Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Sztuka wyboru - Jak kupić dobrą wędkę?


Unises

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem ten temat by rozwiać przynajmniej część wątpliwości związanych z wyborem nowego wędziska, zwłaszcza przez początkujących wędkarzy.

Odpowiedzmy sobie na kilka pytań:

1.Gdzie i jak najlepiej dokonać zakupu, jak nie dać nabić się w butelkę przez niekompetentnego sprzedawcę mitomana.

2.Czym kierować się podczas wyboru wędziska, na co zwrócić szczególną uwagę.

3.Jak w miarę fachowy sposób wykonać suchy test w sklepie, jakie cechy wędki można sprawdzić takim testem.

4.Czy rzeczywiście cena jest wyznacznikiem jakości, jak rozpoznać te dobre i tanie?

Wiem że nie sposób ująć w jedną regułę całą gamę wędzisk służących do rożnych metod,

dlatego też proszę by każdy napisał coś od siebie w temacie wędziska do metody którą najbardziej zna, lubi i potrafi dokonywać trafnego wyboru sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Ad. 1

Osobiście "z miejsca" i z polecenia sprzedawcy bym "grubszego" sprzętu nie kupił.

Natomiast jak już bym wiedział co mnie interesuje i miałbym trochę czasu to skoncentrowałbym się na tym... gdzie to kupić najtaniej. :cool:

Ad.2

Ostatnim razem kierowałem się opinią użytkowników forum... haczyk.pl :cool:

Wcześniej zawsze "speca" kolegi, który miał akurat większą wiedzę w takich sytuacjach.

Ponadto zawsze jak już wiedziałem jaki model, producent itp. starałem się odnaleźć w sklepie wędkarskim taki i go osobiście obejrzeć pod względem wykonania i własnych subiektywnych odczuć.

Ad.3

"suchy test" w sklepie - tu odpowiedniej wiedzy jeszcze nie posiadam. Stąd, też bazowałem na własnych subiektywnych odczuciach w danym momencie (czytaj: rozłożyłem, pomachałem, pomacałem :wink::mrgreen: ).

Ad.4

Powszechnie się przyjeło, że im droższe tym lepsze. Pewnie w części przypadków tak jest a pewnie w drugiej częsci niekoniecznie. Myślę, że przede wszystkim powinniśmy się kierować, po pierwsze tym na czym nam osobiście zależy, kupując wędkę. Czyli na jej cechach - parametrach, np: ciężar, długość, sztywność itp. Dwa czy efektywnie i docelowo wykorzystamy jej możliwości.

I wtedy taki zakup z którego będziemy mieli satysfakcję i będzie spełniał nasze oczekiwania oraz będziemy go efektywnie wykorzystywać będzie dla nas i tani i jakościowo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście "z miejsca" i z polecenia sprzedawcy bym "grubszego" sprzętu nie kupił.

Natomiast jak już bym wiedział co mnie interesuje i miałbym trochę czasu to skoncentrowałbym się na tym... gdzie to kupić najtaniej. :cool:

Święte słowa :mrgreen:

Sprzedawca zawsze doradza w taki sposób aby sprzęt zszedł ze stanu. No chyba, że jest to nasz "dobry kolega po kiju", ale i tak zawsze należy zasięgnąć opinii osób, które na tym nie zrobią interesu. Takie moje zdanie.

Co do ceny... jeśli jesteśmy pewni co do zakupu, zawsze warto poszukać tańszego dostawcy. Zaoszczędzone pieniądze zawsze przydadzą się na drobne zakupy, których jest niemało w sezonie.

Ostatnim razem kierowałem się opinią użytkowników forum... haczyk.pl :cool:

Ja również polegam na opinii forumowiczów, no bo kto lepiej doradzi w wyborze niż wędkarze? Praktycznie ślepo zaufałam mańkowi i romanowi gawlas w wyborze kija spinningowego, którego nawet na oczy nie widziałam. Jestem przekonana, że się nie zawiodę, a sam kijek będzie leżał w ręce jak ulał.

4.Czy rzeczywiście cena jest wyznacznikiem jakości, jak rozpoznać te dobre i tanie?

Nie, absolutnie nie. Często się zdarza, że tańszy sprzęt jest o niebo lepszy niż ten o kilka stówek droższy.

Myślę, że przede wszystkim powinniśmy się kierować, po pierwsze tym na czym nam osobiście zależy, kupując wędkę. Czyli na jej cechach - parametrach, np: ciężar, długość, sztywność itp. Dwa czy efektywnie i docelowo wykorzystamy jej możliwości.

Dokładnie w tej kolejności. Następnie uwzględniamy cenę, która nam pasuje lub też nie. Wówczas gdy sprzęt odpowiada naszym wymogom a cena jest za wysoka szukamy tańszej alternatywy, niekoniecznie gorszej, która spełni nasze oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nikt nie napisze kilku słów o oględzinach i ocenie wykonania wędziska, oraz własnym sposobie testowania?,

Czy wciąż po wejściu do sklepu, będziemy musieli obawiać się o własne oczy :mrgreen: obserwując wyczyny młodszych kolegów po kiju, wykonujących kilkanaście chaotycznych ruchów, podpatrzonych chyba na filmach z udziałem samurajów :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca zawsze doradza w taki sposób aby sprzęt zszedł ze stanu.

