Skocz do zawartości
tokarex pontony

Glina


Jarosław

Rekomendowane odpowiedzi

Glina

Nawilżanie przez gazetę to jedyny sposób dokładnego namoczenia gliny.

Nikt nie poda dokładnej ilości wody, jaką trzeba wlać na gazetę, gdyż różną wilgotność może mieć glina, którą używamy.

Najlepiej robić to tydzień wcześniej, wtedy jest czas na reakcję.

Zasada jest taka, żeby na gazetę położyć lniany ręcznik i namoczyć ręcznik. myślę, że 50g wody to dawka dobra na początek.

Konsystencja gliny na duże uciągi.

Moja metoda polega na mieszaniu gliny rozpraszającej (Bełchatowska) z bentonitem.

W zależności od proporcji uzyskuję tak klejącą mieszankę, jak tylko chce (np. Terre de Somme Sensasa to też taka mieszanka - widać jak na drobnym sicie po przetarciu ziemi zostają szare kuleczki bentonitu)

Jak wszystko, metoda ta wymaga wielu prób. Najlepiej robić mieszankę i sprawdzać ją w słoiku z wodą, mierząc czas, w jakim się rozpuści.

Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć jak ma pracować ziemia (zanęta z ziemią) i później dodawać mniej, lub więcej bentonitu, aby to osiągnąć.

Ja glinę często kopię, jest to glina rozpraszająca czerwona. Staram się ją pozyskiwać po deszczu, jest wtedy równomiernie namoczona. Po przywiezieniu do domu suszę, kruszę i przesiewam przez sito, by oddzielić części organiczne, zapobiega to procesom gnilnym. Tak przygotowaną glinę wsypuje do foliowych worków i szczelnie zamykam. Tak przygotowana jest w każdej chwili gotowa do użycia przez okres około 2 miesięcy. Często tą glinę wykorzystuję do rozpraszania jokersa , a przed tym po przesianiu suszę ją na słońcu. Ważne zanim zaczniecie kopać, powąchajcie czy nie czuć zgnilizną i nie może to być pole uprawne-nawozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.