Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Glina + zanęta , glina z przyneta .


Gość Tomek1992

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Tomek1992

Chcialbym sie nuczyc stosowac gliny z zaneta , gline sama z przynetami .w jaki sposob je przygotowac. Moze mi ktos poswiecic troszke czasu i to wyjasnic . Jesli mozna prosilbym jakies przepisy oraz proporcje ( zaneta+ glina , glina + przyneta) Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

witam!

co do twojego pytania to odpowiedzi precyzyjnej co do proporcji ne ma :neutral: . bo proporcje zależą od siły wody i poziomu wody w rzece (bo glina nadaje sięw mojej skromnej opini tylko na rzeki bo w jeziorach brak ruchu wodypowoduje, że nie rozmywają się kule zanętowe :cool: ). wg speców od których na ten temat ja sięuczyłem, należy dobrać odpowiednią glinę tzn taką, która ma spoistość na tyle dużą, że pozwoli ci sformowć kule które nie rozpadną się w locie. zanętę umieszcza się wewnątrz kul. grubość odtoczenia (ile jest gliny nad zanętą) zależy od siły wody im silniejszy nurty tym grubsza wartwa aby stopniowe było jej rozmywanie. zaleca się często przygotować kule wcześniej aby obeschły i nabrały twardości takiej że nie rozwalą się przy uderzeniu o wodę. co do przynęt (chociaż niektóre osoby stosują to też do zanęt) to wyszaj przynęty z gliną (tym razej mniej spoistą), przepływ wody powodował będzie rozmywanie kul i uwalnianie stopniowe przynęt zanętowych. wielkość kul dobierasz do siły ramienia :mrgreen: i odległości na jaką chcesz rzucać. to tyle, mam nadzieję, iż coś ci to pomoże

pozdrawiam :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glina nadaje sięw mojej skromnej opini tylko na rzeki
Niekoniecznie , na wodach stojących w chłodniejszych porach roku wkładam do koszyka gline z dżokersem, a żeby z niego wypadła chwile po zarzuceniu i opadnięciu koszyka na dno energicznie pociągam wędką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

WITAM.PO PIERWSZE GLINE MOŻNA PODZIELIC NA 2-IE PODSTAWOWE GRUPY WIAŻĄCA I ROZPRASZAJĄCA I NIE SUGERUJ SIE TYM JAK NAPISALI KOLEDZY NA GÓRZE,ŻE NA WODY SROJĄCE NIE UŻYWA SIĘ GLIN.UŻYWA SIE GLIN ROZPRASZAJĄCYCH POMIESZANYCH Z ZIEMIĄ(ALE TU SPRAWA JEST PROSTA 2 KG GLINY 1 KG ZIEMI NA 0.5 JOKERSA I NOŚNIK DO OCHOTKI JEST GOTOWY).GORZEJ JEST Z RZEKAMI O SILNYM UCIAGU TU MUSISZ SAM OBSERWOWAĆ WODE I OCENIAĆ CO CI JEST POTRZEBNE.PODAM CI KILKA PRZEPISÓW KTÓRE JA STOSUJE

1.UCIĄG 8 GR-15GRAM 1KG GLINA WIĄŻACA 1 ROZPRASZAJĄCA

2.UCIĄG 15-20 GR 1 KG WIĄŻACA 0.5 ROZPRASZAJĄCA

3. POWYŻEJ 20 SAMA WIĄŻACA

PISZĄC PROŚĆIEJ 1 PROPOZYCJA 1/1 DRUGA 1/0.5 TRZECIA SAMA GLINA(JESZCZE JEDNO NIE ZAPOMNIJ JAK MOCNO ŚCISNIESZ KULE TO TEŻ JEST WAŻNE).JEŻELI CHCESZ DODAWAĆ DO ZANĘTY TO MUSISZ WZIĄŚĆ PO UWAGE SPOISTOŚ ZANĘTY TYLKO TO JUŻ INNE BAJKA.POZDRAWIAM CZEŚĆ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GLIN ROZPRASZAJĄCYCH
GLINA WIĄŻACA

wyjasnij mi proszę jak rozróżniasz te gliny między sobą bo jako budowlaniec miałem geotechnikę ale nie przypominam sobie żeby którakolwiek glina była rozpraszająca (wszystkie gliny sągruntami spoistymi).... ale mogę się mylić. prosiłbym o dokładniejszy opis na jakiej podtawie rozróżniasz te gliny :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kula zrobiona z gliny rozpraszającej, po wrzuceniu do wody szybko się rozpada. Umożliwia podanie robaków na dno łowiska, szybko je uwalnia i nie zapada się w mulistym dnie.

Glina wiążąca w wodzie rozpada się powoli. Przy stosowaniu na wodach stojących i wolnopłynących umożliwia opóżnienie uwolnienia dodatków zanętowych w niej zawartych, pod warunkiem ze dno nie jest muliste. Można stosowac połączenie obu glin, ale wymaga to sporej ilości doświadczeń, które umożliwią dobór proporcji.

