Skocz do zawartości
tokarex pontony

bolonka vs odlegloscówka


Rekomendowane odpowiedzi

co lepsze mam kase na jakis jeden kijek ok.50 -100 zł .

kij chcialbym z jakies znanej firmy.

moze byc teleskop albo 3 składowy.

jakie dlugosci bolonki?

jaka odległościówki?

co lepsze?

łowie na jeziorze zazwyczaj

czasem spining;)

POZDRAWIAM :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Bolonka to rzeczna odległościowka. Wędziska odległościowe służą do łowienie głównie w wodach stojących. Ty łowisz w jeziorze, więc wybierz odległościówkę. Bez problemu można nią łowić w rzekach. Bolonką tez można łowić na jeziorach, ale jest ciężka i nieporęczna. :wink:

Na rynku odległościowek jest bardzo duży wybór. Są składowe, jak i teleskopowe. Podaj więcej szczegółów, jakiej wielkości ryby chcesz łowić, i na jakich odległościach. Wtedy wybór będzie o wiele łatwiejszy. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec jesli odlegloscówka to chyba 3 składa ale w transporcie nie poreczna :/.

Ja jedze rowerem na ryby wiec nie mam zbytnio jak mysle ze teleskop.

Długosc wedki mysle 3.60 , 3.90 , 4.20 ?

Od brzegu mysle 25m max albo nawet blizej.(duza ryba nie zawsze daleko od brzegu jest).

ryby mysle ze taki od 30 do 60 zeby na nia wyciagnac styknie.

Na grunt wieksze wiadomo sie pociagnie:)

Prosze o linkii np. z allegro jakis model itp. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

baciarz94, jak już na jezioro to odległościówka i najlepiej 3 składowa pomimo rozmiaru nadaje się do transportu rowerowego. Komfort łowienia 3 składowym kijem a teleskopem jest nieporównywalny na plus dla tej pierwszej. Bolonka do 4 metrów też nadaję się na jezioro ale nie będzie to taki komfort łowienia i rzuty będą krótsze niż typową odległościówką. Bolonka przeznaczona jest do połowu w rzekach gdzie zestaw wypuszcza się daleko i prowadzi z żyłką nad powierzchnią wody - stąd rozmiary bolonki 4-8m. Odległościówka dedykowana jest na wody stojące lub o bardzo słabym uciągu gdzie po zarzuceniu zestawu żyłkę zatapia się co ma na celu zapobieżenie znoszeniu zestawu przez wiatr itp.

Jeżeli chodzi o rozmiar to na początek polecam Ci 3,90m gdzie jest to uniwersalny rozmiar i na początek pozwoli Ci opanować technikę zarzucania i łowienia.

Piękna, wdzięczna i finezyjna metoda połowu ten match. Szczerze polecam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i powiedz ile byś mógł przeznaczyć na ten kij.

baciarz94, przeglądając teraz allegro.pl zauważyłem coś odnośnie długości transportowej.

Porównywałem dwa kije.

Jaxon Eternum Tele Match 3,9m - długość transportowa: 121cm.

Jaxon Eternum Match 3,9m - długość transportowa: 135cm.

Wersja składowa po złożeniu jest tylko 14cm dłuższa niż teleskopowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz po moich ostatnich przygodach z jaxonem raczej juz nie kupie nic z tej firmy .

za kolowrotek dalem 65 zl i sie zacinal .

wedka patyk z drzewa wygodnijeszy i nie lamie sie na japońcu 32 cm wiec

Firmy interesujące mnie raczej :

Mikado , Konger , Daiwa moze cos z Dragona . Napewno nie jaxon.

Przepraszam sympatyków jaxona jesli tacy sa;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam mikado trython match 3,9m od marca, jestem zadowolony, wędka jest miękka mimo wyrzutu do 40g, pracuje przy każdej płotce, największa rybka wyjęta to leszcz 42cm i dobrze się holowało, wędzisko pracowało dwoma składami ( jeśli wiesz o co chodzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

baciarz94,

MIKADO Trython MATCH 390 do 40g możesz zobaczyć :arrow:tutaj

York SAFARI MATCH 3,90m 5-20g możesz zobaczyć :arrow:tutaj

Z tych 2 znam Yorka i jest bardzo dobrym kijem jak na swoją cenę. Ładnie i solidnie wykonany, dobrze pracuje z rybą i można nim porządnie zarzucić. Mikado trzymałem kilka razy w ręce i jakoś mi nie podeszło natomiast Yorkami łowię i jeszcze nie przeżyłem zawodu. Mam 2 match'e Yorka ale inne serie i jakoś nie ciągnie mnie do innych kijów, chyba że górna półka :mrgreen: Safari czasami widzę na rybach w rękach kumpla który również jest bardzo zadowolony i chwali go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bolonka vs odlegloscówka
łowie na jeziorze zazwyczaj
odległościówka będzie lepszym wyborem od bolonki pomijając już akcje i wyważenie, manewrowość ...do bolonki mógłbyś się zrazić już podczas łowienia w pierwszym deszczu,
moze byc teleskop albo 3 składowy.
Rasowe odległościówki , zawsze były kijami składowymi, teleskopy w tym typie kija to jakieś nieporozumienie, bardzo młoda marketingowa halucynacja, rynkowy 'HIT' a raczej KIT z 5 letnią tradycją... a dlaczego bo jak prawidłowo rozmieścić przelotki zwłaszcza w części szczytowej na kiju teleskopowym?, jak z takiego kija wycisnąć idealną akcje tak potrzebną do wyrzutu lekkim zestawem, na zadowalającą odległość? , to jest niemożliwe w realu, w marketingu/reklamie tak.
mam kase na jakis jeden kijek ok.50 -100 zł .
Mikado , Konger , Daiwa moze cos z Dragona

Przy takim budżecie o tych dwóch ostatnich firmach zapomnij, a o tej przedostatniej nawet na amen

Długosc wedki mysle 3.60 , 3.90 , 4.20 ?

