Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Zapytanie na temat ilości wędek do połowu


cezar80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Sprawa tego typy. Oczywiście wiem iloma można posługiwać się na wodach Pzw natomiast czy na wodzie która kiedyś należała do PZW a teraz przejął ją prywatny właściciel w dzierżawę może on spokojnie zezwalać na połów np:4 żywcówkami 1 osobie, czy na tak dzierżawionej wodzie PSR może zrobić kontrol. Pytam z tego względu bo w zeszłą niedzielę wybrałem się na to starorzecze, widzę tylko 2 wędkarzy więc sobie porzucam. Idę a tu z 10 żywcówek i 1 osoba spacerująca z 400m. rzucałem obok tych spławików ale to chyba nie urok wędkarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Na wodzie dzierżawionej przez prywatnego dzierżawcę obowiązuje jego regulamin i jeśli zezwoli na 10 wędek, podrywkę 2x2 i jeszcze wędkę elektryczną to jego sprawa a co do przyjemności to już wybór "wędkarza". PSR do tego nie ma nic, może tylko sprawdzić "kartę wędkarską" a jeśli to woda całkiem prywatna a nie dzierżawiona, bez połączenia z ciekiem to nawet to ich nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, czy to oznacza ze RAPR obowiazuje tylko na wodach pzw? Jesli woda jest dzierzawiona na kogo innego moze zezwolic na walenie prądem? Pytam, bo myslalem ze rapr jest podstawa jesli chodzi o amatorski polow ryb na wszystkich wodach panstwowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, czy to oznacza ze RAPR obowiazuje tylko na wodach pzw?

To warto wiedzieć będąc członkiem zrzeszenia :wink: RAPR obowiązuje na wodach dzierżawionych przez PZW, bo to jest regulamin PZW, na innych wodach państwowych obowiązują przepisy ustawy o rybactwie, a na wodach prywatnych lub prywatnie dzierżawionych w celach hodowlanych lub wędkarskich przepisy i regulamin właściciela wody, który wcale nie musi pokrywać się z RAPR ale w wielu przypadkach tak. RAPR powinien podlegac Ustawie o rybactwie lub być bardziej rygorystyczny. Najlepszy dowód, ze podrywka 1x1 czy ochrona słonecznicy w ustawie dopuszcza a w RAPR są bardziej święci niż sam Papież i uchylili ustawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzalem na szybko ustawe o rybactwie srodladowym i nie doszukalem sie zadnych limitow ani wymiarow ani okresow ochronnych dla ryb. Pierwsza mozliwosc ze mam jakas okrojona wersje, druga mozliwosc - moge na dzierzawionym przeze mnie zbiorniku ustanowic wymiar ochronny szczupaka 20cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzalem na szybko ustawe o rybactwie srodladowym i nie doszukalem sie zadnych limitow ani wymiarow ani okresow ochronnych dla ryb.
maryaChi, Są na pewno. Co do łowiska, o którym pisze cezar80, wszystko zależy od tego czy jest to łowisko komercyjne, w takim wypadku ilość wędek oraz inne przepisy ustala właściciel łowiska, czy jest to woda ogólnodostępna dzierżawiona przez inny podmiot niż PZW, wtedy tego dzierżawcę obowiązują przepisy zawarte w Ustawie o rybactwie śródlądowym.

"Art. 8. 1. Zabrania się połowu ryb:

1) w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody,

2) o wymiarach ochronnych,

3) w okresie ochronnym,

...."

http://www.psr.podlasie.pl/akty_a.html#ustawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzalem na szybko ustawe o rybactwie srodladowym i nie doszukalem sie zadnych limitow ani wymiarow ani okresow ochronnych dla ryb.