A jak ja rozróżniam rodzaje gliny? Po prostu kupuję odpowiednią glinę w dobrym sklepie wędkarskim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ja rozróżniam rodzaje gliny? Po prostu kupuję odpowiednią glinę w dobrym sklepie wędkarskim...

to co kupujesz pod nazwą "glina wiążąca" możliwe że naprawde jest gliną...to co kupujesz jako "glinę rozpraszającą" gliną nie jest tylko jakimś innnym gruntem :razz: . grupa glin ma porównywalną kohezję więc i zbliżone właściwości (w tym pracę w łowisku).

I NIE SUGERUJ SIE TYM JAK NAPISALI KOLEDZY NA GÓRZE,ŻE NA WODY SROJĄCE NIE UŻYWA SIĘ GLIN

nadal uważm że na wody stojące nie używa się glin (chyba że są mocne prądy podwodne :wink: ) tylko innych gruntów (wyróżnia się ich wg polskiej nomenklatury geotechnicznej kilkadziesiąt ) które dzięki niższej kohezji lub spójności pozornej w kontakcie z wodą szybko zaczynają pracować.... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.jak ją rozróznic to dobre pytanie.może inaczej jak ją zrobiś ja kopie gline sam bo kupić każdy potrafi ale zrobić już niebardzo.kopie susze(przeczytałem to na wyczynie) przypalam ją zapalnczk jeżeli jest zółta(po przypaleniu) i ma zapach zbuków to jest zasiarczona i się nienadaje(ale nie w tej wodzie W której kopałeś bo ryby tam są przyzwyczajone do jzapachu).gline susze,tłuke młotkiem albo miele w starym młynku do kawy na proszek,dodaje do niej ziemi z kretowiska nad wodą(albo najlepszej ziemi żagańskiej z mojego ogrodu)jak przygotowuje wcześniej.ziemia musi być doś wilgotna dlatego jak jest za sucho podlewam pare razy miejsce w któwym będe ją kopał(przesiewam ją przez sito grube,drobne a na koniec przez sito do mąki)mieszm to wszystko w proporcjach kilo ziemi/na kilo gliny mocno wiążąca kilo ziemi /0.5 gliny średnio wiążąca kilo ziemi /0.25,0.20 gliny można powiedzieć rozpraszającs(dokońca się tym nie sugeruj poniewasz glina glinie nierówna (one tez już zawierają piasek i tym podobne co czyni ją słabiej wiążącą) to tak w wielkim skrucie połamania i takkkkkkkkkkkkieeeeeeeeeeeeeeeejjjjjjjjjjjjjjjjjjjj rybyyyyyyyyyyyyyyyy pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodaje do niej ziemi z kretowiska

czyli sama glina nadaje się tylko na rzekę.... odpowiednio spreparowana dodatkiem ziemi oczywiście nadaje się również na jeziora - tylko to już nie jest glina tylko cała mieszanka gruntów -w sumie to ziemi w twoim przepisie jest więcej niż gliny. tyle że w temacie było pytanie o glinę a nie zastosowanie ziemi w zanęcie..... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.napisałem ci jak ja to robie.jak kupowałem gliny to poprostu rozpraszająca to rozpraszająca,ale składy tamtych glin nieznam myśle że wygląda to podobnie !!!!!,bo jak zauważyłeś (kopałem w kilku miejscach i zawsz była mocno wiążca)i niewiem co do kupnych glin dodają,albo gdzie je kopią.wejdz na www.wyczyn.pl i tam jest artykuł o pozyskiwaniu i obrubce.pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Siema na jezioro do głębokości 3 metrów z miejsc brzegowych zamierzam zastosować 2 kg glinki rozpraszającej i 1 kg gliny wiążącej.Czy to dobry sposób na płoć ?? Mi się wydaję , że jak jest 1 kg przewaga glinki rozpraszającej to kule powinny nawet dobrze pracować i dość szybko uwolnić joka.

Co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siemka zadziałaj tak zmiejsz ilość wiążącej(chyba że masz duży dryf wody)bo zmieni prace zanety ja zrobiłem ostatnio taki błąd,albo dodaj dużo konopi wiórek kokosowych zaneta bedzie jak wulkan a płoć to lubi. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy ile bedzie ryb w wodzie(moim skromnym zdaniem im wiecej ryb tym bardziej rozpraszająca ale w mniejszych ilościach i częsćiej)ale to wszystko zalerzy wyłącznie czy bedą chciały brać i jak się będą zachowywać po donecaniu i bez.przeczytałem kiedyś coś takego łów jak pzwolą rywale i ryby(poprostu nie śpij) tylko zastanawiaj się co może być nie tak jeżeli nie bierzejerze.nieznam syper receptur bo jak bym znał to bym był jak bob nudd,ale zawsze staram się kombinować :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.