Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wędkowanie morskie z brzegu w Norwegii - proszę o porady.


ravland

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Jestem bardzo początkujący w sprawach wędkarskich i w związku z tym bardzo proszę o porady dotyczące planowanych połowów w norweskim morzu.

Zamierzam łowić z brzegów na południu Norwegii (okolice Oslo). W miejscach gdzie będę łowił nie ma typowych dla Polski piaszczystych plaż, nie ma więc raczej możliwości wbicia wędki w piasek po zarzuceniu. Brzegi są kamieniste, zejścia do morza często są dość strome. W niektórych miejscach woda robi sie szybko naprawdę głęboka (urwiska schodzące prawie pionowo w dół) , tam więc nie musiałbym wykonywać dalekich wyrzutów, które szczerze powiedziawszy trochę mnie przerażają, z racji mojego małego doświadczenia.

To tyle tytułem wstępu. Teraz chciałbym przedstawić kilka pytań i wątpliwości. Kwestie, w których mam pytania są naprawdę podstawowe, dlatego proszę o wyrozumiałość.

1. Jakie wędzisko wybrać ? - długość, ciężar wyrzutu (z tego co wiem c.w. powinien być raczej duży). Chciałbym aby wędka dobrze spisywała się w tych warunkach ale dobrze by było że by można było z nią pójść nad jezioro. Czy macie jakieś konkretne propozycje ? Zastanawiałem sie nad typowo dorszowym kijem o dł. 2,7m i ciężarze wyrzutu ok. 100-300g, ale nie wiem czy nie będzie on za krótki do łowienia z brzegu, co o tym sądzicie?

2. Kołowrotek, żyłka - jakie parametry ? Może polecacie konkretnych producentów?

3. Metoda połowu - jak właściwie powinno się łowić z brzegu, czy zarzucona przynęta powinna znajdować się przy dnie? (ciężarek na końcu żyłki a od niej odchodzi przypon z przynętą). A może właściwa technika byłoby ściąganie przynęty do brzegu? co trzeba wtedy stosować, woblery, twistery?

4. Czy moglibyście zilustrować mi jak powinny wyglądać połączenia na końcu żyłki: ciężarek-przypon-przynęta/wobler, najlepiej razem z odległościami.

5. Przynęta - jaka przynęta naturalna powinna być używana, jakie woblery (waga, wielkość)?

Ufff, dużo tego... z góry dziękuję za wszelkie rady, bo brakuje mi podstawowych wiadomości a bakcyla generalnie już chyba połknąłem i teraz nie mogę sie doczekać kiedy stanę nad brzegiem z kijem w ręku w oczekiwaniu na pierwsze branie ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witaj na forum,odnośnie połowu z brzegu w morzu i fiordzie to zalecam Ci kupno wędziska minimum 270 najlepiej to 300cm ciężar wyrzutu do 60 gram to jest kijek szczupakowy odnośnie kołowrotka to wielkość 3000 też rozmiar szczupakowy tzn żeby na szpuli zmieściło sie 200 metrów plecionki 0.16-0.18 dobrej firmy tzn power pro, barkley,pro line,nie polecam Ci żyłki.Jeśli chodzi o przynęty to kup sobie główki twisterowe na hakach 3/0 w gramaturach od 18 do 30 gram i do tego twistery w kolorach brąz.motor oil,oraz fluo,a najlepszą przynęta to pilkery w gramaturze od 20 do 60 gram w różnej kolorystyce to jest już indywidualna sprawa ale niebieskie ,czerwone ,zielone to podstawowe kolory który będzie najlepszy to się okaże na miejscu pilkery kupisz na miejscu musisz szukać wyprzedaży wówczas są one dużo tańsze.Odnośnie tego zestawu który ty przedstawiłeś to można wędkować ale z łódki na duże pilkery typowo morskie.W czasie połowu musisz cały czas utrzymywać przynętę przy dnie,polega to na wyrzucie przynęty daleko i gdy przynęta opadnie na dno krótkimi szarpnięciami ściągamy ją do siebie,musisz uważać przy samym brzegu jest tam właśnie dużo zaczepów i jak nie jesteś pewny że to nie branie ryby to nie zacinaj bo możesz złapać zaczep.Jeśli będziesz chciał łowić na przynęty naturalne to filety z makreli,czerniaka oraz krewetki które kupisz na targu rybnym.Odnośnie woblerów to moim zdaniem to tylko sprawdzą się na jeziorze.Jeszcze możesz zabrać ze sobą blachy wachadłowe rozmiar 3,4 .Jak masz jeszcze pytania to wal śmiało. :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki wieslawek za wskazówki.

Czy mówiąc o główkach twisterowych miałeś na myśli takie coś ?:

http://allegro.pl/item243243394_glowki_mustad_eagle_3_0_3g_30g_op_3_sztuki_.html

Rozumiem, że stosując taką główkę z przynętą nie stosuje się dodatkowych ciężarków?

wedkarzmorski - zamierzam zacząć jak tylko skompletuje sprzęt, czyli pewnie na koniec września, no i potem przez jesień, dopóki pogoda pozwoli.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.