Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Boczny trok na muchę i nie tylko


fish007

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczęło się niewinnie, pojechałem z kolegami na ryby nad Wisłę do Ochab zaraz poniżej odcinka górskiego, dwóch muszkarzy i dwóch spinningistów, mieliśmy zrobić małe zawody która dwójka skuteczniejsza. Nad wodą okazało sie ze nie mam pudełka z najmniejszymi paprochami, woda była bardzo czysta , do obrotówek ryby nie wychodziły, woblerki były skuteczne ale tylko te najmniejsze 2 cm własnoręcznie wystrugane, kolega spinningista również nie miał małych paprochów więc powoli dałem muszkarzom za wygrane. Po godzinie łowienia muszkarze prowadzili 10 do 3, kiedy zmieniali muszki podszedłem do nich i kilka muszek mnie zaciekawiło, duże puchowce oraz imitacje chrustów, pożyczyłem kilka much , założyłem na troku bocznym czarnego puchowca ze złoto czerwonymi akcentami - podobno od dłuższego czasu się nie sprawdzał / pewnie dlatego mi go dali / ołów podłużny 8 gr. i do wody. Pierwszy przejazd i ... okoń ot taki 25 cm zaliczony. Na następne 10 rzutów 8 ryb , okonie w tym pstrążek około 35 cm, i zaczynamy wygrywać z muszkarzami. Około 20 m powyżej mostu piękne branie szczupak wykonuje salto nad wodą i ani szczupaka ani przynęty. Zakładam drugiego puchowca brązowy z żółtym ogonem z piór marabuta, przy samym brzegu niewielka rynna a nad nią gałęzie, łowię na trok boczny ale z elementami drop shot oraz jerkowania , bawię się przynętą podciągam opuszczam z prądem, okonie biorą jak oszalałe, dochodzą klenie i zabłąkany jaź. Wygraliśmy zdecydowanie z muszkarzami, rybki wróciły do wody, następnym razem znowu dadzą troszkę radości.

To był ten pierwszy raz, potem koledzy muszkarze zrobili mi muszki na zamówienie, teraz pewnie żałują już nie udaję im się wygrywać.

A może ktoś z was ma podobne doświadczenia, proszę opisać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Wszystko pięknie ładnie.... tylko teraz jak wytłumaczyć np. Strażnikowi PSR, że jest to metoda spinningowa na de facto muchę, a nie met. muchowa, w której nie dopuszcza się dodatkowego zewnętrznego dociążenia linki bądź przyponu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wczoraj wybrałem się nad niewielką graniczną / z Czechami/ rzeczkę wypróbować nowe muszki do bocznego troka, woda w miarę przejrzysta , już zdążyła wyczyścić się po roztopach , przez polaroidy widziałem dużo kleni więc zacząłem od zielonego sprawdzonego mikrojiga, efekty były marne klenie nie zareagowały na przynete, podobnie nie reagowały na małe wobki i mikrojigi w innych kolorach, wróciłem do zielonego mikrojiga i posłałem go w metrową rynnę tuż przy brzegu, dwa obroty korbką i pasiasty wisiał na haczyku, powtórzyło się to jeszcze kilka razy ale na metrową rynnę i aktualny uciąg wody mikrojig był za lekki. Przezbroiłem zestaw na troka z 3,5 gr. oliwką i zaczęło się łowienie. Pasiaste brały energicznie ale troszkę mniej zdecydowanie niż w lecie. Przez dwie godzinki złowiłem około 50 niewielkich pasiaków z których każdy dostał buzi i wrócił do wody. Najlepsze okazały się muszki całe żółte / 80 % połowu /, czerwone i zielone / po 10 % połowu / , zupełnie nie reagowały na czarne i brązowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tutaj można zobaczyć przykładowe fotki muszek do troka , ogonki z piór marabuta czyli farbowany indyk ponieważ marabut jest pod ochroną , kiedy ryba bierze słabiej to skracam je nawet do 0,5 cm, przy dużej aktywności ryb łowię na długie ogonki, w niekturych ogonkach dodany Krystal Flash, haczyki od 6 do 14 , tułów wykonany z szenilu, paciorków, mylaru, dubbingu, cristal szenilu, włóczki, w mikrojigach główki wolframowe, tułowie w wiekszości dociążone drutem ołowianym,

