Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

CHORWACJA


krystian

Rekomendowane odpowiedzi

Łowimy od około dziewiątej rano do siedemnastej i jest to autentyczne big game a nie wożenie po wodzie. Moim zdaniem oprócz uprawnień ważna jest znajomość danego łowiska, pływamy z np. szyprem, który wielokrotnie zdobywał tytuły na zawodach IGFA i łowi tam od dziecka, to niestety przewaga, której nie można bagatelizować. Przeważnie łodzie są o wielkości przystosowanej na 4-6 osób - to optimum i najlepiej skompletować taką ekipę. Koszt tygodniowej wyprawy z zakwaterowaniem i wyżywieniem, w tym 5 wyjść w morze (dwa dni bez wyjścia - zła pogoda, odpoczynek itp.) to około 1100 Euro/os

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

To nie jest malo.Cala ta cena bierze sie wlasnie z tego ze wynajmowany jest szyper z lodzia i paliwem.jesli sie rozchodzi o znajomosc lowisk to jest w tym troche racji ale nie tak do samego konca. Mam naprawde dobre urzadzenia nawigacyjne i echosondy.Dlatego zalezy mi na mozliwosci zakwaterowania i cumowania lodzi.Stary ja za 1500 euro latam do kanady na 10 dni.i to kompletnie ze wszystkim.Chorwaci sie wycwanili i dlatego jest ta zabawa coraz to drozsza.Wyjazd do Norwegi w maju na 15 dni kosztuje nas po ok 750 eur na osobe.Mamy w tym okresie naprawde fajne ryby.Wiadomo ze Chorwacja to inne ryby a Norwegia tez inne, natomiast jesli wiesz gdzie moglibysmy wynajac kwatere za jakies przyzwoite pieniadze to daj znac .Dzieki pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie mam łodzi ani tym bardziej dwóch, także jestem na razie skazany na charter. Co do miejsc to największa baza to Jazera ACI Marina, drugie ciekawe miejsce to Korcula, tam na pewno można trzymać łodzie. Zakwaterowanie powinieneś znaleźć za nie więcej niż 15-20 euro, jest dużo apartamentów z kuchnią, tarasem itp, nie ma z tym problemu. Do Norwegii też jeżdżę za mniej więcej tyle samo, a nawet taniej. Natomiast co do Kanady, to pewnie zależy gdzie i co, na Fraser wychodzi po około 300S ze spaniem i przewodnikiem, chyba że tam też ciągniesz te swoje łódki ale tam niestety trzeba mieć licencje przewodnika. My tak jak pisałem śpimy na kwaterach u naszego skipera i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam - jestem nowy na forum - ale łowię ryby w Chorwacji zawodowo i znam dość dobrze temat - więc postanowiłem wtrącić swoje 3 grosze. Wybaczcie troszkę ironii ale nie mogłem się powstrzymać :)

@ryba:

Odnośnie ceny 1100 Euro za 5 dni big-game i opinii, że Chorwaci się wycwanili:

Wędkarstwo big-game nigdzie na świecie nie jest tanie i ceny wynikają głównie z kosztów, a nie pazerności. Jeśli łowi się w trollingu to łódź płynąca z prędkością 10-12 węzłów musi swoje wypić - ~20/80l/h. A na łowisko trzeba też dopłynąć (1-5h w te i nazad). Ja wracam z łowiska często "lżejszy" o 200 litrów... Jak się łowi w dryfie to te 40-100 kg zanęty trzeba codziennie w morzu utopić - kupuje się ją po 0,5-1 euro/kg. A jak jest księżyc to się ją wyjmuje z chłodni (bo się z kutra nie da kupić) - która to chłodnia konsumuje sporo prądu :). Sprzęt swoje kosztuje i w trudnych warunkach morskich się szybko dewastuje. Sama żyłka (np. jinkai) namotana na Penn-a czy inną Tiagrę (swoją drogą kołowrotki kosztujące 2000-5000 PLN) kosztuje cca 300 PLN + 5m fluorokarbonu 1mm (100PLN) + odpowiednie haki (~20PLN sztuka) i z taką stratą (bywa, że nieumiejętny hol klienta) należy się liczyć. Czyli nie licząc drobiazgów, skalkuluj sobie jakieś 250 Euro na koszty bezpośrednie dziennie.

