Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Mrzeżyno na ryby


Mariusz1

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do znawców tematu Wybieram się w Lipcu do Mrzeżyna mam w planie trochę powędrować na rzece Rydze oraz w Morzu jakie zanęty, przynęty polecicie na różnorakie ryby w tych miejscach? Co tam najczęściej bierze i czego się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Znalezione w sieci ;)

Witajcie. Tym razem chciałbym Wam opisać moje ulubione nadmorskie łowisko. Jest to niewielka, ale piękna miejscowość w województwie zachodnio-pomorskim, Mrzeżyno ok. 18 km. na zachód od Kołobrzegu. Odkryłem to miejsce w latach 80-tych i odwiedzam najczęściej jak tylko mogę. To prawdziwy raj dla wędkarzy z rodziną. Specyficzny mikroklimat i różnorodność fauny i flory gwarantuje nie tylko wędkarzom udany wypoczynek. W okolicy są tereny (nieliczne w naszym kraju) gniazdowania Orła Bielika, jest wiele ciekawych i chronionych roślin, m.in.: widłak goździsty, wiciokrzew pomorski, bażyna czarna, bagienna borówka, wiele rzadkich porostów i grzybów owocnikowych. Przy leśniczówce można zobaczyć pomnik przyrody – jodłę pospolitą wysoką na 25m o obwodzie 2,5m.

No, ale teraz o łowisku.

Rzeka Rega i jej ujście do Bałtyku w Mrzeżynie daje niezliczone możliwości wędkującym.

W porcie jest możliwość wykupienia wycieczki na dorsza. W samym porcie można złapać piękne płocie, węgorze, szczupaki, leszcze, klenie i oczywiście okonie – piękne garbusy nawet do 1kg (ciekawostka – biorą często na białe robaki). Niestety bez długiego podbieraka nie połapiemy okazów – wysokie betonowe nabrzeże. Na rzece powyżej mostu występuje praktycznie każda ryba łącznie z łososiem i trocią. Przy drugim i trzecim zakolu (licząc od ujścia) trafiają się leszcze po 60cm. Z główki portu na zachodnim brzegu Regi można złowić śledzie, flądry, belonę a czasem nawet zabłąkanego dorsza. Na belonę wędkarze chodzą na kamienie po zewnętrznej stronie zachodniej główki, bierze najlepiej na filecik ze śledzia, małe obrotówki i tobiaszka, którego można wycyganić u rybaków w porcie . Węgorze prawie zawsze daje nocna zasiadka na grunt w kanale portowym po stronie byłej jednostki WP – rosówka lub trupek tobiasza. Przy moście w pobliżu zarośli, trzcin i grążeli biorą pięknie szczupaki. Głębokość tego łowiska jest mało zróżnicowana : zachodnia strona płytsza max. 3m, po stronie wschodniej trochę głębiej do 4m. Wiosną 2007 rozpoczął się proces pogłębiania portu i Regi na odcinku od ujścia do Trzebiatowa, więc moja informacja może lekko odbiegać od rzeczywistości. Dno jest piaszczyste, wolne od roślin, miejscami kamieniste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wszystko zależy od pogody. Dzisiaj Rega płynie spokojnie a przyjdzie północny wiatr, przybiera wody i wszystko się nagle zmienia. Nie ma reguły na takie rzeki jak Rega czy Parsęta. Wszystko zależy od aktualnej sytuacji pogodowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Byłem dwa tygodnie w Mrzeżynie niestety ryby brały w rzece jak i porcie same maleństwa, miejscowi twierdza iż duża ryba poszła dalej gdyż huk przy budowie nowego portu je wypędziła. Jedyne co złowiłem konkretnego to dorsze na otwartym Morzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.