Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Sum-Wszystko o sumie !!


maniek

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 1,2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
Linka znalazłem na sąsiednim portalu..... Atomique Leurres

http://www.team82.fr/seyret/atomique-leurres.html

Ten region to departament 82 i jest to marzenie wielu sumiarzy zaraz po Rhonie gdzie ciągnie się największe sumy we Francji.

Kiedyś na pewno się tam wybierzemy a może i na Rhon się uda, kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzechuce
Czy kolor plecionki ma jakiś wpływ na ilość brań w przypadku połowu suma ?? W sklepie w którym się zaopatruję mają plecionę PP 0,41 tylko i wyłącznie żółtą ... Na poprzednim kołowrotku mam zieloną i efekty były niezłe ... Zastanawiam się czy brać tą żółtą czy szukać zielonej ??

ostatniego suma zlowilem lowiac na zolta fluo 0.15

cytat wypowiedzi kolegi po kiju Andree z forum sumowego:

"Sum europejski – Silurus glanis

Środowisko i organizm stanowią zharmonizowaną, nierozerwalną całość.

Narządy zmysłów

Wzrok - służy sumowi tylko do ogólnej orientacji w środowisku, przy zdobywaniu pokarmu nie ma większego znaczenia.

Dotyk – wrażenia dotykowe są przyjmowane przez brodawki czuciowe i wolne zakończenia nerwowe w skórze. Najbardziej wrażliwe na dotyk są okolice pyska, brzegi płetw piersiowych i płetwy ogonowej.

Smak – jak to u ryby dennej i na dodatek nocnej zmysł smaku jest silnie rozwinięty. Liczne kubki smakowe rozsiane są na wąsach, w paszczy, na wargach, łukach skrzelowych, głowie. Doświadczalnie stwierdzono iż kubki smakowe rozmieszczone po za pyskiem nie reagują na wszystkie bodźce smakowe. Słodki słony i kwaśny sumy wyczuwają nawet przy małej koncentracji.

Węch – ma bardzo duże znaczenia dla naszego suma. Doświadczalnie stwierdzono iż najbardziej sumy reagowały na zapach jesiotrów i leszczy, a nieco mniej na karpi. Reakcje na zapach narządów i tkanek były różnorakie. Zaobserwowano umiarkowaną reakcję na zapach żołądka i wątroby, bardzo nikłą na zapach mięśni i skóry innych gatunków. Bardzo intensywną reakcję wywoływał u sumów zapach jajników karpi. Miał on niewątpliwie charakter wabiący.

Słuch i równowaga –u suma stwierdzono odbiór drgań akustycznych niskiej częstotliwości, poniżej 40 Hz. Takie drgania wydaje plusk polującej ryby oraz odgłos uderzeń wiosła.

Pęcherz pławny uczestniczy w rejestracji zmian ciśnienia atmosferycznego."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś powiedzieć po czym poznać, że na danym łowisku jest sum? Tu gdzie łapie słyszałem, że kiedyś ktoś złapał suma około 40 kg, ale sam tego na oczy nie widziałem, ani nikogo kto by przy mnie tę rybę wyjął ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzechuce

mashet, pytac ludzi pytac w pzw czy zarybiali. czasem w letnie wieczory widac jak zeruja wielkie wiry w rejonach drobnicy itd. sam takie nie raz widzialem. co do poszukiwan suma to nigdy specjalnie sie na to nie nastawialem zlowilem sumy z rzecznych dolow z ktorych wyjmowalem sandacze i okonie... polecam ksiazke Jacka Kolendowicza "Wedkarstwo Spiningowe" dobra lektura na dni kiedy ryb sie z wody nie wyjmuje. poszukaj na forach sumowych ktos napewno wiecej podpowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

namierzyłem suma na jeziorze sum nie jest sam ma towarzyszy ale mniejszych widoczne ataki sumów a nawet same sumy. Woda płytka bo w miejscach najgłębszych 4m ale zawsze widziałem ataki na takiej do 2m.

Sprzęt mam więc o to pytał nie będę

Ale nie wiem jakiej ryby użyć na przynętę? w łowisku przeważa płoć leszcz i karp

rano często widać poturbowane rybki pływające pod powierzchnią małe karpie i leszcze takie do 0,5kg

Jak głęboko postawić żywca nad dnem ?

ataki zawsze widziałem w godz od 20 - 21.30 czy to odpowiednia pora ?

czy w dzień też próbować? złapałem małego takiego 40cm w biały dzień na rosówkę

może lepsza będzie inna przynęta ?