Ponadto łódź, klientów i firmę należy ubezpieczyć NNW i OC. Nie będę zanudzał innymi wymogami formalno-finansowymi - dodam tylko, że aby pomyślnie przejść kontrole policyjną na morzu dalej niż 20Mm od brzegu to musisz (jako chorwacka jednostka) na pokładzie mieć 2 członków załogi z uprawnieniami - jednego z najniższą zawodową kategorią C a drugiego z najwyższą amatorską B (chodzi o to że jakby jeden wypadł za burtę to drugi doprowadzi turystów do portu). Dlatego na pokładzie zazwyczaj jest też pomocnik (~30-50 euro/dziennie).

Policz zatem ile zarabia dziennie szyper biorąc za rejs 400-650 euro w zależności (głównie) od spalania łodzi. Zapewniam Cię, że to nie kokosy. A gdzie amortyzacja/konserwacja łodzi, podatki, parapodatki, licencje itp? Tak naprawdę, w wędkarstwie big-game to złowione ryby stanowią lwią część zarobków załogi i dlatego zwyczajowo zostają na łodzi, stanowiąc "gwarancję motywacyjną" dla załogi.

Jeśli chcesz łowić z własnej łodzi to:

1. Upewnij się, że łódź ma stosowne wyposażenie ratunkowe. Na tuńczyki błękitnopłetwe, zwłaszcza >50kg często trzeba się udać daleko... Im dalej od brzegu tym więcej kontroli policji.

2. Wykup w kapitanacie pozwolenie na pływanie po wodach chorwackich. Pamiętaj o wpisaniu za każdym razem załogantów do listy załogi. Jeśli tego nie zrobisz może zostać skonfiskowana łódź ze względu na "czarny czarter". Chorwaci tego b. pilnują!

3. Kup na tydzień najlepiej z 1/2 tony tzw. mieszanej niebieskiej ryby (mjesana plava riba) z kutra (plivarica) i zamróź w porcjach po 20kg. Co wieczór wyjmij z lodówki ~60kg na rano.

4. Jak kupisz zanętę to wybierz z niej najładniejsze, duże sardynelle, ostroboki i makrele i zamróź, najlepiej szokerem (szybko). To będzie przynęta.

5. Kup pozwolenie na połów tuńczyka bł.,miecznika i marlina śr. (~15 euro/dzień/osoba). Pozwolenie to zawiera już pozwolenie na inne ryby.

6. Wypłyń na morze, znajdź tuńczyki i zacznij łowić :) BTW. na głębokości 100m i przy rybie poruszającej się z prędkością 50km/h względem łodzi echosonda raczej się nie przyda :) Jeśli chodzi o metodę to mi jej doszlifowanie, na dobre, zanęconej pozycji zajęło niegdyś około 50 wypłynięć :) Generalnie musi to być ładnie (naturalnie), na odpowiedniej głębokości (15-70m) zaprezentowana, w smudze zanętowej, rybka przynętowa uzbrojona 1 hakiem (circle). Nic nie może być splątane (przypon nie może być w korkociąg), hak musi być możliwie niewidoczny, przynęta "jak żywa", albo żywa. Głębokość ustalasz balonem (spławik) i oliwką 40-50g umocowanymi przy pomocy gumki recepturki na żyłce. Jak łowisz płytko to żyłka czerwona jest lepsza. Najlepsze brania są przed świtem itd. itd. itd. Radzę łowić metodą C&R - tuńczyka nie masz prawa sprzedać, trzeba umieć go wykrwawić i z pozwolenie rekreacyjnym wolno zabrać tylko 1 rybę dziennie w okresie od 15.06 do wypełnienia kwoty połowowej. Ponadto w nieschłodzonych makrelowatych (w tym tuńczykach) szybko rośnie po śmierci poziom histaminy i taka ryba może nie nadawać się do konsumpcji.

