Skocz do zawartości
tokarex pontony

CHORWACJA


krystian

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Byłem w Chorwacji kilka lat temu, nie brałem wędek bo szkoda mi było je maltretować słoną wodą. Tam zakupiłem jakiś sprzęcik i łowiłem z brzegu na spławik a przynęta były najczęściej mięska skałoczepów i była to jedna z najskuteczniejszych przynęt na nieduże rybki. Później jeden miejscowy pokazał mi jak faktycznie tam się łowi. Było to łowienie z kuszą. Miałem maskę, fajkę i płetwy z prawdziwego zdarzenia firmy Aqua Lung więc już większość sprzętu miałem, trochę poszukałem i zakupiłem kuszę za około 400zł też dobrej firmy BEUCHAT. No i w końcu zaczynałem łowić ośmiornice i czasem przydenne większe ryby.

Zabawa z kuszą jest przednia ale tylko jeśli ktoś zna podstawy nurkowania i w miarę dobrze radzi sobie w wodzie. Czasem trzeba zejść dość głęboko, sam schodziłem na około 10-12m i bez umiejętności wyrównywania ciśnienia i dłuższego wstrzymania oddechu nie mógłbym tak głęboko nurkować. Tam gdzie byłem (Novi Vinodolski) brzegi z reguły były skaliste i bardzo szybko robiło się głęboko, choć miejscami plaże kamieniste łagodnie schodziły do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Witam,jako że na początku lipca będe czarterował jacht w okolicach Zadaru i mam ochotę zabrać ze sobą jakiś kijaszek mam pytanie o rybki których lepiej nie dotykać,nie jeść?O dragonie na piaszczystym dnie już przeczytałem.I czy jak takie coś weźmie to czy po prostu odciąć żyłkę i nie ryzykować zdejmowania z haczyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Witam wedkarzy-podroznikow!

Wybieram sie z rodzinka (zona, 12-letni syn) na poczatku lipca do Mlini kolo Dubrovnika. Chce tam tez pomoczyc kija i tu pytanie: Czy ktos z Was moze juz tam byl? Mozecie polecic cos konkretnego, np. gdzie, czym, na co i co lowic? Moze jakis znajomy/zaufany rybak, ktory zabierze za drobna oplata na lodz? Brac sprzet ze soba, jesli tak, to jaki?

Z gory dzieki!

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że na jakieś paprochy na spina coś tam wyciągają. Ja jadę samochodem więc jest szansa że jakiegoś kijaszka upchnę. Mam w planach zaliczyć kilka rejsów za rybą. Kumpel z którym jadę mówił że to nie stanowi problemu taki rejs wędkarski. Więcej nie wie bo nie łowi i nie drążył tematu pomimo że był tam już 3 razy :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był tam 3 razy i nie zamoczył.... kija??? Strata czasu!!! :twisted:

Chyba kupię specjalnie na tę okazję jakiegoś krótkiego telespina, coby mi się do walizki zmieścił... Chętnie wziąłbym całą torbę ale może następnym razem... Jak wszystko dobrze pójdzie, to może na jesieni powtóreczka... :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mały off topic ale potrzebuję meila do kolegi darnok ostatnią wizytę tutaj miał 3 lata wstecz, więc wątpie aby odpisał mi na pw.

Z góry dziękuję, potrzebny on jest znajomemu, który ma zamiar się wybrać w to miejsce co darnok.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2 tygodnie wybieram się do Chorwacji, w okolice miejscowości Vodice, na pare dni. Zamierzam zabrać bata 6m i wędki teleskopowe 3-3,3m również do połowu na spławik. Moje pytania są następujące:

- czy łowienie z brzegu przez pare dni (słona woda) może zniszczyć kołowrotki, które zazwyczaj używam przy jeziorowym łowieniu? Zamierzam po każdym wędkowaniu opłukać dokładnie od zewnątrz kołowrotek i szpulkę z żyłką.

- czy zwykła żyłka się nada (0,16-0,20mm frim Trabucco, Dragon), skoro ryby, które mam szansę tam złowić nie przekroczą pewnie 30cm?

- planowałem zastosować splawiki 2-4g. Czy to dobry wybór.

Proszę o odpowiedź wszystkich, ktorzy już łowili z chorwackiego wybrzeża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Piotr20!

