdziesz kijek trochę delikatniejszy delikatniejszy a będzie ci leżał w ręce to świat się nie zawali jeśli go weźmiesz ,tylko tu uwaga będziesz musiał umiejętnie wyholować rybę zasada jest prosta nie obciążać zbytnio szczytówki i ciężar przenosić na dolnik ,szczytówka w dół ciężar idzie w stronę twojej ręki, szczytówka do góry sytuacja się zmienia i można połamać wędkę na rybie.

 

spinning to jest to..... okonie szczupaki itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 bede łowil glownie male rzeki jeziora stawy (czasami pewnie i jakas wieksza woda) przynety gumy+blystki 
chcialbym kupic cos na co mozna polowic i szczupaka i okonia (wiem ze przydaly by sie dwa kije) lecz narazie chcialbym kupic jeden z wiekszym c.w  a w przyszlosci lekki na okonki tak sobie to wymyslilem, rynek jest tak nabity roznymi firmami i wedkami i ciezko cos wybrac :)
 

Ras al Ghul polecil: Robinson Trout Spin 270cm 5-20g jakie sa wasze opinie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędka tego typu tzw. "uniwersał" będzie za sztywna na okonie i za miękka na szczupaki. Delikatne brania okoni ciężko będzie wyczuć (do holu będzie ok)  i trudno będzie zaciąć  większego szczupaka na inne przynęty niż zbrojone pojedynczym hakiem. Hol większej ryby też będzie utrudniony np w rdestnicach bo szczupak łatwo zanurkuje i pójdzie w zaczep.
Jeśli Twój budżet jest na razie niewielki to proponuję inny układ. Kup najpierw wędkę na okonia lub wędkę na szczupaka i naucz się łowić daną rybę różnymi metodami, przynętami i poznaj ich miejscówki na swoim łowisku. Zanim porządnie "wgryziesz się " w temat np okoni, nauczysz się je "planowo" i świadomie łowić w różnych warunkach pogodowych i różnych porach dnia (nie tylko jak biją w drobnice przy powierzchni) to spokojnie uzbierasz na wędkę szczupakową. Część doświadczeń nabytych przy okoniach wykorzystasz przy łowieniu szczupaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biorąc pod uwage, ze znam wiecej miejscowek szczupakowych taki wlasnie spinning bardziej by mi odpowiadał moze ktos  cos poleci w rozsadnej cenie ??

Kolowrotek do zestawu to Spro Passion 740FD i tak jak wyżej pisałem male jeziorka rzeki (rzadko cos duzego) gumy blystki glownie jako przyneta :) 



 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okoń i szczupak... Nie znajdziesz jednego kija który specjalistycznie obłowi obie ryby. Z czegoś trzeba zrezygnować i im lepszy kij kupisz na jeden gatunek tym gorzej będzie się łowiło drugi. Oczywiście możesz wybrać złoty środek czyli coś o cw 5-20 jak proponowany tu Robinson trout ale jak wyżej napisano nie będzie to ani super w tą stronę ani w tamtą ale da radę. Napewno nie połowisz takim kijem w opadzie tak jak łowią to okoniowi specjaliści na kijki o wklejanych szczytówkach grubosci włosa które ugięciem pokazują nawet jak okoń przepłynie obok przynety. Ale nie każdy lubi takie wklejanki. Ja łowię okonie sporo cięzej bo na kijka typowo klenio jaziowego w tym przypadku cw o 2-17g który dla mnie jest duzo bardziej uniwersalny na rzecze. Pewnie jakies tam najdelikatniesze brania okoni przegapiam ale nie samym okoniem człowiek żyje - ostanio na okoniową blache bez zajaknięcia wyjałem 0,5 metrowego suma. Na wklejance do 8 czy 10g byłoby szałowo  :). 

W każdym razie wyboru musisz dokonac sam w oparciu o własne doświadczenia bo przy takiej rozpiętości poławianych ryb nikt nie udzieli Ci złotej rady.  