Zakwaterowanie i trzymanie łodzi:

Łodzie turystów mogą w Chorwacji zimować na terenach marin (m. in. ACI) i ewentualnie składów celnych. Nie mogą "na dziko". Usługi marin tanie nie są ale są za to profesjonalne. Pytaj w Sukosanie, Vodicah, Splicie, Puli, Zadarze i w każdym większym mieście portowym.

Generalnie ceny noclegów nad Adriatykiem zaczynają się od 10 Euro (kiepski standard). Za 20-25 Euro znajdziesz wszędzie... no może nie w czasie foro augusto czyli włoskich sierpniowych wakacji. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli chodzi o ceny to Władysławowo=Hvar. Pod wszystkimi innymi względami jednak usługi hotelarsko-gastronomiczne na ogół sporo się różnią :)

Pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam cie Bartku.Przeczytalem twoj opis jednym tchem .I powiem ci ze jak do tej pory,oprocz paru innych osob jestes naprawde kompetentnym partnerem do rozmowy i pomocy w tym temacie .Wiekszosc tylko prawi moraly i wszystko wie a jak masz pytanie to ogon pod siebie i czesc.Jesli tak jak opisujesz i tak lowisz ryby ze swoimi klientami to moge im tylko pozazdroscic.Widzisz ja bylem juz w wielu miejscach na swiecie i lapalem ryby.I tylko raz mialem przyjemnosc tak lapac jak to opisales.Wszystkie inne przypadki to byla zenada i cwaniactwo ze strony armatora czy szypra na jednostce.Wszyscy sadzili ze przyjechali durni turysci i teraz trzeba ich walnac w rogi.To jest przykre.Jestem swiadom ze wedkarstwo morskie kosztuje a tylko wtedy gdy klient ma tak jak to opisales.Jesli mozesz to podaj mi jakis namiar na siebie np tel a bardzo chetnie sie skontaktuje z toba w sprawie ryb i wyjazdu do Chorwacji.Pozdrawiam serdecnie Ciebie i Wszystkich Prawdziwych Wedkarzy.Ryba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ciepłe słowa :)

Jeden mały apdejt:

Stosowne ministerstwo Chorwacji (www.mps.hr)właśnie wydało rozporządzenie w którym określiło kwoty połowowe (czyli podzieliło kwotę przyznaną Chorwacji przez ICCAT - międzynarodową organizację zajmującą się ochroną atlantyckiego tuńczyka błękitnopłetwego).

Wynika z tego, że kwota połowowa"wędkarska" 2012 wynosi:

- 7t tuńczyka dla rybaków z numerem ICCAT łowiących na haczyki,

- 2t w zawodach sportowych i koniec.

W zasadzie nie można będzie więc łowić tuńczyków inaczej niż C&R. Kwota jest śmieszna i zostanie wyczerpana pewnie przez pierwsze 2 dni...

Brzmi to na pozór dość rozsądnie gdyby nie to, że kutry łowiące sieciami okrężnicami (przyłów który wraca martwy do morza to: delfiny, żółwie, rekiny a najczęściej niewymiarowe tuńczyki) dostały kwotę 367t. A kutrów wcale nie jest więcej niż wędkarzy...

Paranoja.

BB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Witam wybieram się do miejscowości Tucepi i biorę spinning czy jest wogóle jakąś szansa złowić coś w tamtych okolicach z brzegu? I jakie przynęty najlepiej sie tam spiszą?

Pozdrawiam :)

Nie łowiłem z przegu ale można próbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam dopiero zaczynam przygodę z wędkarstwem więc proszę o wyrozumiałośc.

Czy potrzebna jest karta wędkarska by móc łowic nad morzem w Chorwacji?? Dlaczego w Chorwacji ?? gdyż jade tam na wakacje na 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dopiero zaczynam przygodę z wędkarstwem więc proszę o wyrozumiałośc.

Czy potrzebna jest karta wędkarska by móc łowic nad morzem w Chorwacji?? Dlaczego w Chorwacji ?? gdyż jade tam na wakacje na 2 tygodnie.

