Skocz do zawartości
tokarex pontony

Wędzisko gruntowe, teleskopowe z dużym ciężarem wyrzutu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z racji że jest teraz martwy sezon wędkarski, można kupić wędziska trochę taniej.

Konkretnie chce kupić wędzisko które będzie miało przeznaczenie typowo gruntowe, połów wszystkich ryb a w szczególności karpi, żeby miało duży ciężar wyrzutu i musi to być teleskop, nie składaniówka i tu zaczyna się problem ...

Powiedzcie mi czy ważniejszy jest opisany na wędce ciężar wyrzutu w gramach czy jakieś oznaczenie ibs, piszę jakieś bo kompletnie się na tym nie znam.

Moim zainteresowaniem jest Jaxon Crystalis Tele Carp o długości 3,60 i wyrzucie 60-120, i moje pytanie co oznacza 60 ??? bo rozumię że 120 to jest ciężar jaki można założyć na kij, druga rzecz to w opisie tej wędki nie ma tego oznaczenie ibs ?? czy to jest ważne jeśli mamy już podany ciężar wyrzutu, a jeśli ważne to ile taka karpiówka powinna mieć minimum ???

Śliczne dzęki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
co oznacza 60

a to że możesz stosować obciążenie od 60-120gram,

niektóre firmy podają obciążenie w LBS-ach, a niektóre w gramach, ot cała tajemnica :grin:

masz tu kilka przybliżonych danych :grin: myślę teraz że co do CW. to będziesz miał w jednym palcu :grin:

2 lbs - ciężar wyrzutu: 30-70 gram

2 i 1/4 lbs - 35-75g

2 i 3/4 lbs - 50-100g

3 lbs - 60-110g

3 i 1/2 lbs - 70-125

4 lbs - 80-140g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co oznacza 60

a to że możesz stosować obciążenie od 60-120gram

a jeśli założe 50gr przy oznaczeniu 60-120 to co ??

a z waszej praktyki jaki ten współczynnik jest najlepszy przy wędkowaniu z gruntu zakładając koszyk lub oliwkke ołowianą mającą np 50-80gram ??, czy warto kupować na wyrost wędkę z współczynnikiem 60-120 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co oznacza 60

a to że możesz stosować obciążenie od 60-120gram

a jeśli założe 50gr przy oznaczeniu 60-120 to co ??

a z waszej praktyki jaki ten współczynnik jest najlepszy przy wędkowaniu z gruntu zakładając koszyk lub oliwkke ołowianą mającą np 50-80gram ??, czy warto kupować na wyrost wędkę z współczynnikiem 60-120 ???

Nic sie nie stanie.Wedke a tym samym c.w dobierasz do lowiska.

Jesli bedziesz lowil na grunt w rzece to warto kupic kij o c.w 60-120

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co oznacza 60

a to że możesz stosować obciążenie od 60-120gram

a jeśli założe 50gr przy oznaczeniu 60-120 to co ??

a z waszej praktyki jaki ten współczynnik jest najlepszy przy wędkowaniu z gruntu zakładając koszyk lub oliwke ołowianą mającą np 50-80gram ??, czy warto kupować na wyrost wędkę z współczynnikiem 60-120 ???

Mniejsze obciążenie zawsze możesz założyć do wędki i nic sie nie stanie ,też zarzucisz .Ja do wędki 2,3/4 lbs nie raz daje ciężarek 25-30gram.Może nie tak daleko wtedy udaje sie zarzucić ale da się.Najważniejsze żebyś nie przekraczał tej górnej granicy czyli 120g .

A czy warto na wyrost kupować?jasne że tak.Przecież zawsze warto mieć zapas mocy na wędce na wszelki wypadek ,może ci sie zachce kiedyś tą wędką połowić na żywca albo wybierzesz sie nad rzekę gdzie trzeba 100g założyć a często i więcej.Poza tym miej na uwadze że jak do zakarmiacza np 40-g nałożysz wilgotną zanęte to zestaw będzie ważyć nawet i 60g.

Poza tym oznaczenie lbs ma nie wiele wspólnego z ciężarem wyrzutu.Jest to skrót od angielskiej jednostki masy Libres, czyli funta angielskiego.Chodzi tu o krzywą testową czyli o to pod jakim obciążeniem wędka sie ugnie.1 lbs=453,6g czyli szczytówka wędziska oznaczonego

2 lbs ugnie się pod kotem 90stopni pod obciążeniem ok 0,9 kg,wędka oznaczona 3lbs ugnie się dopiero pod obciążeniem 1,36kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym oznaczenie lbs ma nie wiele wspólnego z ciężarem wyrzutu.
, tak? , a założymy się ? :mrgreen:

Widziałeś może gdzieś kije 2,5 LBS o wyrzucie do 250 gram ?, chętnie kupie jeden :wink:

Ugięcie i cięzar wyrzutu są pośrednio ze sobą powiązne

W ogólnie przyjętym uproszczeniu, angole przeliczają ugięcie karpiówek na ciężar wyrzutu w ten sposób 1LBS = 1OZ 1funt ugiecia = 1 uncja bezproblemowo na wyrzucie

np. Kij o ugięciu 3LBS ma wyrzut 3*28,35 g =85gram i jest średni optymalny ciężar wyrzutu dla kija (nie max) Maksymalny wyrzut zależy dodatkowo od klasy kija , jego ugięcia itd.

