Skocz do zawartości
tokarex pontony

Co nauka na to , czyli prawdziwa prawda o rybach


desperado

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam ten temat zainspirowany postem mańka z dnia 22.11.09 w temacie "jak na sandacza" po krótce mówiąc chodziło o "zapładnianie ikry jednego gatunku przez inny"

Jak słusznie zauważył maniek, nie które informacje wiadomości i komentarze na temat ryb , ich zachowań ,zwyczajów ,biologi ,fizjologi są delikatnie mówiąc nieprawdziwe i przekłamane.

Celem tego tematu ma być obalanie wszelkich mitów ,leged i nieprawdziwych informacji na te właśnie tematy a co za tym idzie ,zdobywanie wiedzy , wiedzy prawdziwej i rzetelnej ,zdobytej z poważnych i anie zasłysznej od przypadkowego wedkarza .

Wymieniajmy się wiedzą i spostrzeżeniami ,pytajmy o wszystko , ale odpowiadajmy w temacie z rozwagą i ostrożnością aby nie klepac bzdur powielanych w necie.

Jak wiedomo "nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi"

Widze zdobyta w taki sposób na pewno pomoże nam lepiej poznać ryby i ich środowisko ,a przecież o to również chodzi w naszym hobby.

Zapraszam do cikawych i madrych rozmów.

desperado

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Nie jako wywołany przez Desperado ,powinienem uściślić na jakiej podstawie podałem wam mój punkt widzenia na tarło karasia .

Otóż czerpałem wiedzę z książek np Podstawy Biologi Ryb -doc.dr. hab. Karola Opuszyńskiego str.210 /Rozdział 4.2.4 traktujący o Partenogenezie ,Gynogenezie i Polispermie .

W miarę wolnego czasu i oczywiście chęci postaram sie trochę zapełnić ten temat i obalić parę mitów jako by w naszych wodach ryby odbywały tarło po kilka razy :mrgreen: .Jest też ciekawy tekst o płodności osobniczej a wieku i rozmiarach ryb .To powinno akurat zainteresować przeciwników wypuszczania rekordowych ryb.

Ciekawi mnie tez wasz pogląd na temat przyponu w zestawie ,jak myślicie kiedy powstał przypon i do czego służył tak naprawdę . :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek dzięki za odpowiedż i zainteresowanie tematem , szczerze mówiac po cichu na to liczyłem , ale zaznaczam ,ze nie miałem na celu wywarcia na Tobie jakiegokolwiek nacisku :wink: Bez zbędnych ceregieli mogę smiało napisać ,że dzieki Twoim wiadomościom temat rozwinie sie w dobrym kierunku.

A co do pytania na temat przyponu , to nie mam bladego pojęcia kiedy powstał i do czego służył :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie tez wasz pogląd na temat przyponu w zestawie ,jak myślicie kiedy powstał przypon i do czego służył tak naprawdę .

Do czego służy teraz przypon, to wiemy. A do czego tak naprawdę służył ? - pewnie jakiemuś Janowi Kowalskiemu z pod Grudziądza zabrakło żyłki, więc dowiązał kawałek innej, cieńszej żyłki :mrgreen: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie tez wasz pogląd na temat przyponu w zestawie ,jak myślicie kiedy powstał przypon i do czego służył tak naprawdę . :cool:
Kiedy powstał nie wiem, pewnie gdzieś w okolicach "końskiego włosia" :wink: A powstał i służył z czystej oszczędności. Stanowił najsłabszą część zestawu a co za tym idzie w momencie zacięcia dużej, nie dającej się wyholować ryby lub najzwyczajniej zaczepu traciło się tylko przypon z haczykiem natomiast reszta, dużo droższa (często trudno osiągalna) część zestawu wracała szczęśliwie do wędkarza. Tak to wyglądało za moich dziecięcych czasów z leszczynką :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.