Karta wędkarska jest komunistycznym reliktem występującym chyba tylko u nas. W każdym cywilizowanym kraju (a zaliczam tu Chorwację) wykupujesz zezwolenie (link w moim poprzednim poście).

Nie zachęcam do kłusownictwa ale przez kilkanaście wizyt w tym pięknym kraju nie spotkałem się z kontrolą. Tam rozumieją, że nie zakłócisz ekosystemu w Adriatyku swoją wędką ze spławikiem (gruntówka to kiepski pomysł ze względu na ilość zaczepów - kamieniste dno), czy też spiningiem. Oczywiście pod warunkiem, że obok żonka nie robi kotlecików do słoja, co u nas jest często praktykowane.

Na początek proponuję obserwować tubylców - jeśli wypływają np w zatoczkę na połów to Ty także coś złapiesz. Polecam łowienie na ślimaki, których pełno na skałach. Rozbijasz skorupkę wbijasz kolesia na haczyk i duża szansa, że coś się na nim powiesi. Często Dorada patelniowa :-). Polecam również zakup surowych lub mrożonych kalmarów np w porcie u rybaka lub w KONZUM-ie. To także doskonała przynęta.

Połamania kija.

Tomek

P.S. Poranek na wyspie Brac (spławik i ślimaki):

upsss miały być focie ale nie wiem jak wstawić... :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dam Wam jedną rade. Ostatnio byłem na majorce i niestety nie zabrałem wędki. Ale co począć, rybe musze kurka zobaczyć więc zakupiłem gogle i rurke do nurkowania. Ze stołówki zakosiłem kiełbasy i jazda w morze karmić rybki.

W ten sposób po 10 minutach karmienia wokół mnie pływało już małe stadko ryb różnej maści.

Jak macie możliwość ponurkowania to warto bo można rybki zobaczyć i obadać dno gdzie piasek gdzie kamienie.

PS. do karmienia polecam ryż. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

witam wszystkich to mój 1 post więc prosze o wyrozumiałość jeżeli pytania sie powtarzają z tymi zadawanymi wcześniej.

jadę w sierpniu w przyszłym roku na 7 dni do chorwacji, mam wynajęty dom 5 metrów od lini brzegowiej czyli mogę wędkować z tarasu.

zabieram 2 wędki teleskopowe na grunt

i 2 zestawy na spinning. bede miał ponton ze spobą więc moge łowić nie tylko z brzegu o ile z pontona bedzie to możliwe:)

zastanawiam sie nad zakupem wędki morskiej takiej do łowienia z plaży ok 5metrów.

biorę też kuszę

jestem początkującym wędkarzem chętnie przyjmę porady dotyczące technik i sprzętu jaki najlepiej zabrać. chodzi mi głównie o dobra zabawę i chociaż o 2 rybki dobowo na wieczornego grilla.

jak wygląda sprawa z licencją widziałem stronke gdzie można wykupić online wybierając grupę G8 - korcula cena 350kun - 7 dni. czy warto wykupować i czyjechac be?

z góry dziekuję za pomoc. pozdrawiam. łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Cześć za niedługo jadę do chorwaci i nie wiem co mam wziąść na haczyk aby złapać kilowom rybe. Jak ktoś ma sprawdzone przynenty to prosił bym o rady . Z gòry dziękuję za pomoc

Większe ryby trudno ci będzie łowić bez odpowiedniego wypłynięcia w morze, raczej na statku rybackim. Chyba, że małe rybki na molo, portach, itp.

Generalnie da się tam łowić na spławik, spinning i z gruntu. Co do przynęt to raczej nie zabieraj ze sobą niczego, bo będziesz łowił na to co miejscowi oferują. Przecież tam zwierzęta morskie są przyzwyczajone do innej fauny. Lokalnie łowi się na części małż, alg, ośmiornic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 11 months later...

Witam

Na wakacje - do Chorwacji.Po raz pierwszy z wędkami :wink:

Głównie spininguję , ale na wakacjach popróbuję ze spławikiem i moje pytanie - lepiej użyć żyłki czy plecionki ,jakie przypony , wielkość haczyków ???

Dzieki za wszystkie sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.