Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Zestaw na okonie i małe szczupaki


Ghor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zamiar nabyć taki oto zestaw:

shimano alivio 2,7m 10-30, kołowrotek też shimano alivio 2500R

Pytanie brzmi czy za tą cenę (koło 150zł za kij+kołowrotek) mogę kupić jakiś lepszy zestaw? Wiem że nie jest on jakiś super ale myslę że będzie mi się nim w miarę przyjemnie łowiło :wink:, a kołowrotek działał w miarę precyzyjnie. Co do kołowrotka to w sumie mógłbym jeszcze się poświęcić i kupić shimano catana 2500r - słyszałem że jest lepszy do spinningu bo ma szybsze przełożenie niż alivio, natomiast klasa wędki w zupełności by mi wystarczyla. Jeszcze małe pytanko:czy do spinningu lepiej jest miec kołowrotek z tylnim czy przednim hamulcem?

z góry dzięki za porady i pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witaj Ghor

czy do spinningu lepiej jest miec kołowrotek z tylnim czy przednim hamulcem?

Lepiej mieć z przednim

- dużo większy zakres regulacji

- zwykle tarcze hamulca mają trochę większą średnice

- dużo łatwiej czyści sie taki hamulec, (nie trzeba rozbierać całego kręciołka)

- sam kręcioł ma bardziej zwartą i bardziej niezawodną budowę

- szpula dokręcona jest z góry nakrętką, i nie ma możliwości ,żeby coś ją wyrwało :mrgreen: z kręciołka

itd..

Jak masz możliwości szarpnij się na Catana FA

Co do kija alivio 2,7m 10-30,

to w tej półce cenowej jest niemały wybór, zawsze możesz poczłapać do sklepu i pomachać kilkoma patykami. Zawsze możesz znaleźć coś ciut lepszego, jeśli np Alivo Ci się nie spodoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę kupić jakiś lepszy zestaw?

Za te pieniądze to najlepszy wybór. Kij Alivio jest bardzo przyjemny. W przeciwieństwie do Catany ma szczytową akcję. Ewentualnie zobacz Hyperloop (niewiele droższy)

O kołowrotku mogę powiedzieć same dobre słowa. Mam w sumie trzy, w tym jeden przy spinningu. Preferuje tylne hamulce i takie kupuję. Mogę powiedzieć jedno- Alivio ma tak płynnie działający hamulec (tylny :!: ) , że niejeden kołowrotek 4x droższy może jedynie spalić się ze wstydu.

Czy warto dokładać do Catany? Też mam jedną sztukę i oprócz zapasowej szpuli nie widzę żadnych przewag nad Alivio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi!

Ciekawi mnie jeszcze jak wygląda w Waszych oczach konfrontacja kijów alivio 2,7 10-30g, oraz shimano catana 2,4 10-30g

łowię najczęściej na obrotówki nr. 2 i 3, czasem jedynki, ale zdarza się również że zakładam blachy o numerze 5, często na rzece - czy w tym przypadku Alivio nie będzie się za bardzo "wyginala" :mrgreen: ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jeszcze jak wygląda w Waszych oczach konfrontacja kijów alivio 2,7 10-30g, oraz shimano catana 2,4 10-30g

Alivio jest sztywniejsze. Catana ma akcję bliską parabolicznej.

Pamiętaj, że taki kij na szczupaki i okonie zawsze będzie kompromisem między czułością a mocą. Jeżeli łowisz głównie na blaszki- Alivio powinno być w sam raz. Jeżeli chciałbyś łowić na małe gumki, będzie trudniej, ale też od biedy można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę powiedzieć jedno- Alivio ma tak płynnie działający hamulec (tylny :!: ) , że niejeden kołowrotek 4x droższy może jedynie spalić się ze wstydu.

Chyba nie masz na myśli innych kręciołków shimano, (FA) bo tego nawet Pelikan nie łyka :mrgreen:

Też mam jedną sztukę i oprócz zapasowej szpuli nie widzę żadnych przewag nad Alivio.

Konstrukcyjnie kołowrotki są prawie takie same

No właśnie zapasówka, żyłka (okoń) 0,14, 0,16 na jednej szpuli, grubsza żyłka 0,22 -0,24 (szczupak) na drugiej.