Czyli pokrywa to się z tym co pisze andi64

2 lbs ugnie się pod kotem

jasne, myślę ,że nawet kij 4 lbs ugnie się pod większym kocurem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Jaką wędkę preferujecie na suma- ODRA
Ja mam morską Cormoran Seacor Surf 3,90 M/ 250 G
Popieram ,jeśli ma to być tylko na suma lub ewentualnie duże silne ryby typu karp.

Dlaczego morską [surf]wędka lepiej się wędkuję ,mimo swojego cw 150-300g nie jest to tak bardzo sztywna wędka ,wbrew pozorom ,aby zarzucić zestaw z plaży bardzo daleko wędką musi się cechować bardzo dobrymi parametrami ugięcia w czasie zarzutu .Co to nam daje przy wędkowaniu w słodkich wodach ,ano daje i to dużo ,w czasie holu ryby po wyżej 10kg a zwłaszcza suma kij surf castingowy pięknie pracuje i odjazdy suma ,a są nie raz bardzo mocne ,wędzisko z łatwizną odparowuje i nie kiedy pomaga nowicjuszom w popełnianych szkolnych błędach podczas holu suma.Więc moje zdaie jest takie ,jeśli łowie suma z brzegu to wolę surfa ,jeśli z łodzi na Ebro :wink: to krótki kijek specjalistyczny na suma np.Jenzi :mrgreen:

Co do długości to już się wypowiadałem jest to indywidualna sprawa wędkarza ,jeden lubi długie inny krótkie wędziska.

Nie polecam karpiówek do połowu suma ,to nie ta liga ,no chyba że ktoś kupuje wędki karpiowe po wyżej 1000pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieże Ci maniek, że lepiej mieć kijek minimum 3,6 ale dlaczego na stronie jak klikam na wędki sumowe to są do 3,3?
Krótszy kij = krótsza dźwignia działająca na wędkarza, dlatego np kije do 'Big Game' są bardzo krótkie , bo przy sporej rybie i długim kiju nawet Pudzian razem z Norisem nie dali by rady. :wink:

ale...krótszy kij to też słabsza mniej precyzyjna kontrola ryby podczas ucieczek.

Widywałem już różnych sumiarzy, takich co mieli mocne i krótkie kije typu Pilk, a również takiego gościa co łazi na suma z prawie 4 metrowym kijem typu SPOT

Myślę, że każdy kto zasiada się na sporego suma na łowisku o trudnych brzegach powinien mieć na brzegu ponton w stałym pogotowiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a może jednak kariówkę wziąć zamiast morskiej co sadzicie?

Chce to na wszystkie ryby drapieżne tzn na żywca-pęczek rosówek-filecik oczywiście z gruntu to taka karióweczka 80-140g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dlaczego na stronie jak klikam na wędki sumowe to są do 3,3?
To proste ,99,9% to oferta dla sumiarzy którzy łowią z łodzi.Widziałem juz wiele razy hol suma na wedce2,4m i to sum holował wędkarza a nie odwrotnie ,najczęściej z rezultatem. :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Z tego co pamiętam, było to w którejś książce (końcówka lat osiemdziesiątych) Johna Wilsona :wink:

Jeden funt na krzywej ugięcia - odpowiada 1 uncji na wyrzucie (a nie jest to wcale max)

Ot cały wzór :lol::cool: który się nieco dewaluuje, ze względu na czas i materiały jakie weszły w ciągu ostatnich kilkunastu lat...ale nadal daje to odpowiedzi na przybliżony rząd wielkości,(bo tak na prawdę nie da się tego dokładnie przeliczyć z samego tylko testu krzywej który jak pisałem wcześniej w tym temacie przekłada się na cw. ale tylko pośrednio )

Czyli wedką 3lb spokojnie można było machać (ze świstem ) ciężarkami + - 90gr, a dziś taki mamy już kosmos w wędkarstwie...że przesunęli tą wartość aż o parę - paręnaście procent :lol:

Wielki kurna wzór :mrgreen: głównie chodziło o to by młodzi patyków na 'dzień dobry' nie łamali - na skutek złego dobrania obciązenia :idea: bo przecież na blanku nic o gramach nie pisze :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Czyli 2,5 LB to ok. 70g wyrzutu tak??? Mam takie kije i za bardzo nie wiem ile można nimi rzucać.
Spokojnie, to co sugeruje krzywa ugięcia to jeszcze nie max to zależy od klasy kija, materiałów itd. czasami może być to co wyszło z obliczeń + 20% lub dużo dużo więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.