Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Śruba 3 łopatki do silnika elektrycznego


pastor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

mam pytanie ponieważ przeglądałem wszystkie tematy forum sprzetu wodnego i nie znalazłem tego tematu.

Są dostępne na rynku śruby do silników elektrycznych: 3 łopatkowe i 2 łopatkowe nie wkręcające roślin-kosztują niecałe 200zł

Mam pytanie czy ktoś z was próbował tunningować swój silnik elektryczny i testował którąś z tych śrub? (posiadam Endura 36)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam,

ja nie posiadam silnika endura 36 ale mam Minn Kota maxxum 55T, do tego silnika mam dodatkową śrube Kipawa.

Śruba wykonana jest włókna węglowego 3 łopaty.Coś za coś,zwiększa się A,pobierany z aku o około 5A-10A,róznica w prędości o 1km/h-1,5km/h

Na oryginalnę śrubie,pod wiatr 6-7 w skali beauforta idę jak przecinak 6km/h na 2/3 mocy :o Prąd z aku 30A,łódz waga wraz z załogą 700kg.(teraz mam inną łódz)

Podczas pływania na łodzi mam specjalnie zrobiony miernik,który pokazuje napięcie aku oraz prąd poboru w A.Miernik jest wpinany w szereg pomiedzy silnikiem a aku.

aa40680d56147ac6m.jpg

Mogę ten miernik polecić i uznać ,za bardzo przydatny bajer.

Podczas ładowania aku miernik działa odwrotnie tzn.pokazuje napięcie aku i prąd jakim jest ładowany.

Czas pływania zależy np czy płyne pod wiatr czy z wiatrem.Widze,że pobierane jest 20A przy prędkości która mnie interesuje, a że aku mam 100Ah oznacza że mogę płynąć 5h.Ustawiam w echosondzie TIMER z alarmem na 5h i odlicza,po 5h wymieniam aku na nowy 100Ah i wale do domu :grin:

W tym sezonie wykonam na całym nowym sprzęcie testy, i opiszę na forum.

Zmieniłem wszystko,od łodzi przez przyczepe itd.nie będe się tu rozpisywał na razie co i jak, ale powiem że sprzet który kupiłem do pływania przekroczył 9 tyś.złotych

Testy będą konkretne, będą zawierać dane:

1.Stan wody tzn.prędkość wiatru w km/h, skala beauforta

2.Prędkość łodzi z GPS,oraz pozycja

3.Nazwe jeziora

4.Powstanie mapa batymetryczna jeziora w 3D

Dane elektryczne:

1.Stan aku

2.czas pracy silnika na aku

3.pobory prądu z aku na różnych pozycjach rumpla adekwatnie do mocy

4.czas ładowania aku,wraz z prądami ładowania

itd

Pozdrawiam

PIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.Powstanie mapa batymetryczna jeziora w 3D

ciekawa i pewnie przydatna sprawa...
1.Stan aku

2.czas pracy silnika na aku

3.pobory prądu z aku na różnych pozycjach rumpla adekwatnie do mocy

4.czas ładowania aku,wraz z prądami ładowania

itd

pitpower fajnie że są jeszcze tacy zapaleńcy... :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

kolego Supersobi, to jest hobby, wędkarstwo.Ryby łowię od dzieciństwa, i pamiętam czasy rosyjskich teleskopów.Nie chcę do tych czasów wracać, w swojej pracy dążę do doskonałości.

Nie ma czegoś pośredniego, lub zastępczego, bo to pamiętam z dzieciństwa.

Jak czytam inne fora, nie tylko o wędkarstwie, że ktoś robi test szybkości łodzi na silniku elektrycznym, a nie ma podstawowych przyrządów to lepiej wcale niech go nie robi.

Bo czytając później takie dane, można strzelić sobie tylko gumą od gaci w łeb.

Pozdrawiam

W innym poscie opisałem swoje pływadło na sezon 2009, na którym bede pływał i wykonam w/w testy.

PIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki piekne Pitpower,

jesteś jedynym który coś mądrego napisał i testował Kipawe.