Co do patyków to musisz je pomacać , paradoksalnie może okazać się że przypasuje Ci coś, czego wcześniej nawet nie brałeś pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie masz na myśli innych kręciołków shimano, (FA) bo tego nawet Pelikan nie łyka

Oczywiście mówię o kołowrotkach innych firm :wink: A z RA się nie śmiej, bo w tym przypadku niczym nie ustępuje. Zresztą dam Ci pociągnąć jak się spotkamy na jakim śląskim zlocie :twisted::wink::lol:

Konstrukcyjnie kołowrotki są prawie takie same

Oczywiście :wink: Pisałem o tym jakiś czas temu :mrgreen:

http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?p=37924&highlight=#37924

No właśnie zapasówka, żyłka (okoń) 0,14, 0,16 na jednej szpuli, grubsza żyłka 0,22 -0,24 (szczupak) na drugiej.

I to jest argument :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z RA się nie śmiej, bo w tym przypadku niczym nie ustępuje.

Nie smieje się z RA, nawet sam bym sobie taki kupił do gruntu, gdybym miał wybrać miedzy Shimano RA z rodziny P3 a jakimś badziewiem z wolnym biegiem firmy kogucik.

No dobra niech będzie po Twojemu :cool: RA płynnością nie ustępuje FA !! w półce kręciołków klasy P3 :mrgreen: ale pozostałe cechy które podałem: zakres regulacji siły hamowania, "rozbieralność" itd... w RA nigdy nie będą nawet zbliżone do FA.

Zresztą dam Ci pociągnąć jak się spotkamy na jakim śląskim zlocie :twisted::wink::lol:

Bawiłem już sie nie raz pożyczonym RA, wiem jak działa.

OT

Co do zlotu, jest to warte zastanowienia, do tej pory regularnie jeździłem tylko na OctoberFest do Chorzowa :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo kupię to alivio, mam już jedną miękką Germinę jeszcze z DDR. Skoro tym eksponatem da się fajnie łowić to nowym shimano będzie też ubaw :D Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozatym blachy stawiaja dosc duzy opor w wodzie, co w miekkikm kiju bedzie powodowalo zanczne ugiecie blanku, a wtedy trudno zaciac... przynajmiej tak bylo w moim przypadku i przerzucilem sie na sztywne kije :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Witam, jestem początkującym wędkarzem, będę łowił głównie na średniej wielkości stawach, przeważnie okonie i nie duże szczupaki. Jaki sprzęt byście mi polecili, chodzi dokładnie o zestaw : wędzisko (80 - 110 zł) + kołowrotek (100 - 150 zł ) ? Myślę że, parametry wędziska coś według tego : dł 2,7 m, c.w 5-25g

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj wędki dragona i ja kupiłem też ostatnio wędke Abu Garcia za 100 zł ciężar 10-40 jestem mile zaskoczony piękne wykończenie, dobre materiały, przelotki w porządku dobrze wpółpracuje z moją katanką, jest lekka, długi drewniany uchwyt więc jest OK, może oblukaj tej firmy, a jako kołowrotek polecam SHIMANO CATANA RA lub FA myśle ze obojętnie dla ciebie który jeśli łapiesz małe ryby....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja sie podlacze pod temat.

Chcialbym prosic szanownych Kolegow o pomoc w wyborze "uniwersalnego" kija,

dobrego na rzeke jak i jezioro. Lowie glownie z brzegu, przewaznie na miekkie przynety,

jakies woblerki i blaszki. Najbardziej pasowalby mi kij ok. 2,7m, nie kluska, czuly, c.w. do 15g mysle. Co polecacie?

PS

poprzednio lapalem kijem Zebco Hyper Cast-L, c.w. 5-20g w sumie niezly ale jakos malo czuly... Dodatkowo zlamala mi sie szczytowa czesc, moze wiecie gdzie i czy

wogole mozna ja dokupic?

dzieki za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym (a nawet taniej) znajdziesz już kilka fajnych kijków np.

1. http://www.jezozwierz.abc24.pl/default.asp?kat=38014&pro=60944

2. http://www.jezozwierz.abc24.pl/default.asp?kat=38014&pro=187453

3. http://www.jezozwierz.abc24.pl/default.asp?kat=38014&pro=187453

4. http://www.allegro.pl/item382496708_wedka_daiwa_powermesh_light_spinning_2_7m_3_18g.html

I jeszcze kilka by się znalazło do 300 PLN a i powyżej 300 też można by jeszcze z dopisać :wink:

Osobiście uważam że kupowanie seryjnego kija powyżej 400 PLN mije się z celem za niewiele więcej można zrobić fajnego kijka w pracowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.