Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jaki silnik zaburtowy do 3,5KM.


maras5

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar kupić małą spalinę do łódki o wadze około 100 kg. Będę pływał po raczej niedużych jeziorach (do 200h). Nie mam zamiaru pływać w ślizgu więc większego nie potrzebuję. Silnik musi być bardzo cichy. Tam gdzie pływam można używać spalinę w określonych godzinach, a jak nie zdążę to muszę jakoś wrócić ;) Zresztą czepiają się tylko "wariatów" na motorówkach i skuterach, wędkarze mają spokój.

Zastanawiam się na czterosuwem Tohatsu 3,5KM, Hondą 2,3KM (słyszałem że jest głośna, lecz ma sprzęgło odśrodkowe), może Mercury lub coś innego? Ceny chińczyków (Parsun, Seaking) są b. atrakcyjne lecz chyba wolę poczekać i odłożyć więcej kasy na coś sprawdzonego. Który silnik wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam,

zobacz jakie ma chłodzenie, czy wodą czy powietrzem, z tego co wiem, wszystkie chłodzone powietrzem silniki zaburtowe małych mocy wydają dźwięki niczym gwiezdne wojny jak pociągniesz na rumplu :mrgreen: .

Nie ujmując silnikom małych mocy, do łodzi 100kg jak zapakujesz załogę, dobytek życia, to na 1/2 gazu (by było cicho) jak polecisz i mnie spotkasz na elektryku, stwierdzisz ale on zap.... :mrgreen:

Kup 6KM w 4 suwie chłodzony wodą, i ciesz się ciszą, ekonomiką spalania,oraz żyj z duchem czasu i bądź ekologiczny, jak nie chcesz się "ślizgać"

Oraz myśl przyszłościowo, teraz chcesz pływać po jeziorku, ale może ruszysz na inne zbiorniki lub rzekę???

pozdrawiam

PIT

P.S

poniżej w dwóch tematach masz pokazane 9,8KM przy łodzi 100Kg.

i nie , ukrywam, po godzinie silnik męczy uszy, jak zgasisz to jeszcze z 15 minut daje w czaszce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem PIT, że Ty na pewno odpowiesz.

Trochę mam już namieszane w głowie od tych wszystkich marek i typów silników. Myślę jednak, że kupię Tohatsu 3,5 lub 4 KM. Ta czwórka ma lepszy wydech i chłodzenie, niestety też jest cięższa i droższa. Z większym w strefę ciszy pchać się nie chcę, choć to na pewno wygodne. Chcę po prostu płynąć szybciej niż na elektryku. Teraz elektryk mi siadł i chciałem kupić MinnKotę 55 Lb. lecz jak pomyślę o dźwiganiu tych akumulatorów...

Widzę, że pływasz po Warcie, sporadycznie też zrobię z dwa razy w roku wypad na Wartę powyżej Śremu, myślę że te 3,5-4 KM dadzą radę. Co o tym sądzisz? Na jeziora tak moc powinna wystarczyć. Z tego co czytałem to jak nie płyniesz w ślizgu to czy masz na 60% czy na 100% to prędkości niewiele się róźnią. Swój silnik wozisz cały czas na pawęży? Gdzie kupiłeś swoje Tohatsu? Widzę, że mają serwis w Poznaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja w strefę ciszy w ogóle, bym się nie pchał na spalinie, chyba że są jakieś wyjątki na jeziorze co do mocy, jak np na Strykowie koło Stęszewa,że można używać do 5KM.

Aku, już się przyzwyczaiłem do "dwóch setek" by je nosić co wyprawa :twisted:

Ja swojego Tohatsu kupiłem używany z 2007 roku,dokładnie 4 dni temu, do tej pory śmigałem na 15KM (odblokowany na 20).Serwis mnie nie interesuje, ponieważ budowa silnika jest banalnie prosta, i podstawowe czynności serwisowe wykonuje sam.

A jak wykonujesz wymiany oleju, wirnika , konserwujesz na zimę, to taki 4 suw ma dożywocie.A następnie w serwisie za wymianę oleju w spodzinie i silniku chcieli 150zł + materiał.

Chyba ich po.......o, Olej do spodziny 15zł Motul,Olej do silnika 26zl, wirnik 80zł, świece NGK w sklepie u dawców nerek od jakiegoś ścigacza po 30zł.

Wymiana wszystkiego , 1 godzinkę, z filmem na YT jak wymienić wirnik wody :mrgreen:

Zmieniłem Yamah*ę z powodu:

-duże spalanie

-na najniższych obrotach nie szło trollingować co jest moją pasją (zbyt duża szybkość)

-waga

-dla 1 lub dwóch osób nie szło pływać szybko, bo łódź stawiało dęba,mimo kolegi który waży 140Kg i wraz z "deklami" zasiada na dziobie + 22L beny

co do Twojego pytania, czy da radę , zawsze odpowiadam że "da", ludzie w kosmosie chodzą a ta "czwórka"by nie dała rady,,,, na Warcie?

Ale następne pytanie jest: jak długo da radę,i czy warunki prowadzenia łodzi pod prąd gdzie Warta spływa z szybkością 6Km/h będą komfortowe dla "kierownika łajby"

Na jezioro 4KM stykną, ale na Warcie będziesz się męczył i zmienisz silnik na 99%.

Podpowiem , że sprawdzaj na znanym portalu aukcyjnym co dzień, przez miesiąc, a trafisz rodzynka :mrgreen: Sezon teoretycznie się kończy, i ludzie co doszli do wniosku,że xKM dla nich za mało będą sprzedawać silniki w dobrych cenach.

pozdrawiam

PIT

P.S

jak chcesz mam test silników yamaha wszystkie modele i moce na rożnych łajbach.

Porównasz moce,spalanie itd do swojej łodzi.Jak chcesz podaj mi @ na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam Yamahe 2A i rzeczywiscie jest glosna,jest chlodzona powietrzem.Kumpel ma Mercurego i jest podobnie.Mam jeszcze Yamahe 5 no i ona jest cichutka tylko jest chlodzona woda.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę więc polował na Tohatsu 4 KM, tylko trochę się boję kupić używkę... Nie wiadomo co taki silnik przeżył. Teraz pływałem na elektryku i mam dość (a raczej mój kręgosłup) dźwigania aku. Jeżeli na 1/2 - 3/4 manetki popłynę tak szybko jak na elektryku to mi to wystarczy. Chyba prędkości takie będą?

PIT: Ta Warta to tylko sporadycznie, dużo tam łowiłem i czuję sentyment. Teraz łowię głownie na jeziorach. Nie odowiedziałeś mi na pytanie czy spokojnie po naszych dziurawych drogach mogę wozić silnik na pawęży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

można silnik wozić na pawęzy, ale nie zablokowany na wstecznym biegu, ponieważ może urwać się zabezpieczenie TILT na naszych serowych drogach.Mój jest dodatkowo spięty pasem, do łodzi by się nie odchylał,swobodnie wisiał, i pozostawiony na Neutral oraz upuściłem powietrze z kół przyczepy na 1,5.

Przy ciężysz silnikach stosuje się podpórkę pod silnik na wysokości płyty kawitacyjnej,zapiera się silnik o przyczepkę.

Wszystko masz w manualach silników, bez znaczenia jakiej firmy, ściągnij, poczytaj.Suzuki np masz manualna po Polsku.

pozdro

PIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.