Znam jednego który potrafi odradzać sprzęt który ma w sklepie :shock::mrgreen:

No Tomek gratuluję znajomości :wink:

Ale sam wiesz, że to ewenement, druga sprawa to pewnie nie wszystkim odradza :roll::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Gdzie i jak najlepiej dokonać zakupu, jak nie dać nabić się w butelkę przez niekompetentnego sprzedawcę mitomana.

Najlepiej w pobliskim wędkarskim. Sęk w tym że "pobliskie wędkarskie" zwykle nie mają dobrego sprzętu. Pozostaje więc kupować przez Internet w sprawdzonych i renomowanych sklepach. Jak nie dać się nabić? Trzeba posiadać własną wiedzę. To jak ją zbudować to już osobna historia. Kto ukończył studia powinien mieć przynajmniej teoretyczne podstawy jak się do tego zabrać.

2.Czym kierować się podczas wyboru wędziska, na co zwrócić szczególną uwagę.
Oczywiście własnymi potrzebami i zachciankami.
3.Jak w miarę fachowy sposób wykonać suchy test w sklepie, jakie cechy wędki można sprawdzić takim testem.
Nie można. Test musi się odbyć nad wodą. Jeśli nam nie przypasuje zawsze można sprzedać. (Oczywiście zachwalająć zalety i ukrywając wady - pozdro. artech ;) )
4.Czy rzeczywiście cena jest wyznacznikiem jakości, jak rozpoznać te dobre i tanie?
Tak - w znakomitej większości przypadków. Jak kto się wybiera po dobre i tanie, to wybiera się po dwie rzeczy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca zawsze doradza w taki sposób aby sprzęt zszedł ze stanu. No chyba, że jest to nasz "dobry kolega po kiju", ale i tak zawsze należy zasięgnąć opinii osób, które na tym nie zrobią interesu.

Nie czarujmy się jeżeli nawet nasz dobry znajomy ma sklep a w nim np. kijek który leży mu kilka lat na sklepowej półce to zasugeruje nam zakup tego kijka a jeżeli jeszcze okaże się, że do tego wpadł nam w oko (dotyczy to przede wszystkim wędkarzy z małym stażem i niewielką wiedzą) to możemy byś pewni, że owy kijek będzie naszą własnością bo zapewne jako nasz "kolega" spóści nam z ceny i tak wilk syty i owca cała :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Na wstępie chciałbym powiedzieć ,że to tylko moje sugestie i jak mogę sie mylić:

1.Jak już powszechnie wiadomo większość sprzedawców (nie każdy) próbuje w jakiś sposób zareklamować swój sprzęt żeby zachęcić do zakupu klientów (Tu taki mały przykład z życia codziennego: Idziesz sobie na targ kupić ziemniaki, zapytasz sie o jeden konkretny rodzaj i tutaj należy zauważyć ze sprzedawca zawsze posiada taki rodzaj jaki potrzebujesz).

2.Kieruj się własnymi sugestiami a jeżeli nie jesteś doświadczony to zawsze pytaj kolegów co sądzą o jej parametrach i stosunku cena-jakość. Należy zwrócić także uwagę na firmę najlepiej sprawdzone i znane firmy(Ale jednak nie zawsze się to sprawdza [czyt. punkt 4]).

3.W sklepie na sucho nie można wiele narobić. Patrz zawsze na parametry wypisane na wędzisku (głównie wyrzut długość). Należy także sprawdzić jak się wybrany kij wygina, nie chodzi tutaj o to żeby wygiąć ją do oporu, tylko "pomachaj" nią lewo-prawo lewo-prawo zobacz jak sie "zachowuje".

Poza tym kierować sie już tylko można tym jak leży w dłoni czy jest ciężka czy lekka, dla niektórych liczy się także wygląd.

4.Droższy w brew pozorom nie zawsze znaczy lepszy czasami płaci się za znaczek firmy.

To by było na tyle. Myślę ze moja "wypowiedź" pomoże kilku osobom jak nie dać sie zrobić w "bambuko".

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowała mnie ww wypowiedz ,nie to że bym miał coś przeciwko ale opiszę jak wygląda zakup wędziska moim okiem .

1.Gdzie i jak najlepiej dokonać zakupu, jak nie dać nabić się w butelkę przez niekompetentnego sprzedawcę mitomana.