Ja w Chorwacji co prawda jeszcze nie lowilem, dlatego zaczalem od pytan powyzej (niestety bez pelnej odpowiedzi jak do tej pory a wylatuje w sobote...), ale:

1. Zasadniczo slona woda moze zniszczyc kolowrotki, dlatego zabieram moje 2 stare kongery, ktore kosztowaly nieduzo i jak sie rozsypia, to nie bedzie duza sykoda. Do tego 2 wedki po ok 50 PLN, ktorych mi ewentualnie tez nie bedzie bardzo szkoda...

2. Zwykla zylka co prawda sie nada, ale jak na moj gust to Twoja ciut ya delikatna... Ja biore 0.30 i ciensza na przypony. Splawiki na pewno za delikatne, na morzu zawsze jest fala i splawikami bedzie telepalo... Ja mam zamiar zabrac kilka splawikow od 8 do 15 gramow.

3. Biore troche gumek i blaszek (cos tam pewnie dokupie na miejscu...), przynety naturalne kupie na miejscu. Sa tam podobno jakies osmiorniczki i inne cuda, na ktore lowi sie rybki nawet sporo wieksze niz 15 cm...

Mam nadzieje, ze choc troche Ci pomoglem, bo widze, ze nikt inny sie nie kwapi... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam Panowie i Panie ;) przeczytalem wszystkie posty od pewnie nie aktualnych sprzed 5lat do ostatnich wpisow....i przynetach , sprzecie oraz metodach mam juz wyrobione zdanie :) wiem co zabiore itd .... nie daje mi jednak spokoju temat oplat , niestety wypowiedzi sa zkrajnie rozne a moze i nie aktualne itd , bede lowil tylko z brzegu i tylko w morzu czy moze udzieli ktos zkonkretyzowanej odpowiedzi co z tymi pozwoleniami???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj martlnl!

Więc jest tak: pozwolenia są potrzebne, ale jak byłem przez ostatni tydzień w Mlini, to łowiłem co dzień w porcie na grunt i boczny trok (jak kilku/kilkunastu miejscowych) i nie było ani jednej kontroli... Nawet jakby była, to taniej Cię wyniesie zapłacenie najtańszego mandatu niż opłata 700 kun za tydzień... Policjanci są tam bardzo życiowi i jak ktoś nie nurkuje z kuszą to z opowiadań miejscowych (mieszkałęm u teściowej policjanta) wiem, że nie wlepiają mandatów... Tylko zawsze trzeba się tłumaczyć, że się nie wiedziało i że oczywiście zapłacisz za kartę na ten dzień... :lol: Ja co prawda połapałem z synem w porcie tylko drobnicę do 30 cm ale zabawa była przednia... Młody złowił nawet skorpenę i ostrosza drakona, obie silnie jadowite... ta druga dziabnęła mnie w dłoń, która spuchła i nieźle bolała... Na szczęście obyło się bez szpitala... Poza tym różne inne dziwne zwierzęta jak np. pewien rodzaj wielkiego robala (ok. 50 cm) owłosionego i kolczastego... Podobno to tzw. CRV MORSKI, albo z angielska bobbit worm... Parę zdjęć później, teraz muszę kończyć, bo jutro o 5-tej budzior dzwoni... narka @all i miłych wczasów dla martlnl!

@kocur

Do Twojego wyjazdu zdążę napisać kilka słów więcej i wrzucę parę fotek... Z tą skorpeną i ostroszem to były niezłe jaja... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotreksalek wielkie Dzieki za naswietlenie tematu :) tak wlasnie myslalem , bo niebardzo mi pasowalo ze z brzegu to free;) i tak sie zastanawiam co zrobic ,bo nie jedziemy na wedkowanie tylko na wakacje , a ze wedkujemy z kumplem to chcielizmy przy okazji kija pomoczyc i dzieciaki mialy by tez fajde ..troszke mnie tymi rybami z jadem zablokowales :)))hihi...przemysle wykupienie tego pozwolenia ,ale decyzje podejme na miejscu po zorientowaniu sie jak to wyglada.... jeszcze raz dzieki za odpowiedz po powrocje napisze co i jak :) z fotami.

ps. jutro sie zasadzam na karpia :) hihi..... wszystkim forumowicza zycze BigFisha ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam

Szukam informacji na temat BIG GAME w Chorwacji a dokładnie cen znalazłem fajna stronę która oferuje duży wachlarz tego typu usług akurat w miejscu do którego się wybieram , jeżeli ktoś korzystam z usług tej lub innych tego typu firm usług proszę o info .