Popatrz jeszcze w kierunku Mikado Nihonto Medium Spin 300cm, cw 5-25g bo jest w zakładanym budżecie a blank troszke szybszy niż w proponowanym tu robinsonie co przy zacięciu szczupłego będzie miało niebagatelne znaczenie. Oczywiście szybkosc blanku to głównie preferencje wedkarza  bo jeden lubi kluske a drugi nie ale namawiałbym Cie na Mikado. Szybki blank i delikatna szczytówka pozwalają obsługiwac komfortowo szeroki zakres przynęt. Ogólnie rzecz biorąc w cenie ponizej 200 zł ciężko znaleźć dla niektórych modeli mikado konkurencję. Mogłyby wazyc troche mniej ale wtedy pewnie nie kosztowałyby tyle ile kosztuja. Jak nie przeszkadza Ci 230g... A 3 metry z brzegu napewno się przyda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 

2 godziny temu, FullWengjel napisał:

Okoń i szczupak... Nie znajdziesz jednego kija który specjalistycznie obłowi obie ryby. Z czegoś trzeba zrezygnować i im lepszy kij kupisz na jeden gatunek tym gorzej będzie się łowiło drugi. Oczywiście możesz wybrać złoty środek czyli coś o cw 5-20 jak proponowany tu Robinson trout ale jak wyżej napisano nie będzie to ani super w tą stronę ani w tamtą ale da radę. Napewno nie połowisz takim kijem w opadzie tak jak łowią to okoniowi specjaliści na kijki o wklejanych szczytówkach grubosci włosa które ugięciem pokazują nawet jak okoń przepłynie obok przynety. Ale nie każdy lubi takie wklejanki. Ja łowię okonie sporo cięzej bo na kijka typowo klenio jaziowego w tym przypadku cw o 2-17g który dla mnie jest duzo bardziej uniwersalny na rzecze. Pewnie jakies tam najdelikatniesze brania okoni przegapiam ale nie samym okoniem człowiek żyje - ostanio na okoniową blache bez zajaknięcia wyjałem 0,5 metrowego suma. Na wklejance do 8 czy 10g byłoby szałowo  :). 

W każdym razie wyboru musisz dokonac sam w oparciu o własne doświadczenia bo przy takiej rozpiętości poławianych ryb nikt nie udzieli Ci złotej rady.  

Popatrz jeszcze w kierunku Mikado Nihonto Medium Spin 300cm, cw 5-25g bo jest w zakładanym budżecie a blank troszke szybszy niż w proponowanym tu robinsonie co przy zacięciu szczupłego będzie miało niebagatelne znaczenie. Oczywiście szybkosc blanku to głównie preferencje wedkarza  bo jeden lubi kluske a drugi nie ale namawiałbym Cie na Mikado. Szybki blank i delikatna szczytówka pozwalają obsługiwac komfortowo szeroki zakres przynęt. Ogólnie rzecz biorąc w cenie ponizej 200 zł ciężko znaleźć dla niektórych modeli mikado konkurencję. Mogłyby wazyc troche mniej ale wtedy pewnie nie kosztowałyby tyle ile kosztuja. Jak nie przeszkadza Ci 230g... A 3 metry z brzegu napewno się przyda 


270 to maksymalny wymiar czesto wokol jest sporo traw krzakow drzew.. 3m ciut dluga 

 

6 godzin temu, buszmen napisał:

Mikado DaVinci Travel spin - są dwie wersje 2,40 i 2,75cm ja mam tą dłuższa , kolega jaceen  krótszy kij i chyba też nie narzeka :)  Wędka ma dwie wymienne szczytówki 5-15cw. i 20-25cw. Pozdrawiam.