Zauważyłem że kiedy łowie białą rybę po południu to zawsze przed atakami suma ustają brania białej ryby czy to słuszne spostrzeżenie ?

kotwice używać większej jak na szczupaka ?używam dużych kotwic stosować stalowy przypon czy lepiej żeby nie było żadnych agrafek które mogą się zerwać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli sumy atakuja pod powierzchnia to raczej nie ma sensu stawiac zywca na dnie. O pore dnia bez sensu pytanie, jak widzisz ze sumy atakuja to zarzuc wedke. Jak chcesz łowic na zywca, to nie boj sie zalozyc konkretnej przynety, od siebie moge zaproponowac tez watrobke drobiowa, ale nie na wszystkich lowiskach ta przyneta jest skuteczna. Przedewszystkim łow jak najczesciej, suma nie zlowisz siedzac i pytajac na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Masz Zamiar na przyszły Sezon zakupić Kija i kręciął na suma

Oczywiście będę zaczynał przygodę z tym potworkiem :P

Mam blisko siebie Bardzo Starą żwirownie na której znajduje się kilkanaście-okazów

ważących ponad 50kg reszta to takie Do 40 45 :) pzw nie zarybia tamtych wód z powodu szybkiego znikania ryby do 2/3kg znajdują się tam także duże węgorze i szczupaki niektóre ponad 15kg i Sporo amura oraz karpia od 5 do 20kg ( nie przesadzam ponieważ znam tą wodę od urodzenia także zna ją mój ojciec i dziadek którzy kiedyś tylko tam łowili ) chcę łowić z brzegu głównie nastawiając się wąsatego. Oraz dwa razy w roku na odrę.

głębokość ponad 6m ok 15/20m od brzegu

A Mam do Przeznaczenia 150 zł na wędkę i 170 na kręciął

(zapoznaj się z regulaminem i punktem dotyczącym opisywania linków. Admin)

I Jeszcze Plecionka czy żyłka oraz na co go łapać i Jak się Na niego zastawić oraz gdzie go szukać :) czy tam gdzie jest drobnica oraz w miare głęboko czy na wypłyceniach chodzi tu oczywiście o Lipiec sierpień ;) Są tam dwa typowe miejsca z wypłaceniem duży obszar oraz jakieś 200m dalej dół od brzegu jakieś 2m z ostrym spadem głębokość mniej więcej 6/7m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Mikado co waży 800 gram to sobie odpuść :D.

Z mojej strony polecę ci jeszcze Konger Carbomaxx Light Pilk lub też jego jeszcze mocniejszą wersję PILK (samo bez light). W light pilk cw niby do 180g, ale ja ciskam tym 200 gramowy ciężarek + 400gramowy żywiec i nic mu nie jest. Są na necie filmy jak ludzie podnoszą nim 20 kg. Sam podnosiłem 10 kg. Nadaje się też na dorsze xD.

Mikado też pewnie się nadadzą, ale to nie są węglówki jak w opisie tylko kompozyty. Węglówka tyle nie wytrzyma. Ważniejszy od wędki jest kołowrotek, raczej żaden nie zatrzyma więcej jak 15 kg "w powietrzu". Tu nie polecę ci niestety bo sam mam penn slammera 760 i spinfishera 750. Tylko to już większe koszta. Plusem jest to, że ten kołowrotek z czasem nie traci za bardzo na wartości - sam kupiłem spinfishera używkę.

Plecionka oczywiście. Nie jest tak sztywna jak żyłka o tej grubości i jak wiadomo wytrzymalsza- np. Power Pro 0.43.

Przynętą oczywiście żywiec - duży bo chyba na duże sumy się nastawiasz. Na wątróbkę, pijawki, rosówki - będą brały raczej maluchy, ale wiadomo kwestia przypadku - przecież znane są przypadki jak komuś na czerwonego robaka wziął sum 20 kg. Tylko taki sum wziął te robaki po drodze, bo akurat płynął tamtędy polować na ryby.

Resztę niech ci powie ktoś kto łapie sumy, bo ja mimo zakupionego sprzętu, i wypraw celowo na suma to w tym roku nie mialem nawet brania na Odrze :mad: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ostatnio myslalem ze umarlem jak bylem na nocce,nigdy w zyciu sie tak nie zesralem,otoz podczas nocnego lowienia uslyszalem z prawej strony jak cos sobie plynie,zbagatelizowalem to, kurde szlysze ze to sie zbliza,plynie wzdluz brzegu max 0.5 m od brzegu i do tego dyszy jak parowoz,z glowa wynurzona,to bylo niesamowite,to cos pochlanialo powietrze jak turbosprezarka od bentleya,kiedy prawie umarlem na zawal,poswiecilem latarka w tamta strone,uslyszalem tylko plusk jak by cysterna wpadla do rzeki i nastala glucha cisza,jak mysliscie co to bylo?podejrzewam gigantycznego suma,łowisko to ODRA :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.