http://www.valentinotours.com/big-game-fishing_3.7_eng.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

witam ...zgodnie z obietnica po powocie pisze wlasne spostrzezenia i doswiadczenia .... a wiec 1 lapalem z brzegu bez wykupowania pozwolenia bo przyznam otwarcie nawet nie wiedzialbym gdzie wykupic a tak jak pisal kolega policja bedac na nabrzezu nawet nie zapytala o pozwolenie chodz zamienilizmy kilka zdan 2 przynety a wiec na gume siadlo klka ryb na inne np. kukurydze blache nic , na kalmary krajane jedno mocne branie noca ale zerwane ;( co do wielkosci ryb na gume (jasne bezowa i biala centkowana) to wielkosc ich 30-40cm , powiem otwarcie ,ze wetkowanie z brzegu to raczej w formie zabawy jak ktos oczekuje konkretnego wyniku to tjw kolego niech poszuka big-game , sa to moje osobiste doswiadczenia i nie maja nic wspolnego z profesionalnym podejscie do wedkarstwa morskiego a tylko wakacyjna zabawy ... pozdrawiam

ps. dodam ,ze zylka po morskim wedkowania do wymiany a sprzed do dokladnej konserwacji...slona woda jednak robi zla robote .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

cześć, 2 miesiące temu wyprowadziłem się do Chorwacji i od prawie miesiąca wędkuję.

Co do opłat to się nie wypowiem, bo przyznam, że to wielka nowość dla mnie, jutro sie dowiem.

Z brzegu łowię tylko na grunt, nie mam się czym za bardzo pochwalić, ale załączam kilka fotek. Co do przynenty to majlepsze są krewetki (lokalnie gamberi), ciężarek jeszcze nie zdąży spaść na dno i już szarpie szczytówką :D, wada jest taka, że krewetka jest delikatna, a ryby bardzo cwane... kawałki ośmirnicy (hubotnica) albo kalmara (lignia) są duzo lepsze, ryby tak bardzo sie na to nie rzucają, ale jak jest branie to zazwyczaj się wyciągnie rybkę, a jak nie to na haczyku zostaje przynenta (krewetkę zawsze opitolą) planyję zrobić kanapkę.

Jak ktos jedzie do Chorwacji na rybki to odnośnie sprzętu: conajmniej 3 zestawy do gruntu na każdy dzień kiedy się planuje łowić. Sam używam plecionki 0.35 i ze 100m zostało może 40 :) Ciagle sa zaczepy. Wędka conajmniej 50g cw. Wymysliłem sobie sygnalizator brań, ale zupełnie sie nie sprawdza, trzeba trzymać wędke w ręku, brania sa bardzo wyraźne i dobrze je czuć. Na początku łowiłem z koszyczkiem zanetowym i zanętą, ale czy z zanętą czy bez efekt jest taki sam... Polecam posnorkować i wypatrzyc dobre miejsce do łowienia (bez zbyt wielu skał), ale nie mozna przesadzić, na zupełnie płaskim dnie nic nie bierze. Ryby biora cały dzień, w nocy nie łowiłem.

http://img718.imageshack.us/img718/3057/dubiel.jpg

http://img824.imageshack.us/img824/8595/fotki057.jpg

http://img24.imageshack.us/img24/7711/fotki060k.jpg

http://img845.imageshack.us/img845/7489/kabryl.jpg

http://img443.imageshack.us/img443/1429/strzpielpisarz.jpg

Ryby jakie łapię to od kilku do 15cm. Jednego dubiela zjadłem, resztę fotografuje i wyrzucam.

Pozdr.

Norbert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum, a nie znalazłem tematu na przywitanie, więc robię to tutaj, Tematem jednak jest Chorwacja, więc do rzeczy. Zbliża się okres urlopowy i wielu z nas coś zaczyna planować. Chciałbym więc wtrącić swoje pięć groszy na powyższy temat. Chciałbym napisać coś na temat chyba najbliższego, bo właśnie w Chorwacji wędkarskiego Big Game.

Co możemy złowić, czego możemy się spodziewać i kiedy?

W Chorwacji podczas typowego Big Game polujemy przede wszystkim na takie gatunki jak: tuńczyk błękitnopłetwy, tuńczyk długopłetwy, rekin, miecznik i dorada, żabnice oraz kilka innych gatunków.

