Skocz do zawartości
Dragon

Świeżość ryby


proquest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Mam pytanie ile ryba trzyma świeżość od wyłowienia i jakie czynniki utrzymują ją dłużej.

Np. Ryby stoją całą noc nie obrane - z głowami jeszcze. To czy rano będą już nie zdatne do jedzenia? A jak by stały całą noc, ale bez głów i flaków?

Dziękuje z góry i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Wiadome jest, że jeżeli ryba jest wypatroszona to później się psuje. Ważne jest aby zostawić głowy, wówczas sprawdza się skrzela - ich kolor dużo mówi o świeżości ryby. Jeżeli skrzela będą blade lub nawet sine radzę zrezygnować z konsumpcji, jeżeli krwisto czerwone wszystko jest ok. Oczy błyszczące, normalnie wypukłe, jakby nadal "patrzyły".

Poza tym samo mięso powinno być jędrne, no i zapach.... specyficzny dla świeżości - czuć rybą, a nie czymś rybopodobnym.

Spinningiści często stosują Bodajże pokrzywy do obkładania zabitych ryb, aby się zbyt szybko nie psuły. Gdzieś był taki temat na forum, jak znajdę to zapodam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie to co @Madi wspomina, obkładanie pokrzywą albo miętą. Dobre sposoby na podtrzymanie świeżości. Ryba powinna być przedtrzymywana w zacienionym, przewiewnym miejscu. W miarę możliwości w niskiej temperaturze.

Jeśli chcesz sprawdzić świeżosść ryby np w sklepie:

- przejeżdżając palcem wzdłuż linii nabocznej zobaczysz sprężystość skóry

- ryba powinna mieć swój naturalny, nie cuchnący zapach

- oczy nie moga być zapadnięte ani mętne

- skrzela czerwone - różowe ( biały nalot świadczy o niezbyt świerzej rybie)

- płętwy giętkie- nie wyschnęite, ani sztywne

- kolor samej ryby natutralny, bez przebarwien - odgnieceń- odparzeń

- obecnośc przezroczystego, kleistego śluzu ( jak u "normalnej" ryby)

to tyle co wiem z doświadczenia. pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Unises, ten Twój przepis jest mi znany :cool: . Zalewam tak czasem rybkę w każdej fazie jej wędrówki. :twisted: .

Tez mam pewien super patent aby rybka byla swierza,wystarczy ja wsadzic tam skad sie wyciagnelo,niezawodny sposob...

Ten patent to chyba nowość :lol: Ciekawe co na to szproty w puszce... .

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu z wyprawy nad zalew wiślany pewien rybak opowiadał nam o swojej przeszłości jak pływał na polskich, portugalskich czy greckich kutrach rybackich i obdarzył nas informacją jak zachować rybę w świeżości. Dokładnie nie pamiętam, ale wspominał coś aby do butelki :?: z wodą wsadzić rybę surową czy wędzona, ale nie do pełna napełnioną wodą i dopiero zamrażać i ponoć ryba tak przechowywana przedłuża swoją zdatność do spożycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.