mniejszego cw uzywasz na okonki a wiekszego na szczupaki ??
napisz cos wiecej na temat tej wedki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Travela mam jakoś od lata , okonków już trochę na niego wyjąłem , szczupaka jeszcze nie , dlatego że na Mazurach cienko jest z drapieżnikiem , przynajmniej u mnie na rzece :(   na dzień dzisiejszy mam na koncie tylko 9 szczupaków (jeden wymiarowy) 7 z maja i 2 z sierpnia . Nie złowiłem też nigdy większego szczupaka jak 2  kilo , chociaż jest większy , dlatego też nie łowię na cięższe kije , chociaż posiadam Dragon Trhytan Picke do 35cw. który mogę polecić , pod większe przynęty czy jerki . Ja przeważnie łowię na kopyta do 10cm i główki max 6g. rzeka płytka więc cięższe nie są potrzebne . Okonki nie łowię też na żadne paprochy , przeważnie gumy 3-6cm i główki 3-4g . Travel waży 156g i po złożeniu ma 63cm. Potrzebowałem takiej uniwersalnej wędki z brzegu , trochę dłuższej , gdyż w sezonie przeważnie i tak łowię z kajaka , a na kajaku używam wędki 2,20 / 12cw .

pooglądaj filmiki tego gościa , on metrowe szczupaki ciąga na wędkę 15cw. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dochodze do wniosku ze kupie najpierw cos 270 c.w 10-30 tylko nie wiem co bedzie odpowiednie w cenie 150zeta .. kolowrotek czeka a spinna dalej nie moge wybrac..

 

12 godzin temu, FullWengjel napisał:

Okoń i szczupak... Nie znajdziesz jednego kija który specjalistycznie obłowi obie ryby. Z czegoś trzeba zrezygnować i im lepszy kij kupisz na jeden gatunek tym gorzej będzie się łowiło drugi. Oczywiście możesz wybrać złoty środek czyli coś o cw 5-20 jak proponowany tu Robinson trout ale jak wyżej napisano nie będzie to ani super w tą stronę ani w tamtą ale da radę. Napewno nie połowisz takim kijem w opadzie tak jak łowią to okoniowi specjaliści na kijki o wklejanych szczytówkach grubosci włosa które ugięciem pokazują nawet jak okoń przepłynie obok przynety. Ale nie każdy lubi takie wklejanki. Ja łowię okonie sporo cięzej bo na kijka typowo klenio jaziowego w tym przypadku cw o 2-17g który dla mnie jest duzo bardziej uniwersalny na rzecze. Pewnie jakies tam najdelikatniesze brania okoni przegapiam ale nie samym okoniem człowiek żyje - ostanio na okoniową blache bez zajaknięcia wyjałem 0,5 metrowego suma. Na wklejance do 8 czy 10g byłoby szałowo  :). 

W każdym razie wyboru musisz dokonac sam w oparciu o własne doświadczenia bo przy takiej rozpiętości poławianych ryb nikt nie udzieli Ci złotej rady.  

Popatrz jeszcze w kierunku Mikado Nihonto Medium Spin 300cm, cw 5-25g bo jest w zakładanym budżecie a blank troszke szybszy niż w proponowanym tu robinsonie co przy zacięciu szczupłego będzie miało niebagatelne znaczenie. Oczywiście szybkosc blanku to głównie preferencje wedkarza  bo jeden lubi kluske a drugi nie ale namawiałbym Cie na Mikado. Szybki blank i delikatna szczytówka pozwalają obsługiwac komfortowo szeroki zakres przynęt. Ogólnie rzecz biorąc w cenie ponizej 200 zł ciężko znaleźć dla niektórych modeli mikado konkurencję. Mogłyby wazyc troche mniej ale wtedy pewnie nie kosztowałyby tyle ile kosztuja. Jak nie przeszkadza Ci 230g... A 3 metry z brzegu napewno się przyda 


270 to maksymalny wymiar czesto wokol jest sporo traw krzakow drzew.. 3m ciut dluga 

 

17 godzin temu, buszmen napisał:

Mikado DaVinci Travel spin - są dwie wersje 2,40 i 2,75cm ja mam tą dłuższa , kolega jaceen  krótszy kij i chyba też nie narzeka :)  Wędka ma dwie wymienne szczytówki 5-15cw. i 20-25cw. Pozdrawiam.

mniejszego cw uzywasz na okonki a wiekszego na szczupaki ??
napisz cos wiecej na temat tej wedki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.