Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Długość przyponu a brania ??


rafalsmolek

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję kolego Maniek bardzo ładnie wytłumaczone na przykładzie teraz nasunęła mi się jedna myśl jak to może wpływać na zestaw spławikowy. Zakładając, że mamy śrucinę sygnalizacyjną w miejscu łączenia przyponu z zestawem (na żyłce głównej bezpośrednio nad pętelką - ja łączę z reguły zestaw z przyponem pętla w pętlę) to zakładając dłuższy przypon ryba może dłużej "bawić się" przynętą nie czując obciążenia śruciny sygnalizacyjnej (chociaż wątpię, że ryba poczuje śrucinę 0,095g) i też tak jak mówił maniek może unieść przynętę na dłuższym przyponie bez większego obciążenia i przynęta wtedy dłużej "spada" w wodzie co może sprowokować rybę do kolejnej próby 'ataku' to miałoby sens :razz: Aczkolwiek w przypadku spławika i tak te teorię wydają mi się średnio rozsądne bardziej skłaniałbym się ku temu co pisał Maniek co dotyczyło żywca i gruntu tam to jest bardziej uzasadnione i bardzo konkretnie wytłumaczone :wink:

Bo w przypadku spławika zaryzykowałbym stwierdzenie, że dłuższy przypon to tak jakby zwiększyć grunt, a dlaczego ? Otóż zakładając, ze łowimy batem zestawem na delikatnych żyłkach powiedzmy 0,12/0,10 główna/przypon i mając obciążenie spławika rozłożone dosyć blisko spławika to przypon poza 0,02mm średnicy nie różni się niczym od żyłki głównej poza tym, że jest z nią połączony pętlą, dlatego pomijając niski ciężar śruciny sygnalizacyjnej 0,095g uważam, że długość przyponu przy zestawie spławikowym nie ma AŻ tak dużego znaczenia, a raczej należy zwrócić uwagę na staranność zestawu i połączenie żyłka główna/spławik bo tu tracimy na "naturalności" przynęty i dlatego przypon nie może być za krótki bo przez to połączenie przynęta będzie źle "pracować" :wink:

Ja to tak widzę na tą chwilę, ale jestem otwarty na nowe wersję co do spławika bo sprawę przyponu w wędkarstwie gruntowym jest już dla mnie jasna.

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Co do tego styropianu to jaki to jest kawalek jakiej wielkości?:) i np. zakladając ze zestaw mamy splawikowy na dnie grunt taki sam przyneta lezy na dnie dokladamy ten kawalek styripianu i przyneta lekko sie unosi nad dnem?? czy to nie jest to samo jak bysmy zmniejszyli grunt? albo wtedy zestaw nie będzie lekko znosiło??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie różni się niczym od żyłki głównej poza tym, że jest z nią połączony pętlą

Uważasz, że pętla nie zaburza tego ruchu? Otóż na wodach stojących jest naprawdę duża różnica brań. Jeżeli na 25cm przypon jest słabo, to wydłużam do 35cm, zwykle taki zabieg pomaga. Nawet jeżeli śrucinę sygnalizacyjną podniesiemy, otrzymamy efekt podobny, ale naprawdę skuteczne jest dopiero założenie dłuższego przyponu. (łączenie przyponu z żyłką główną, to w najlepszym wypadku dwie pętelki o długości 1cm-w sumie daje 2cm. A ilu wędkarzy robi takie pętle, że ryba spokojnie mogła by przez nie przypłynąć? :roll: . To miejsce jest zdecydowanie "rzucające się w oczy", a więc co za tym idzie-podejrzane dla ryb!)

Ja równiez mam u siebie w portfelu w większości przypony 27cm. Wg mnie mniejsze znaczenie ma to na rzekach(najcześciej łowię na Wiśle), gdzie na przynętę działa nurt wody, gdzie ryba ma mniej czasu na pobranie pokarmu, więc chwyta przynętę pewniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...a raczej należy zwrócić uwagę na staranność zestawu i połączenie żyłka główna/spławik bo tu tracimy na "naturalności" przynęty" ups pomyłka tu miało być połączenie żyłka główna/przypon bo przecież połączenia żyłka spławik nie ma przecież, ale widzę, że kolega się nie domyślił mój błąd :mrgreen: W każdym razie chodziło mi o to, że jedynie ta pętla wpływa na naturalność zestawu i dlatego przypon musi mieć odpowiednią długość, ale nie dopasowywał bym go specjalnie pod brania... w przypadku spławika oczywiście, ja stosuję przypony losowo robię je różnych długości 15-30cm.

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki to jest kawałek styropianu i czy ryba sie nie odstrasza??
Przeważnie kulka 3mm ,można już kupić w sklepach :razz: ale styropianu pod dostatkiem na budowach a i często nad łowiskiem znajdziemy .Czy ryby odstrasza? na pewno nie tam gdzie jest często stosowany ,tam gdzie ryby nie znają tych sztuczek w pewnym sensie tak.
zakladając ze zestaw mamy splawikowy na dnie grunt taki sam przyneta lezy na dnie dokladamy ten kawalek styripianu i przyneta lekko sie unosi nad dnem?? czy to nie jest to samo jak bysmy zmniejszyli grunt? albo wtedy zestaw nie będzie lekko znosiło??
Radzę czytać posty dokładnie ,sztuczka z styropianem odnosi się do rzeki i gruntu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.