Skocz do zawartości
tokarex pontony

Zestaw castingowy


arek_glogow

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Bolenia łowisz raczej lekko a na szczupaka klockami. Musisz się zdecydować jakimi przynętami będziesz łowił. Czy chcesz zestaw castingowy pod jerki (rozumiem że nie). Czy poprostu zamiast spinningowego? Do lekkich przynęt znacznie wygodniej jest używać wędki spinningowej. Nie podejmuję się doradzać konkretnych modeli, ale multik do takich zastosowań zdecydowanie niskoprofilowy. No i dobrze żebyś conajmniej podwoił budżet... :twisted: - żart. Za pięćset też coś kupisz ale nie oczekuj rewelacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wędki to naprawdę nie doradzę bo ani nie wiem co jest w PL osiągalne ani nie wiem jakiej jest jakości. Z tego co pamiętam spróbuj poszukać wędek Shimano (chyba niestety wybór lekkich wędek castingowych = zero.) lub Shakespeare. Ewentualnie popatrz na Dragona - choć nie wiem jak u nich teraz z jakością, jeśli utrzymali trend spadkowy - to raczej bym odradzał. Popytaj kumpli co mają Dragony co im z nich poodpadało. :mrgreen: Popatrz na ofertę Mefistofishing - choć u nich przepłacisz, lub samodzielnie kup np. na http://www.plat.co.jp/ (chyba nadal wysyłają do PL). Co do wędki to co najwyżej tyle doradzę żeby nie była za którka jeśli chcesz łowić z brzegu. Śmiało może być dłuższa, nawet 2.7m czy 3m - ponownie zależy gdzie, co i czym chcesz łowić.

Co do multiplikatora to jest tak naprawdę tylko jedna firma.... Tak - zaczyna się na S. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dale jeżeli bolek na lekkie no to nie decyduje sie na jerki
tak jak mówiłem klasyczny zestaw castingowy czyli dosyć ciężkie przynęty
No to młodzian ja już nie wiem w końcu co chcesz?
a tyTomaszek, coś u ciebie byś popatrzył w sklepach jak cenowo i jakościowo
Tutaj w sklepach jest bryndza tak maksymalna że byle buda z napisem "wędkarski" w PL może się przy nich mienić mianem supermarketu wędkarskiego. Trochę przesadzam ale :arrow: masz obraz.
chyba nie wysyłają juz do PL

No to może ciotka w Niemczech lub na Ukrainie coś pomoże... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no znajomego mam w Niemczech ale aż pod granicą Francuską :neutral:

Tomaszek, no trochę namieszałem.Ale decyduję sie na klasyczny zestaw castingowy czyli jerki ciężkie i króciutki kij bo łódkę na mazurach mam(skromny) :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma być to kij nie dłuższy niż 2 m c.w. tak do 80 ,90 gr

Multiplikator jaki nisko profilowy czy ten większy?

Fundusze 500zł

Zestaw będzie miał przeznaczenie na bolenia , sandacza i szczupaka!

Słuchaj zajrzyj sobie na jerkbait.pl

Tam jest bardzo dużo specjalistów od castingu i napewno ci dobrze doradzą.

Sam znam paru i są naprawdę profesjonalni.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właściwie wszystko co napisałem pozostaje aktualne, za wyjątkiem tej długiej wędki.

Typowo jerkową wędką łowiłem jedynie "burakiem" PM610MF. Kij jest przeznaczony na muskie więc to jest typowa pała - bicz boży, jak to ktoś ujął. Metrowego szczupaka zatrzymuje w miejscu więc gwarantuje szybki i emocjonujący hol. No ale przy takim kiju łowienie gumami jest utrudnione. Dodatkowo łowienie szczupaków poniżej 80cm przypomina ciągnięcie szmaty. Wędka jest dość tania i to widać w jej wykończeniu. Korek słabej jakości. Poza tym to przyzwoita wędka za niedużą kasę. (szczególnie jak uda się kupić bez cła).

Bazując na tym co powiedziałem możesz rzucić okiem na nieco lżejszy kaliber tutaj zastrzegam jednak że na te wędki nei łowiłem i jedynie zakładam że będą podobne do buraka.

Inną ciekawą wędką jest kij którego używam do lekkiego łowienia na morzu OMTHC. Ale trafiłem na niego jako właśnie wędkę używaną pod jerki. Oczywiście jest to kij 3 częściowy (pokrowiec i sztywna tuba gratis ;) ) ale przy tej sztywności i mocy nie przeszkadza to za bardzo.

Sam typowo jerkowej wędki nie mam bo zależało mi na kiju którym mógł bym również łowić na gumy.

Poszukaj na e-bay -u. Z wysyłką zawsze łatwiej się dogadać a jeśli będzie oznaczona jako o wartości nie przekraczającej €50 to nie będzie oclona (przynajmniej w IRE tak jest, w PL pewnie inaczej - ale zawsze możesz się ze sprzedawcą dogadać żeby wysłał jako prywatną paczkę lub o wartości $1 ;) ) Możesz też trafić niezłe okazje na sprzęt używany. Choć to zawsze trochę kiepawo. Przejżyj też działy kupię/sprzedam na jerkbaicie i multiplikatorze, tam sporo sprzętu można kupić w dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Gość wobler129

Tak mam już na koncie 2 wymiarowe szczupaki - 56cm i 61cm.

Okonek okolo 30-stki :smile:

Zestaw:

Dragon Millenium Fatso Jerk 1,81m 25-60g + Abu Ambassadeur Pro Max-L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Kijek kosztowałby mnie normalnie około 230zł. - kupiłem używke i jest jak nówka. Dosłownie nie miał żadnej ryski. Korek czyściutki. Sprzedawca mówił, że kij był parę razy nad wodą - ja mam wrażenie, że nigdy nie został wyciągnięty z pokrowca :mrgreen::lol:

Teraz pletka - za tydzień jak dostanę kieszonkowe to kupuje. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie :D

szybkie pytanie może trochę nie na temat ale szkoda zakładać nowego tematu :D

ostatnio złapałem pierwszego szczupaka na jerka i mi się spodobało dlatego zacząłem się zastanawiać czy nie kompletować sprzeta i teraz pytanie :

czy kupić wędę pod "normalny" kołowrotek np

http://allegro.pl/item427282051_konger_maxim_jerk_195cm_60_100gr_do_jerkowania.html

czy kompletować zestaw z multikinem i wędą do casta ??

czy ktoś ma już doświadczenie w wędkowaniu jerkowymi kijami ale pod kołowrotki o stałej szpuli bo szczerze ta wersja bardziej do przemawia //finansowo :wink: ???

pzdrawiam Wojciech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Wojciech ja zdecydowanie bardziej wolę Casta niż spinn. Do jerkowania na pewno lepszy będzie zestaw castingowy.

Krótki, sztywniejszy kijek i do tego mocny multik z pletką i będzie super. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczupaki = zestaw castingowy i kropka (lub full stop jak kto woli). Co do kosztów to też nie sądzę, bo kołowrotek stałoszpulowy który posłużyć ma kilka lat do jerkowania to ze 2000 zł powinieneś na niego wydać ;)

Jedno co bym sugerował to zastanów się czy nie kupić wędki castingowej ogólnego przeznaczenia (na szczupaki) a nie tylko pod jerki. Choć dobrze wiemy że jak zwykle najlepiej mieć dwie wędki - jedną "pod gumę" jedną "pod jerka" :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.