Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jak zmontować zestaw na suma


poncjusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 year later...
przynęty na klenia   Dragon

Mam zamiar w tym roku na zalewie połowić sumy (jak ustaliłem są dł. ok. 1 m)

Zestaw chcę zmontować z:

- wędki Fighter Surf, 3,90 m, 100 – 200gr, 2,5 Aci DAM,

- kołowrotek QD7000 Tiger GEAR RATIO 1: 5, 3 BALL BEARINGS,

- żyłka 0,45, przypon plecionka 0,20,

- rurka antysplątaniowa,

- ciężarek 30 - 40 gr.

Zestaw ten będę też wykorzystywał do połowu innych większych ryb.

W związku z tym mam kilka pytań do kolegów:

-czy kołowrotek nie jest za słaby (nic o nim nie wiem - kupiłem go kiedyś okazyjnie),

-jaka długość przyponu z plecionki proponujecie na suma. Będę łowił jak pisałem z gruntu, woda spokojna - zalew,

-czy nie ma zbyt dużej dysproporcji między grubością żyłki i przyponu.

-co oznacza skrót na wędce 2,5 Aci

Zał. Zdjęcia wędki i kołowrotka.

f433f9a4ba8a2f0cm.jpg 47ec4bc1964720b9m.jpg 274886dfceaafd01m.jpg 0c04d09037f450cem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi:

- żyłka za gruba, jeżeli faktycznie sumy są tylko około metra to wystarczy 0,30, maksymalnie 0,35 jeżeli teren jest trudny. Przypon wystarczy z żyłki. Nawet z tej samej co główna, tylko w celu stworzenia słabszego miejsca do rwania z ewentualnego zaczepu.

- długość przyponu 35-50 cm

- nie wiem na co będziesz łowił i jak długie rzuty wykonywał, ale pod tak małym ciężarem kij raczej nie będzie pracował dobrze.

- kołowrotek faktycznie bez rewelacji, ale metrówki spokojnie wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... - nie wiem na co będziesz łowił i jak długie rzuty wykonywał, ale pod tak małym ciężarem kij raczej nie będzie pracował dobrze. ...

Będę łowił na wątróbkę, rosówki, turkucia, ... . Co do rzutów - jak najdalej (ponad 50m). A jaki ciężarek proponujesz?

Ponieważ jak pisałem będę łowił też inne większe ryby używając koszyczka zanętowego - zastanawiam się jaki zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest właśnie często spotykany błąd, że wędkarze zwracają uwagę tylko na górny parametr cw. Czyli ile można wyrzucić maksymalnie. Tymczasem dolny wcale nie jest mniej ważny, szczególnie jeżeli chce się uzyskiwać długie rzuty delikatnymi przynętami.

Będę łowił na wątróbkę, rosówki, turkucia, ...

Stosuje się czasem pojęcie optymalnego "ładowania" kija, czyli wykorzystania sprężystości wędki w celu uzyskania optymalnego stosunku- siła włożona w rzut/uzyskana odległość.

To właśnie możemy regulować przy pomocy ciężaru zestawu końcowego (ciężarek+przynęta). Piszę ciężarek+przynęta, bo akurat przy połowie suma waga przynęty bywa znaczna i trzeba to wziąć pod uwagę. Jeżeli zestaw będzie zbyt lekki, to choćbyś nie wiem ile siły włożył w rzut, to nie uzyskasz dużej odległości. Kij po prostu nie będzie odpowiednio "naładowany" (ugięty) podczas rzutu więc odda tylko niewielką energię, co przełoży się na kiepską odległość. Próby mocniejszego wymachiwania podczas rzutu będą skutkowały nadrywaniem lub całkowitym zrywaniem przynęty (wątroba, rybka, rosówki itp.)

Jaka powinna być optymalna waga ciężarka dla Twojej wędki to "na sucho" ciężko stwierdzić, bo oznaczenia producentów nie zawsze są rzetelne. Na zdjęciach wędka wygląda na sztywną, ale wygląd czasem bywa mylący.

W przypadku Twojego kija zastosowałbym na początek ciężarek 80 gr. Oprócz tego kup jeszcze 100 gr i wykonaj kilka rzutów. Zobaczysz, że będziesz czuł z którym pracuje lepiej, z którym wkładasz mniejszą siłę na uzyskanie tej samej odległości. Przy którym płynniej oddaje energię. Jeżeli będziesz nadal czuł, że kij nie pracuje jak trzeba spróbuj np. 120 gr.

Oczywiście jeżeli założysz duży kawał wątroby być może trzeba będzie nieco inaczej skalkulować obciążenie niż do rosówki, ale testy rzutowe pokarzą Ci koło jakiego ciężaru się kręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zamiast wędki Fighter Surf, 3,90 m, 100 – 200gr, 2,5 Aci DAM nie lepiej użyć CORMORAN CORSAR C dł. 4,5 m WG 20 -60gr. Mogę wtedy stosować mniejsze ciężarki i stosować ten zestaw też do połowu karpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ogólnie powiecie panowie na temat stosowania na suma do ciężkiego gruntu wędek typowo surfcastingowych ?? Na wiosnę właśnie planuje zaopatrzyć sie w jakiś kijek " sumowy " ... Problem w tym że chciałbym aby wędka miała przynajmniej 3,6 m. ... najlepiej 3,9 m. Wędki typowo " sumowe " mają na ogół 3 - 3,3 m. i stąd mój pomyśł na zakup patyka surfcastingowego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że chciałbym aby wędka miała przynajmniej 3,6 m. ... najlepiej 3,9 m. Wędki typowo " sumowe " mają na ogół 3 - 3,3 m. i stąd mój pomyśł na zakup patyka surfcastingowego
Długość wędki to sprawa naprawdę indywidualna ,sumowe "patyki' polecane przez producentów faktycznie maja 3m-3,3m z tym że generalnie jest to sprzęt na łódkę i faktycznie gdybym miał kupić kijek sumowy z myślą o łodzi to taka długość bym wybrał ,bo po co mi dłuższy ,na pewno wychwalany Jenzi to by był.

Inaczej jest łowienie z brzegu ,pole manewru podczas holowania mamy ograniczone ,a wiec kijek powinien byc inny ,zdecydowanie lepiej sie holuje sumy z brzegu nie co dłuższymi wędkami ,wiele razy przegrałem z sumem z Odry z powodu ograniczeń długość wędziska ,miałem wtedy" szklaka" 2,75m firmy Pionier wędzisko niesamowicie mocne ,typowa sumowa pała ,kupiona z przeceny w dawniejszym Pewexie.

Dziś stawiam na suma surfowy kijek ,mam 3,9 m f. jaxonez :lol: ,planuje dokupić jeszcze jeden 4,2 lub nawet 4,5m ale we Wrocku jest to problem ,aby coś konkretnego i pasującego pod rękę dokupić .

Tu dodam ze podczas sumowych zasiadek jak wiem że ryby zerują to ograniczam się tylko do jednego zestawu ,ale warto mieć drugi jako zapas pod ręka.

Możesz poczytać jeszcze o zestawach sumowych w tym temacie http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=1806&postdays=0&postorder=asc&start=975

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.