Zakupów sprzętu dokonuje zawsze w sklepie ,ale nie tylko u siebie we Wrocku ,jak do tej pory to najdalej byłem w Warszawie na ul.Smolnej :shock: ,lubię widzieć co kupuje i rzecz "pomacać" w ciemno np z netu nie kupuje ,choć przyznam zrobiłem wyjątek z formą do ciężarków ,ale to kupowałem u Niemiaszków ,jakieś większe mam zaufanie co by mnie nie "nabili w butelkę",choć i z tym jest różnie .Udając się do sklepu wiem już ,co mi potrzeba ,co mam kupić ,nie tylko znam parametry wędki ale i model ,tu muszę zaznaczyć że zanim coś wybiorę wertuje katalogi i jak mam możliwość to sprawdzam kija na targach ,choć nie zawsze na targach jest dostępne co potrzebuje .Nie kupuje zamienników oferowanych przez sprzedawców ,choć by nie wiem jak reklamowali i nawet to był kumpel ,wiem jedno nie wolno dać się im oszukać ,bo "oni" mają w tym cel aby sprzedać to co mają na półce a nie tego co ja potrzebuje .Dlaczego tak ,dlaczego nie pomacam w sklepie a kupić w necie ,bo wiem jak sprawa jest z wędkami ,kupuje federa który mi się podoba ma świetną akcje ,przelotki ,mówię do sprzedawcy "biorę" kupuję wychodzę i jadę na ryby ,a na rybach okazuje się że mam w rękach nie ten kij co oglądałem ,niby to samo ale nie to samo ,wracam do sklepu i od progu "wiązanka" najczęściej to pomaga i wymiana kija idzie bezproblemowo na ten "macany"wcześniej ,może ktoś się popuka w głowę co ten Maniek wypisuje ,ale tak miałem kilkakrotnie ,teraz zanim wybiorę cokolwiek ,to potrafię przerzucić cały sklep ,piszę tak bo jest jeden gdzie jest ogrom wędek ale jak pisze nasz kolega większość to "drewno". :neutral:
2.Czym kierować się podczas wyboru wędziska, na co zwrócić szczególną uwagę.
Czym się kierować ?,na pewno nie tym co wypisuje producent na kiju ,no może oprócz długości choć i tu są małe rozbieżności ,co do CW ,najczęściej jest zawyżany albo duży przedział podany,jest to nagminne ponieważ może być lepsza sprzedaż ,ale zaręczam że federem na którym jest napisane cw-150 nie rzuca się tym ciężarem wygodnie ,a powinno .Na co zwracam jeszcze szczególną uwagę ,na przelotki ich jakość i rozmieszczenie a tu wiele jest do życzenia ,nie podam jaka firma robi zupełne dno bo nie wypada ale i musiałbym to jeszcze sprawdzić.

Ogólnie wędka ma "leżeć "mi w ręku ,już nie pisze o zarysowaniach blanku czy jakiś pęknięciach ,bo to nie te czasy ,że brało się co leżało na sklepowej półce.W obecnej chwili czekam ,już ponad 3miesiące na jedną z wędek Daiwy ,proponowano mi wiele zamienników ale ja nie dam sobie wcisnąć czegoś co nie potrzebuje.

Generalnie nigdy się nie spieszę z zakupem wędziska ,ma to też i złą strone ,ponieważ jak już się zdecydowałem z zakupem karpiówki Dragona z serii Legend wycofano ją z produkcji.

Jak w miarę fachowy sposób wykonać suchy test w sklepie, jakie cechy wędki można sprawdzić takim testem.
Tu jest z tym różnie ,przede wszystkim sprawdzam dopasowanie złącz ,bo to jednak jest mankament ,który się jeszcze trafia nawet renomowanym firmom ,poza tym na pewno sprawdzam akcje i tu dobrze aby mnie zrozumiano ,w pełni się nie sprawdzi akcji kija ale wstępnie można ,wyciągnąć wnioski ,co jeszcze ? jak mam możliwość to sprawdzam kija z kołowrotkiem ,choć bardzo rzadko.
4.Czy rzeczywiście cena jest wyznacznikiem jakości, jak rozpoznać te dobre i tanie?
Generalnie tak i tak powinno iść ,bo czy super wędka za 100pln może posiadać przelotki Fuji :wink: ponoć może jak zapewnia producent ,ale to może zbyt przejaskrawiony przykład. Generalnie myszkuje na średniej półce ,choć nie raz wybiorę coś z wyższej.Dziś przy zalewie ogromnej większości tandety trudno wybrać coś naprawdę solidnego.Nawet renomowane dotąd firmy na naszym rynku klepią sprzęt tzw jednorazowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowała mnie ww wypowiedz ,nie to że bym miał coś przeciwko ale opiszę jak wygląda zakup wędziska moim okiem .

maniek, To bardzo zdrowe podejście do tematu , warto powstrzymać się z krytyką

wypowiedzi młodego kolegi Karol_K, chodzi Ci o "wiarę w wypisane parametry" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi Ci o "wiarę w wypisane parametry"
Dokładnie :lol: ,nie raz odnosze wrażenie ,że dali by się posiekać[w dyskusji] na kawałki broniąc tego co jest napisane na "ich" wędce ,ale często zwalam to na ich brak doświadczenia i rezygnuje z dyskusji ,bo sam powiedz ile taki 16-20 latek mógł sprawdzić wędzisk.Ale najbardziej nie znoszę takich teoretyków znawców sprzętu ,nigdy nie mając kija czy kręciołka w realu są wstanie stwierdzić że to "drewno" :mrgreen::wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.