Skocz do zawartości
tokarex pontony
rekin_stg

#Pomoc Śrucina sygnalizacyjna match - wody stojące

Recommended Posts

Cześć koledzy, troszkę długi post i może nieco chaotyczny. W razie niejasności chętnie udzielę informacji.  

 

Temat sam w sobie dość oczywisty: Jak dobrać śrucinę sygnalizacyjną i gdzie ona występuje w łowisku? (w toni czy na dnie)

 

Po bardzo długim czasie (prawie 2 lata) wybrałem się z moją odległościówką nad wodę i odbiłem się od problemu, który zawsze mi towarzyszy - sygnalizacja brań. Nigdy nie wiem jak dobrać śrucinę sygnalizacyjną i gdzie ją umieścić w wodzie by brania były widoczne z daleka, a ryba się nie płoszyła itd.

 

Potrzebuje bardzo łopatologicznego wytłumaczenia:

- wielkości śruciny  ( oczekuje tutaj odpowiedzi typu - na spławiku typu waggler 15 cm śrucina sygnalizacyjna to 1cm albo 3cm zatopienia, albo podniesienie śruciny sygnalizacyjnej zatapia spławik w 100%)

- umiejscowienie śruciny w łowisku - czy powinna być w toni, czy na dnie

- czy śrucina służy do zatapiania spławika, czy do podnoszenia go (co przez to rozumiem: Śrucina spoczywa na dnie ryba podnosi przynętę wraz z śruciną to spławik gwałtownie tonie?)

 

Skąd ten problem? Mam wrażenie, że w myśl zasady budowania zestawu odległościowego (śruciny im bliżej haczyka tym mniejsze), moja śrucina nie przynosi żadnego efektu.

 

Przykładowa budowa mojego zestawu: spławik z dociążeniem -> ogonek około 6 śrucin (jedna przy drugiej złączone) np: ś0,75, ś0,65, ś0,60, ś0,54, ś0,45, ś0,38        - >  50cm przerwy ś0,30,      -> 50cm przerwy śsygnalizacyjna0,20+krętlik rozmiaru 22, przypon z haczykiem np 30 cm.

 

Ostatnio byłem nad wodą na spacer i widziałem jak starszemu Panu rybki skubały to skoki spławika były bardzo widoczne. Dodam, że wyważam spławiki do maksymalnie 3 cm wystawania z wody, a przeważnie do około 1 cm. 

Używam spławików np: Hegon specjalista 4+2 i odległości łowienia oceniam na około +/- 20 m.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
przynęty na sandacze   Dragon

powyżej masz jak ja zbroję zestaw

odnośnie Twoich pytań ja to idzę tak

odpowiedzi na Twoje pytania nie są tak oczywiste jak Ci się wydaje i Twoje oczekiwania są też ponad odpowiedź na Twoje pytania ponieważ temat nie jest tak oczywisty

śrucina sygnalizacyjna powinna być jak bliżej haczyka - ja nie stosuję jej na przyponie - jeśli dowarzysz zestaw tak jak napisałem w linku powyżej czyli do "czerwonego" i tak wygruntujesz zestaw że tylko przypon będzie na dnie to jeśli zastosujesz śrucinę sygnalizacyjną na przyponie to każdy kontakt ryby z przynętą "teoretycznie" powinien być widoczny
śr. sygna. jak sam nazwa na to wskazuje sygnalizuje tylko brania - jesli leży na dnie to oś obciążenia/dociążenia spławika jest w linii spławika  -  zanurzenie czy wynurzenie będzie w zależności od brania (jaka ryba bierze) - ale samo branie powinno być ciut wcześniej widoczne

wielkość tej śruciny jest uzależniona od gramatury spławika ale 0,2g 0,3g powinno w zupełności wystarczyć żeby widać było jakiś "konkakt" na spławiku

jak znam życie to dziadek miał jakiś spławik który był dociążony dwiem dużymi śrucinami - w mojej okolicy starszyzna plemienna tak łowi a wygruntowanie zestawu polega na tym że wiedzą ile w stawie jest głębokości i ustawiają to na oko, jedna ze śrucin londuje na dnie, wiec jak ryba bierze to na spławiku widać mocne ruchy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link został automatycznie zagnieżdżony.   Wyświetl jako link tekstowy

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
  • Dodaj nową pozycję...