Skocz do zawartości
tokarex pontony

Określenie uciągu wody


Jarosław

Rekomendowane odpowiedzi

Waga zestawu a szybkość nurtu, określenie uciągu.

Możemy łowić na kilka sposobów w zależności jakich ryb szukamy, jaka metodą jak w danym dniu najlepiej biorą ryby, na przepływankę (lekki zestaw),czy na przytrzymywany zestaw (cięższy)czy całkowicie na stopa (najcięższy nawet lepiej za ciężki niż za lekki). Przy źle dobranym zestawie w skrajnym przypadku podczas zatrzymania zestawu może przypon podejść pod powierzchnię. Zobaczmy jak wygląda taki najcięższy zestaw trzymający przynętę przy dnie i określający uciąg i jak to zobaczyć na spławiku lub żyłce.

Ołów główny musi być na tyle ciężki aby trzymać w miejscu przynętę w silnym uciągu, jednak na tyle lekki aby ruszał go nawet najmniejszy ruch ryby. Trzeba się upewnić, że spławik będzie w stanie utrzymać w miejscu spoczywający poniżej ołów z haczykiem. Jednak nie trzymamy zestawu ciągle w jednym miejscu, tylko delikatnie go podrywamy, powodując bardzo powolne przesuwanie się przynęty po dnie lekkimi kilkucentymetrowymi skokami wzdłuż łowiska, które ma na celu podsunięcie przynęty w poszukiwaniu ryby . Aby to osiągnąć trzeba praktycznie przesuwać zestaw po 3-5cm skoki w dół rzeki, podobnie jak gruntuje się łowisko.

Jak to praktycznie zmierzyć i określić jaka gramatura spławika będzie najlepsza. Otóż podnosimy spławik, którym zamierzamy łowić ponad powierzchnię wody od 30-50 cm . Następnie trzymamy go nieruchomo w nurcie rzeki. Spoglądamy na ułożenie antenki lub żyłki pod spławikiem.. Jeżeli antenka czy żyłka ustawia się pionowo, znaczy, że wszystko jest w porządku. Znaczy to że jego główne obciążenie utrzyma przynętę z nurtem. Przykładowo jeśli w tej sytuacji jest spławik 8 gram to mówimy, że uciąg jest 8 gram. Jeśli antenka-żyłka pod wpływem nurtu ustawia się pod mniejszym kątem, znaczy że spławik jest za lekki. Do łowienia przepływanką żyłka powinna odchylać się o kilkanaście stopni.

Łowiąc na pełen spław, możemy sobie pozwolić na dużo lżejszy zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
dotąd zmieniam koszyczki aż mi nie spływają
No tak ,oczywiście można i tak,sam stosuje określenie uciągu na tzw zegarek ,czyli jak szybko płynie "śmieć" :mrgreen: na określonym odcinku rzeki ,niestety nie sprawdza mi się to w nocy z wiadomych względów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam stosuje określenie uciągu na tzw zegarek ,czyli jak szybko płynie "śmieć"

Nie wiem jak się to stało, że nie zauważyłem Twojego postu :???:

Twoje określenie uciągu może być bardzo mylące, ponieważ nieraz dołem nurt może być prawie dwa razy większy niż przy powierzchni nie mówiąc o przeciwnym do nurtu silnym wiertrze. Jak już chcesz tak prowizorycznie określić uciąg to lepiej przywiązać kamień na nici do kawałka steropianu niż sprawdzać tylko powierzchownie. Tym bardziej że najczęściej przy brzegu jest inny uciąg niż tam gdzie posyłamy na zwiady koszyczek z zanetą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.