Art. 8. 1. Zabrania się połowu ryb:

1) w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody,

2) o wymiarach ochronnych,

3) w okresie ochronnym,

4) w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę,

5) sieciami, wędkami lub kuszami innymi niż określone w przepisach wydanych na podstawie art. 21,

6) narzędziami elektrycznymi nie odpowiadającymi obowiązującym normom,

7) środkami trującymi i odurzającymi,

8) narzędziami kaleczącymi, z wyjątkiem sznurów hakowych, pęczków hakowych, haczyka wędki i harpuna kuszy,

9) materiałami wybuchowymi,

10) przez ich głuszenie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czytać nie umiesz
Nie lepiej tak :wink:

§ 6. Niedozwolony jest połów ryb i raków, których długość mierzona od początku głowy do najdalszego krańca płetwy albo tarczy ogonowej nie przekracza wymiaru ochronnego, który wynosi dla:

1) bolenia (Aspius aspius L.) 40 cm,

2) brzanki (Barbus petenyi Heckel) 20 cm,

3) brzany (Barbus barbus L.) 40 cm,

4) brzany karpackiej (Barbus cyclolepis Heckel) 20 cm,

5) certy (Vimba vimba L.) 30 cm,

6) głowacicy (Hucho hucho L.) 70 cm,

7) jazia (Leuciscus idus L.) 25 cm,

8) jelca (Leuciscus leuciscus L.) 15 cm,

9) klenia (Leuciscus cephalus L.) 25 cm,

10) lina (Tinca tinca L.) 25 cm,

11) lipienia (Thymallus thymallus L.) 30 cm,

12) łososia (Salmo salar L.) 35 cm,

13) miętusa (Lota lota L.) w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty

do granicy z wodami morskimi 30 cm,

14) pstrąga potokowego (Salmo trutta m. fario L.):

a) w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki

San oraz w rzece San i jej dopływach 25 cm,

B) w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej

z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece

Bystrzycy i jej dopływach 25 cm,

c) w pozostałych wodach 30 cm,

15) rozpióra (Abramis ballerus L.) 25 cm,

16) sandacza (Stizostedion lucioperca L.) 45 cm,

17) sapy (Abramis sapa Pallas) 25 cm,

18) siei (Coregonus lavaretus L.) 35 cm,

19) sielawy (Coregonus albula L.) 18 cm,

20) suma (Silurus glanis L.) 70 cm,

21) szczupaka (Esox lucius L.) 45 cm,

22) świnki (Chondrostoma nasus L.) 25 cm,

23) troci (Salmo trutta m. trutta L.) 35 cm,

24) troci jeziorowej (Salmo trutta m. lacustris L.) 50 cm,

25) węgorza (Anguilla anguilla L.) 40 cm,

26) wzdręgi (Scardinius erythrophthalmus L.) 15 cm,

27) raka błotnego (Pontastacus leptodactylus Esch.) 10 cm,

28) raka szlachetnego (Astacus astacus Esch.):

a) samicy 12 cm,

B) samca 10 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Nie pocieszyliście mnie. Kolejne jeziorko w którym żyje mnóstwo szczupaka pójdzie się je..... a, wymiar ochronny to tu chyba 15cm. Może wiecie jak przekonać starych wędkarzy lubującym się w takim sporcie że 2 żywcówki im w zupełności starczą a z szczupaka np: 25cm to tylko łuski mu po obraniu zostają..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cezar80, Jeżeli na tym łowisku nie płaci się za zabierane ryby to wątpię aby było to łowisko komercyjne a zatem obowiązują tam wspomniane wcześniej przepisy. Teraz kwestia czy kogoś uda się zainteresować tą sprawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artechu, wiesz, ze umiem czytac, a to ze nie kliknalem na twoj link nie wynikalo z tego ze mi sie nie chcialo, bo szukalem ustawy w google, co zajelo mi duzo wiecej czasu... i jednoczesnie okazalo sie ze trafilem tylko na tekst jednolity bez rozporzadzen gdzie tych wymiarow nie bylo. Myslalem ze link zaprowadzi mnie do tego co znalazlem i nie klikalem. Stad moje watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.