Rodzaje ryb -Najlepszy czas na połowów - Przeciętna waga

tuńczyk niebieski - Sierpień- Styczeń - 70-80 kg, duża ryba 200 kg

miecznik (swordfish) - Październik- Grudzień - duża ryba ponad 100 kg

rekin niebieski (blue shark) - Maj-Czerwiec - 60-100 kg duża ryba 200 kg

rekin (tresher shark) - Maj-Czerwiec - 80-150 kg, duża ryba 300 kg

tuńczyk (albacore tuna) - Wrzesień-Listopad - 10-15 kg, duża ryba 40 kg

mały tuńczyk - Marzec-Maj, Wrzesień-Listopad - 5-10 kg, duża ryba 15 kg

amberjack (amberjack) - Grudzień-Marzec - 5-20 kg, duża ryba 60 kg

ryba delfinowata (dorado, dolphin fish) - Sierpień-Grudzień - 5-20 kg, duża ryba 60 kg

atlantycki bonito (atlantic bonito) - Październik-Kwiecień - około 2 kg

Sezon zaczyna się od końca marca, początku kwietnia od połowów małego tuńczyka (10-15kg), który w tym okresie skupia się w ławice i jest go sporo. To okres naprawdę bogatych połowów, nie tylko tego gatunku ale i pozostałych. Od końca maja i początku czerwca zaczyna się okres polowania na rekiny (rekin błękitny, rekin młot). Początek sierpnia to czas tuńczyka błękitnopłetwego, czyli polowania na wielką zdobycz o średniej wadze 70-80kg z rekordowymi nawet do 300kg. Ryba ta w tym okresie podąża za stadami mniejszych tuńczyków albacora o średniej wadze 10-15 kg, to także dobry sezon na doradę i trwa on do listopada, a nawet do początku stycznia. Tak z grubsza wygląda charakterystyka połowów, jednak jak zawsze wynik zależy od wielu czynników.

Pozdrawiam: Irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Od dawna jestem zainteresowany wyjazdem wedkarskim do Chorwacji ale ciagle nie moge znalezc kogos naprawde kompetentnego w tym zakresie.W wedkarstwie morskim mam dosyc duzo doswiadczenia ale o wedkowaniu w Chorwacji niestety jeszcze za malo.Jest nas 11 wedkarzy zapalencow naprawde "praktykujacych" na morzu.i byloby fajnie gdyby ktos mogl mi udzielic kiku porad.Gdzie znalezc kwatery z mozliwoscia zamrozenia jakiejs drobnej ilosci zlapanych ryb ,jakie sa koszty wynajecia takiego domku ,gdzie nalerzy wykupic licencje i czy wogole ja potrzeba na morzu?,jakie sa najlepsze okresy polowow,na jakich glebokosciach sie lapie itp..... Ja posiadam kilka wlasnych porzadnych lodzi przygotowanych do polowow morskich -na 4 i 6 osob.Dlatego ten problem odpada Ale jesli wynajecie lodzi na miejscu byloby na tyle interesujace aby nie ciagnac wlasnej to czemu nie.Temat jest dosyc fajny bo chetnych bedzie duzo.

Irek jesli tam juz byles na rybach to bede ci wdzieczny za info.Ja organizuje wyprawy wedkarskie dla naszej grupy szczegolnie do Norwegi ale to bardzo ciekawy temat.Pozdrawiam serdecznie Ryba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu jeździmy na takie wyjazdy na big game właśnie do Chorwacji, bo to chyba najbliżej i co za tym idzie najtaniej. Mamy dobrych skiperów z dobrymi łodziami, z zakwaterowaniem tez nie ma kłopotów, przeważnie śpimy u samego szypra. Co do ciągnięcia swojej łodzi to nie wiem, nigdy się nad tym nie zastanawialiśmy, tak samo jak nad kosztem licencji, ponieważ tego typu licencja zawsze jest w cenie, tak samo jak np. specjalistyczny sprzęt do big game i przynęty na wyprawę. Jak ktoś jest zainteresowany wspólną wyprawą, bo taką planujemy.

Piszcie na : irass0@interia.pl

(w irass0 jest zero nie O)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy moglbys mi podac przynajmniej cene za taki wyjazd na tydzien dla 2 osob? i co w to wchodzi?Ja mam wszystkie uprawnienia morskie do prowadzenia duzych jednostek i generalnie nie potrzebuje skipera .Ile razy wyplywacie na morze dziennie ? Czy to jest tylko jeden wyplyw na dzien na 3 lub 4 godziny?Wiesz my jezdzimy strikte na ryby a nie po to by ktos wywiozl mnie na morze i wozil za 100 euro za 4 godziny .Bo to juz mam za soba.Tak jest wszedzie ,od Teneryfy po caly basen morza srodziemnego.My chcemy byc nizalezni od nikogo ,jesli to jest mozliwe.Podaj mi jakas cene jesli mozesz.Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.