Czyli 12, 13, 14, stóp Niestety o 12ki (skład około 120m) teraz coraz ciężej , od kilku lat odchodzi się od tej długosci w wedkach typu Match, tak na marginesie obecnie prawie niemożliwe jest kupienie nowej wędki 12ft renomowanej firmy, owszem trafiają się pojedyncze serie np. Maver cos tam jeszcze ma, ale jest naprawdę ciężko.

Wg mnie kupowanie bardzo taniej odległościówki to nieporozumienie, owszem mozna kupić 'wyrób matchopodobny' ale w praktyce to ma niewiele wspólnego z kijami match.

Odległosciówka sama w sobie konstrukcyjnie jest droga w porównaniu do innych kiji bo 1/3 lub nawet więcej to wartość samych przelotek, a gdzie reszta, dobre idealnie spasowane złącza i uchwyt, ale przede wszystkim sam dość długi blank, smukły finezyjny a jednocześnie, bardzo wytrzymały.

Dlatego jeśli miałbym być szczery wobec samego siebie i dysponował bym podobnym budżetem wolał bym za około 100 zł kupić składową wędkę spławikową (float) 12ft, cw 10-30g , była by jakaś szansa,że będzie odrobinę lepsza od odległosciówki z tej samej półki cenowej.

Reasumując dla Ciebie Match byłby lepszy od bolonki, lecz zamiast bardzo taniej 'odległosciówki', myślę że odrobinę lepiej byś na tym wyszedł w tej cenie kupując spławikówke/float

Oczywiście jest mały szkopuł w tym kraju w tej cenie wędki float to przewaga teleskopówek, nie ma takiego wyboru jak wśród tanich składowych matchówkach, i w praktyce może się okazać, że np. York który, obecnie proponuje Ci kocur może być najlepszym i najszybszym z rozwiązań Twojego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak masz racje .Tylko raczej w zyciu nie kupie juz teleskopu:)

Wole juz jakas slaba lub srednia matchówke.

Dzis lowilem na kumpla mikado tryphon i mi sie spodobal wyciaglem

2 rybki po 32 cm i pare ploci kij pracowal nawet przy plotce 10cm

a teleskop nie pracuje dobrze nawet przy 30cm ;D

Ma ktos jescze jakies propozycje 3 -składowych kiji ?

Prosze speców zeby sie wypowiedzieli:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

baciarz94, na początek bez szaleństwa. Średnia albo niższa półka wystarczy do nauki i przyzwyczajenia się do tego typu kija i metody. Później w miarę apetytu zmienisz kij na lepszy/droższy :razz:

...kij pracowal nawet przy plotce 10cm...

A jak fajnie pracują przy 30-40 cm płoci :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko raczej w zyciu nie kupie juz teleskopu:)
Największym świństwem było by namawianie do zakupu odległościówki teleskopu a w dodatku Jaxona :mrgreen::lol:
A jak fajnie pracują przy 30-40 cm płoci :mrgreen:

a jak jest jazda jak zatniesz większego, leszcza lub karpika :cool:

Wiesz nie kije lowia ale wedkarz:)
też to powtarzam do znudzenia, jak to, że dobry sprzęt zawsze daje większe możliwości.

baciarz94, przynajmniej się 'obtrzaskasz' machem, z finezyjnym holem, zatapianiem żyłki, przelotkami o niewielkiej średnicy, robieniem małych stoperów, oraz zestawów które się mało plączą , przy rzutach. itd..

mikado troche letszy;))
nawet z wyglądu ładniejszy,ale i tak liczy się uczciwe wykonanie, którego po zdjęciach i opisach nie ocenisz.

Za yorka kocur ręczy , ze jest wszystko ok.

Hej kocur trzymałeś w łapkach te mikado i masz, też yorka, napisz; który z tych kiji był sztywniejszy, szybszy i bardziej dynamiczny :?:

Ja myślę, że jeśli są wykonane z podobnych materiałów to chyba york bo ma mniejszą zbieżność blanku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje m się że york jest ciut sztywniejszy ale nieznacznie, za to jest dynamiczniejszy. To tyle chyba jeśli chodzi o porównanie tych dwóch kijów. Skłaniam się do opinii że mikado jako bardziej kluchowaty(?) wybaczy więcej błędów początkującemu matchmanowi :wink:

Może jeszcze dzisiaj podejdę do sklepu (znów kasa pójdzie :twisted: ) żeby pomacać jeszcze raz tego safari.

Przy następnym wypadzie z kumplem popatrzę szczegółowo jak pracuje jego kij przy holu bo jak sam wiesz na rybach raczej nie ma czasu oglądać kolegów w akcji jak biorą im ryby :mrgreen: I tak BTW to muszę zacząć wnikać w te wszystkie akcje kija bo widzę że bez tego ani rusz przy wymianie poglądów a ja nigdy nie zwracałem na to uwagi. Jak kij mi "leży" w ręce to mówię że jest OK a jak nie to żegnam go :razz:

Sam mam yorka quest match 3,8m i york derby match 4,5m a w planach coś z górnej półki, np Browning Bob Nudd Legend Match 3,90m/12g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.