Czyli przy mniejszym silniku (Endura 36) prędkość maksymalna i pobór prądu zwiększą się proporcjonalnie. Jednym słowem można troszkę wzmocnić swój silnik za cenę większego poboru prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

z tą proporcjalnością to nie tak do końca,jak przyczepisz endure 36 z Kiapawą do barki, to prędkość będzie 0, a pobory prądu na maxa.Chyba wiesz co mam na mysli?

Jak u mnie na mojej łodzi bedzie pobierane 30A pod wiatr, to u Ciebie może być 20A, Ja będe pływać z prędkością 5km/h a Ty 6,5km/h.Wszystko jest uzależnione od wagi i oporu jaki stawia łódz.

A co do KIPAWY, czy warto wydać 200zł i zwiększyć prędkość o około 1km/h.

Ja tą śrube dostałem w gratisie ze sklepu w USA, gdzie kupowałem silnik.

Pływałem na niej z 10 razy,robi taki kipisz za łodzią,że zmieniłem na oryginał z powrotem.

Efekt taki jak by stado słoni "pierdziało pod wodą".....hi,hi

Ale tak na prawde,ja nie widzę sensu jej kupować, to moje prywatne zdanie

pozdrawiam

PIT

P.S

Silnik elektryczny+łódz, u wszystkich użytkowników bedzie inaczej z osiągami, i nie ma bata.Chyba że wszyscy kupimy sobie takie same zestawy i bedziemy pływać na jednym zbiorniku.Raczej nierealne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że napisałeś o tym "pierdzeniu pod wodą", na moim łowisku bezszmerowość silnika elektrycznego jest mile widziana, głębokość łowiska od1m-2,5-3max.

Dam sobie spokój i jak będę chciał tuningować silnik to sobie sprowadze z USA mocniejszy silnik niż Endura 36:) Jeśli chodzi o moc minn kota to ze średnich co byś polecił, bo są tam różne i różniaste modele już się pogubiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

kolego pastor, kiedyś czytałem amerykańskie fora o silnikach elektrycznych.

Jak napisałem,że w Polsce silników elektrycznych używa się jako główny napęd to ludzie naforum posikali się ze śmiechu.

W USA silniki elektryczne używane są jako silniki manewrowe,czyli dopływamy na spalinowym 200KM na łowisko,gasimy maszyne i łowimy na elektryku.

W połączeniu z GPS, i innymi bajerami jak WiFi sterowania w pedale lub pilocie montowanym na wędce.U nas w Polsce mało stosowane ze względu na cene.

Koledzy na tym forum dobierali silniki w następujący sposób:

Waga całkowita łodzi wraz z załogą,gratami RAZY 2 daje wynik jaki uciąg powinien mieć elktryczny silnik.

I ja tak dobieram,od paru lat,mocy nigdy mi nie zabrakło.

Wiadomo,że jak zamontujemy silnik np 55 Lbs do łodzi o wadze 300kg i 600kg, to ten zamontowany na 300kg bedzie śmigał cały dzień a ten zamontowany na 600kg łodzi 1/2 dnia.(podaje przykład)

Nieprawdą jest ,że moc jest niewykorzystana,i idzie w "gwizdek" na tej łodzi 300kg.

Silnik ma wolniejsze obroty,do uzyskania tej samej prędkości,obroty regulowane są płynnie a co zatym idzie wolniej się kręci mniej potrzebuje prądu.Tak łopatologicznie.

Kolejny temat,na elektryku z naszej łodzi nie zrobimy scigacza,są to łodzie wędkarkie tak są profilowane.

Moja wypowiedz dotyczy silników o standartowych parametrach, nie o jakiś wynalzkach zasilanych 36V i kosmicznych prędkościach wirników w cenie 6 tyś zł.

pozdrawiam

PIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pływałem na niej z 10 razy,robi taki kipisz za łodzią,że zmieniłem na oryginał z powrotem.

