Skocz do zawartości
Dragon

Czy wszystko jest OK ??? Rozważania o etyce wędkarza


ESSOX

Rekomendowane odpowiedzi

Przewertowałem tematy o połowie na żywca, żadnych Twoich słów krytycznych na forum nie znalazłem, jedynie stwierdzenie z 2006r.: 'keri.. na żywca postanowił nie łowić Albo trupek albo spin", ba na pytanie jednego z użytkowników - 'czy spinningiem o c.w. 15-40g będę mógł łowić na trupka i żywca bez obaw o wytrzymałość wędki ?', udzieliłeś rady (dalej nie ma krytyki metody żywcowej) - "Oczywiście ze tak Pod warunkiem ze nie metoda spinningową."

Kolejna Twoja rada z lutego ubiegłego roku. - "PaNeK, chyba za mocno kabinujesz, na szczupaka zywiec za kark, pod płetwą grzbietowa i kotwicą..mozna by było jeszcze jeden przypon z hakiem za ogon, ale czy tych haków nie za duzo?" http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=2547&start=0

Na razie widać czarno na białym, że do czasu publikacji moich zdjęć nie wypowiadałeś krytyki metody żywcowej, ba udzielałeś fachowych rad, jak hardcorowo zbroić żywca.

Jeżeli jest jakaś Twoja poprzednia wypowiedź o nieetyczności żywcowania od lutego 2007 do 2008r., chętnie ją poznam i przynam, że byłem przewrażliwiony i mylnie odebrałem Twoje słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 111
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość bogdan39

Panowie nie rubcie jaj z pogrzebu.

Cos wam napisze otuz jakas powalona instytucja bedzie wnioskowac zeby rosliny tez były pod ochrona bo tez czuja lek bul .

Co wy nato?

zeby im zapewnic godziwe warunki itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bogdan39

Powiem tak i w osobnym tekscie bardziej etyczne jest wrzucenie granata i rozpiepszenie czyli natychmiastowe zabicie niz wedkarstwo.

Mysle ze pytanie juz na wstepie nie moze funkcjonowac w dzisiejszym swiecie i dzisiejszych realiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos wam napisze otuz jakas powalona instytucja bedzie wnioskowac zeby rosliny tez były pod ochrona bo tez czuja lek bul .

Bardzo dobrze, przynajmniej Eko-terroryści nie będą mogli mieszkać na drzewach.

bardziej etyczne jest wrzucenie granata i rozpiepszenie

Widziałem, widziałem, nasi przyjaciele ze wschodu tak łowili ryby na poligonie, jak szybko chcieli nas ugościć :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lesio, gdyby to napisało 1100 innych użytkowników pewnie bys nawet tego nie przeczytał a że to ja więc ..... :twisted:

Nie porównuj zakładania robaka na haczyk do zakładania żywca. Ganisz postępowanie łowców płotek czy leszczy w okresie tarła czy też około tarłowym ...........

Do keriego.............

Właśnie że nie gani ...........nie wiem jak płotki ale akurat w przypadku leszcza nie widzi nic złego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę nic złego, bo ta ryba prawie nie bierze, w dodatku ma nikłe znaczenie gospodarcze, o czym już przecież pisałem, więc całą tą debatę o 1-2 leszcze na dobę uważam za nieporozumienie. Możemy sobie wypisywać także, jak to ganimi połow lina w czasie tarła i czuć się wielkimi etykami, to nic, że żadnego wówczas nie złowimy, ale będziemy walczyć dla samej idei.

Co do płoci - rozmawiałem niedawno z pewnym wędkarzem starszej daty, który nałowił dużo tych rybek z wysypką, jeszcze dzisiaj się krzywił, że miały wstrętny smak i nie dało się jeść, dodał, że w tym okresie powinien być wprowadzony zakaz połowu, bo to tak, jakby cyt.: "dzieciaka zabijać zaraz po porodzie" (chyba miał na myśli matkę).

Tak więc zachęcam wszystkich do połowu płoci, może jak sobie jeden z drugim obrzydzi, to mu przejdzie ochota na łowienie tarlaków na amen.

Na zakończenie mojego udziału w tym temacie, mam do Ciebie Essox konkretne pytanie - czy bardzo nieetyczne jest złowienie kilku trących się uklei z przeznaczeniem na węgorzową przynętę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam do Ciebie Essox konkretne pytanie - czy bardzo nieetyczne jest złowienie kilku trących się uklei z przeznaczeniem na węgorzową przynętę ?

Dla mnie uklejka jest tylko i wyłącznie rybą przynętową . Widziałem co prawda jakieś przepisy kulinarne tyczące się uklei ale myślę że raczej dla desperatów lub survivalowców. I traktuję ją jako przynętę. Potrzebuję w danym momencie i łowię.

Co prawda nigdy nie łowiłem na tarlisku uklei , nawet nie widziałem trących sie ,ale zakładając taka sytuacje ,że potrzebuję żywca i nie mogę złowić nigdzie a widzę , że w jednym miejscu szaleje stado uklejek ( powiedzmy że to tarlisko ) idę tam i łapię.

