Skocz do zawartości
tokarex pontony

Różnica między feederem a pickerem.


przemo-lukas

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem początkującym wędkarzem, może nie do końca,przygodę z wodą i rybami zacząłem dosyć wcześnie - w wieku 8-9 lat, ale niestety po ukończeniu szkoły średniej:praca,studia,dziewczyny :D , no co będe wam opowiadał.A technika idzie do przodu. Proszę o odpowieć na nurtujące mnie pytanie:

Jaka jest różnica między feederem a pikerem?

Z tego co oglądałem w różnych sklepach to generalnie feedery są dłuższe i mają większy ciężar wyżutu, ale nie wiem, czy przez to, nie są mniej czułe na brania.

Czy dobrym pomysłem jest stosowanie do tych kiji kołowrotków z wolnym biegiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Gość Dwie_sety

Oba rodzaje służą do metody połowu zwanej drgającą szczytówką (DS). Sygnalizatorem jest tu miękka napięta szczytówka, drgająca przy każdym trąceniu zestawu przez rybę.

Żeby szczytówka dobrze sygnalizowała żyłka musi ją napinać a więc kołowrotek musi mieć zamknięty kabłąk i w ten sposób zablokowaną żyłkę, kołowrotki z wolnym biegiem się nie nadają, przy włączonej wolnej szpuli nie napniesz żyłki. Zacięcie wykonujemy zaraz po zauważeniu brania i jest to drugi powód zablokowania żyłki kołowrotkiem, wolna szpula się nie nadaje.

Piker jest wędką przeznaczoną na wody stojące, jego długość wynosi zazwyczaj 2,70 - 3,00 m ciężar wyrzutowy (c.w.) wynosi 20 - 40 czasem 60 g. Jest wędką dosyć lekką co nie znaczy, że słabą, da się nią holować nawet duże ryby, no może z tymi powyżej 10 kg byłyby drobne problemy. Ma wymienne szczytówki, które są bardzo delikatne.

Długość wędki jest związana poniekąd z organizacją stanowiska; wędkę ustawia się na podpórkach równolegle do brzegu, żyłka ze szczytówki wychodzi mniej więcej pod kątem 90 stopni. Zacięcie wykonuje się w bok a więc im dłuższa wędka tym większe robi "koło" w poziomie i tym wiecej potrzeba wolnej przestrzeni na brzegu a z tym bywa kiepsko.

Feder jest przeznaczony na rzekę długość 3,60 - 3,90 c.w. 60 aż po 150 g. Prąd płynącej wody napiera na żyłkę a więc dobrze by jak najmniej jej było w wodzie. Stąd ustawienie wędki pionowe i większa jej długość. Wiekszy jest też c.w. i nie jest to związane z dalekimi rzutami ale z ciężarem, który zakotwiczy nasz zestaw w nurcie, żeby leżał w miejscu a nie był znoszony pod brzeg. Szczytówki też muszą być cokolwiek "tęższe" niż przy pikerze bo miękka szczytówka wygięłaby się na maxa i nic nie pokazywała.

W necie jest sporo informacji na temat DS wystarczy trochę poszukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.