Efekt taki jak by stado słoni "pierdziało pod wodą".....hi,hi

Ale tak na prawde,ja nie widzę sensu jej kupować, to moje prywatne zdanie

No, miło w końcu przeczytać konkretną opinię o tej śrubie :razz:

Mam maxxuma 40 (minn kota) i nawet z ciekawości szukałem czegoś o tej śrubie bo na allegro ciągle ją wciskają, wydaje mi się, że przy tej cenie z marnym skutkiem.

Nigdy jej na żywo ani w akcji nie widziałem, ale gdyby była taka dobra to chybaby minn kota ją w serii dawała. No i potwierdzasz moje przypuszczenia...

Oglądałem twoją łódź na innym wątku pitpower, szacuneczek. Ja też jakiś czas temu sprowadziłem trochę gratów ze stanów. Firmy wybraliśmy te same (eagle i kotka), no ale ja uderzyłem w duuużo niższą ligę.

Swoją drogą to trochę jestem zdziwiony możliwościami twojego silnika przy płynięciu pod wiatr. Z mojego doświadczenia wynika, że silniki kotki w praktyce aż tak nie różnią się mocą jakby wskazywał nominalny uciąg (ścigałem się z endurą 36 :grin: ) A jednak moja 40 nie miała by szans uzyskać przy tej masie łodzi zbliżonego wyniku.

A tak z innej beczki... Kiedyś często bywałem w Poznaniu. Gdzie jeździsz na rybki? Coś tam w poście jednym widziałem chyba o okolicach Drawska? Może mamy jakieś wspólne rewiry :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

kolege "wielorybnika"

do listopada 2008 miałem fajną łodz aluminiową,około 4,5m, ale wąska.Koledzy mówili że pływam kredką.Łódz przytargał mi znajomy z Norwegii z farmy łososi gdzie je szczepił.I własnie na tej łodzi waliłem jak "przecinak" przez fale.Własnosci pływające miała doskonałe, tylko że siedziało się jak w kajaku.Sprzedałem ją wraz z minn kota maxxum 55T.Raz nawet miałem przy niej silnik 30KM taki jak zalecał producent,w/g GPS jak odpaliłem rumpel na maxa było 57km/h.Ale to było tylko raz,ja byłem blady, ale kolesie co płyneli ze mną .....nie pytaj.Sprzedałem ją za wzgledu na to,że: łodz była kłopotliwa w transporcie (4,5m),niewygodna,i ciągle chcieli ją zapier...

Pozdrawiam

PIT

na rybki jadę w okolice Poznania tak do 100km,staram sie nigdy w to samo miejsce nie jechać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łódz przytargał mi znajomy z Norwegii z farmy łososi gdzie je szczepił

No właśnie. Tak się składa, że mieszkam w Oslo (muszę to kiedyś zmienić w opisie :oops: ) i sporo tu słyszę o takich fajnych łodziach za okazyjne pieniądze czy wogóle w klimacie "a bierz pan bo już i tak mam nową". Jednak jak przeszukuję serwisy ogłoszeniowe na norweskim necie to cenowo jest chyba nawet drożej niż u nas. A taka nawet stara zapyziała łódka by mnie tu urządzała lepiej niż targanie mojej w kółko do i ze Szczecina. Ale to tylko taka dygresja.

Mam jeszcze jedno takie małe pytanko bo widzę, że jesteś ogólnie obyty w temacie. Czy masz jakieś doświadczenie z używaniem echa na słonej (nie słonawej bałtyckiej :razz: ) wodzie? Mam Eagle FM 320, wersję z przetwornikiem na jedną częstotliwość (czyli na wody śródlądowe). Tak mnie ciekawi czy na w miarę płytkich łowiskach by dała tu na fiordach radę (na głębinach ten model odpada tak czy siak- za mała moc peak to peak)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

brak mam doświadczenia w łowieniu ryb w słonej wodzie,jestem typowym "jeziorakiem".Nigdy mnie to nie ciągneło, a to ze wzgledu ,że sprzet do tych metod jest całkiem inny.I tu nie wypowiem się,żaden temat.

Pozdrawiam

PIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.