Nie zawężajmy sprawy do uklei. Tak samo zachował bym się w przypadku innych rybek przynętowych , które nie mają okresu ani wymiaru ochronnego i ich znaczenie wedkarskie jest tylko i wyłącznie jako PRZYNĘTA.

Teraz pewnie posypią sie głosy ,że jednak moja etyka ma dwa oblicza , że zaatakowałem kogoś odnośnie łowienia na tarlisku a sam bym to robił itp. :mrgreen:

Jeszcze raz podkreślam rozróżniajmy ryby które mają jakieś znaczenie wędkarskie ( dla mnie leszcz taki jest ) od ryb które były , są i będą tylko przynętą na większe drapieżne ryby.

ps. Zakładam jeszcze taką możliwość , czysto teoretyzując bo to raczej niemożliwe .............mam dostęp tylko i wyłącznie do jednego łowiska , na którym występuje tylko jeden gatunek ryby. Właśnie ukleja. Więc albo rezygnuje z wędkarstwa albo zadowalam sie i czerpię przyjemność z połowów uklejek ............Wtedy Ukleja jest rybą świętą i wszelkie zagrożenie dla niej odeprę własną piersią ......amen :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gromy się nie posypią, bo do sprawy trzeba podchodzić zdroworozsądkowo, a nie ortodoksyjnie. Ja zakładam, że zarówno minister rolnictwa wydający rozporządzenie w sprawie połowu ryb, jaki i panowie z PZW piszący RAPR korzystali z wiedzy biologów, ichtiologów i kogoś tam jeszcze i doszli do przekonania, że leszcz, który niemal masowo karłowacieje w polskich wodach jest na chwilę obecną rybą o mniejszym znaczeniu gospodarczym niż ta nieszczęsna uklejka. Gospodarczym - bo chodzi o racjonalną gospodarkę, a nie kryteria wędkarskie, które są prawie bez znaczenia dla prawidłowego stanu populacji ryb. Gdyby kierowano się wyłącznie kryteriami wędkarskimi, a więc formułowanymi najczęściej przez laików, to czekałaby nas zapewne niejedna katastrowa w rybostanie.

Wracając do uklei - to nie tylko przynęta, ludzie jedzą te rybki, podobno są chrupiące i smakują, jak chipsy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wierzysz ,że minister od rolnictwa wydający rozporządzenie miał na ten temat jakieś pojęcie , chociażby zielone ? Śmiem wątpić w to . Pewnie nawet leszcza w życiu nie widział i od uklei go nie odróżni.

A znaczenie gospodarcze raczej większe ma leszcz widać to chociażby w sklepach z rybami gdzie bardzo często sie trafia a uklejki nie widziałem nigdy . Chyba że mączkę rybną z nich robią albo ładują w puszki jako szprotki.

Leszcz karłowacieje w specyficznych zbiornikach typu stawy , jeziora , rzadziej zbiorniki zaporowe. Ja bazuję głównie na rzekach a tu leszcz jest bardzo pożądaną rybą dochodzącą do dużych wymiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno są chrupiące i smakują, jak chipsy.
Zgadza się, jadłem kiedyś ukleje i sądzę, że smakiem przebijają płocie i wiele innych ryb. Są po prostu super. Połowiłem kiedyś przy płotkach z pszenicy i Pęczaka takie do 25 cm. No ale fakt, połów wyłącznie tej ryby jest aktem desperacji, bo ile trzeba jej nałapać i naskrobać by było co smażyć.

Ja też może coś wcisnę co do leszczy i ich znaczenia. Łowiłem już na takich zbiornikach gdzie oprócz masy leszczyków do 20 paru cm nie było nic innego. I jak tam łowić z limitami i wymiarami. Leszczyków tam opór i co jeszcze wypuszczać ?. Z drugiej strony są też łowiska gdzie leszcze biorą od kila w górę, więc jak tam łowić bez limitów i kiedy się chce. Przecież ponad 10 sztuk takich ryb to kupa mięsa w majestacie prawa. Myślę, że nie wszędzie regulamin odnośnie wymiarów i limitów ma dobry wpływ. Są przecież i takie zbiorniki gdzie jest masa okonia czy szczupaka, tak że dochodzi do kanibalizmu i karłowacenia. Wtedy tylko wędkarz łamiący limity może przywrócić tam równowagę. Tak więc trudno jest nieraz określić co jest cenną rybą a co śmieciem.

Ps. Jarek dla mnie gruby leszcz to także bardzo cenna ryba, a nawet cenniejsza od karpia czy szczupaka. Po prostu marzę o połowieniu sobie takich prawdziwych łopat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o znaczeniu gospodarczym chodziło mi o znaczenie w ramach tzw. racjonalnej gospodarki rybackiej i zachowanie w jej ramach odpowiednich proporcji pomiędzy różnymi gatunkami w ekosystemie, a nie o stricte znaczenie handlowe.

Gdy minister wydaje rozporządzenie, to robi to tylko formalnie, faktycznie zajmują się tym fachowe departamenty, powstanie aktu prawnego poprzedzają często konsultacje z organizacjami pozarządowymi, tak więc przepisy dot. amatorskiego połowu ryb nie są brane z kapelusza.

Swoje poprzednie wywody odnoszę oczywiście do jezior.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.