Skocz do zawartości
tokarex pontony

Prawidłowy nawój żyłki na szpule.


Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Kształt wygląda ok , czyli walec a nie stożek , stopień wypełnienia zależy od kołowrotka grubości żyłki itd , Shimano zaleca by zostawić te 3-4 mm , na fotce wygląda, że jest nawet jej ciut za dużo, ale jak kołowrotek bedzie sobie z tym radził i nie będzie spadów zwoji to , ok.

Natomiast jest jeszcze coś czego na fotce nie widać , nie wiem czy żyłka nie jest poskręcana, otwórz kabłąk wyciągnij trochę popatrz jak się zachowuje podczas zwijania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skręcała się podczas nawijania, więc obróciłem szpulę od 180 stopni, problem zniknął więc teraz też powinno być ok :wink: Dodam że nawijałem tak:

Szpula kręciła się swobodnie na kredce, żyłka przechodziła przez książkę. Przed nawinięciem zamoczyłem żyłkę 30 min w ciepłej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie tricki stosuję podczas nawijania:

- wiaderko z wodą, której nie musi być dużo, a w wiaderku szpulka z żyłką

- szmatka dodatkowo nasączona wodą (żeby nie wytrzeć całkowicie wilgoci z wiaderka)

- kołowrotek zakładam na wędkę - bez tego bardzo trudno będzie uzyskać napiętą żyłkę i optymalny nawój

Żyłkę nakładam zwilżoną, dzięki czemu mocniej nawija się na kołowrotek.

Używam szmatki, w którą chwytam nawijaną żyłkę i przyciskam do wędziska. Żyłka musi być napięta. Nałożenie jej na luźno to w praktyce często konieczność przynajmniej jej przewinięcia. Żyłka przemieszcza się i ma tendencję do zjeżdżania ze szpuli kołowrotka.

Skręcenie żyłki to z reguły wina samego kołowrotka, na który mamy już niewielki wpływ - chyba że o czymś nie wiem, dlatego proszę o porady w tej kwestii :). Lepsze sztuki ten efekt minimalizują. Najważniejsze jest jak najciaśniejsze nawinięcie na szpulę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A patrząc z boku szpulka żyłki w którą stronę się obracała? w prawo czy w lewo

Czołowi producenci kołowrotków zalecają +,- coś takiego

2ep0sw3.jpg

A producenci żyłek różnie :mrgreen:

np. tak

xn8b.jpg

Oczywiście jak weźmiesz do ręki żyłke Star Baits Milspec, na instrukcji strzałka w wiaderku będzie w stronę przeciwną

Jest wiele szkół :mrgreen::lol:

w8tgkp.jpg

Dużo zależy od fabrycznego nawoju szpuli , i to właśnie jej trzeba się przyjrzeć i wyczaić , jak nawijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewinąłem ją, jest tak samo
a co było ,źle? zauważyłeś "makarony" itp? :twisted:

Nie przewijaj ot tak z czapy, chyba, że się nie da wędkować, bo każde przewinięcie to zawsze dodatkowe skręcanie, nawet gdy było przeprowadzone prawidłowo.

Lepiej już jak masz możliwości w terenie , wypuścić całą żyłkę na wodę (bez czegokolwiek na końcu) jak jesteś na łódce, lub stoisz na moście i nawinąć z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędzej czy później - po iluś zwinięciach - żyłka nabiera sinusoidalnego kształtu i jest to raczej nie do uniknięcia, ze względu na wymuszoną pozycję którą ma na szpuli. Dodatkowo podczas każdego zwijania żyłki na kołowrotek o stałej szpuli w pewnym stopniu skręcanie postępuje. Szczególnie w żyłkach najtańszych ten efekt jest bardzo widoczny - już po pierwszym nawet wędkowaniu.

Już w sezonie warto pamiętać o zabezpieczaniu końcówki zestawu krętlikiem. Przynęty, jak helikopter z dwóch pinek/białych bardzo często potęgują efekt skręcenia końcowej części zestawu. Takiego skręta nawijamy na kołowrotek i często zostawiamy na tydzień - żyłka to zapamięta :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja w sumie ani kołowrotka, ani żyłki nie mam niskiej klasy :roll:

Żyłka to poczciwy Stroft, a kręcioł SPRO Red Arc.

Krętlików używam zawsze :mrgreen:

Efekt ten co u mnie występuję mogę zdefiniować, że jak na końcu będzie zestaw (jakiekolwiek obciążenie) efekt ten zaniknie, tak mi się przynajmniej wydaję.

Korzystając z okazji, czy przy nawijaniu plecionki ten ma znaczenie " w która stronę się kręci szpula"?

Domyślam się że " w która stronę się kręci szpula" jest po to, aby odkształcić żyłkę która była nawinięta fabrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji, czy przy nawijaniu plecionki ten ma znaczenie " w która stronę się kręci szpula"?
Wizualne.

Plecionka jest zbyt miękka osiowo by tworzyć "makaron" ,jak masz w miarę okrągłą plecionkę to nawet nie zauważysz czy jest poskręcana bardziej czy też mniej, natomiast jeśli jest to jakaś płaska "tasiemka " to widać miedzy przelotkami że jest poskracana i widać jak bardzo, bo wtedy odcinki naprzemienne postrzegane z boku jako szerokie i wąskie są krótsze im bardziej jest skręcona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.