8fdbf573ee89cde9m.jpg

143ef29e9466d96am.jpg

05e6d56036eec02am.jpg

9e18ccae451dc5afm.jpg

6bc539591523de98m.jpg

001e4fb2fc50c949m.jpg

b6680006ce885d4bm.jpg

18d408c05ad6a040m.jpg

6ffafb2dec89e397m.jpg

c071d0a720e94b09m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie i tu sie robi problem, w sumie w metodzie muchowej musi być linka i takie tam dalej duperelki a ja chciałbym spininngowac na boczny trok z większą muchą:)

I w czym problem ??? przecież można , muchy szczupakowe czy sandaczowe wiązane są na haczykach 0/2 a nawet większych , jednak teraz na wiosnę najlepsze muszki okazują się te małe na haczykach 10 do 14 , ostatnio próbowałem nimfy oraz kiełże na troku bocznym oraz mocno przeciążone nimfy bez obciążenia na troku jako przynętę typowo spinningową i efekty były rewelacyjne , poza okoniami dostałem jedną płoć oraz ładnego karasia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkich wodach nizinnych można łowić na muchę metodą muchową i spiningową ze wszystkimi jej odmianami czyli błystki, woblery, gumy, muchy itd,

Na wodach górskich gdzie oprócz metody muchowej dopuszczono metodę spinningową / czyli połów na sztuczne przynęty / również można łowić na muchę oraz metodą spinningową ze wszystkimi jej odmianami .

Natomiast jeżeli na wodach górskich gdzie obowiązuje tylko metoda muchowa no to nie ma zmiłuj się łowimy tylko na muchę ale tylko metodą strikte muchową czyli przy pomocy sznura muchowego. I tu jedno małe ale muszkarze wymyślili tzw metodę żyłkową - cyt . - Do połowu tz. „metodą żyłkową” do wykonania rzutu wykorzystuje się ciężar przynęty, tym samym ma ona nie wiele wspólnego z wędkarstwem muchowym, najbliższa tej metodzie jest przepływanka z użyciem pałeczki tyrolskiej czy innego rodzaju obciążnika, w tym wypadku ciężkiej muchy prowadzącej / np. nimfy /. W wypadku metody „żyłkowej” wędka muchowa, kołowrotek czy sznur muchowy są tylko atrapami mającymi na celu ominięcie przepisów. - dlatego nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fish007 super opisane wielkie dzięki. Ale mam jedno pytanko które mnie bardzo ciekawi. Tak jak napisałeś na wodach górskich gdzie dozwolone motody to mucha i przynety sztuczne mogę wędkować na spławik czyli na " bombke" i ze sztuczną muchą??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wodach górskich gdzie oprócz metody muchowej dopuszczono metodę spinningową / czyli połów na sztuczne przynęty / również można łowić na muchę oraz metodą spinningową ze wszystkimi jej odmianami .

pewnie chodzi ci o ten fragment, i z tego co zrozumiałem to oprócz metody muchowej jest dozwolona tylko metoda spinningowa, więc spławik odpada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dokręciłem parę much , imitacje robali, kiełża i nimfy, na ostatniej wyprawie właśnie takie dobrze się sprawdziły, podobne do tych jakie używają muszkarze ale całkiem inaczej dociążone, jeżeli nie łowię na troka to w przypadku kiedy muchy używam jak mikrojiga tym trzeba rzucić te kilka lub kilkanaście metrów,

517e0a141accb470m.jpg

19f2d5c4d95885d9m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dociążone ołowiem i główką wolframową muchy maja około 1 grama, po namoczeniu około 1,2 grama, to mi wystarcza żeby żyłką 0,18 wykonać rzut około 15 m przy łowieniu jak mikrojigiem , natomiast przy troku wykorzystuję muchy dociążone i bez dociążenia, wszystko zależy jak prowadzę przynętę spokojnie czy agresywnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po południu pojechałem wypróbować nowe muchy, złowiłem około 100 okoni, w tym jeden rodzynek 34 cm reszta z przedziału 18 do 25 cm, najskuteczniejszy był dociążony ołowiem oraz czarną główką wolframową mikrojig podobny do czeskiej nimfy, tułów wykonany z dubbingu spectra przewiązany drutem miedzianym ,

12b44135796abf75m.jpg

nimfę prowadziłem wolno przy dnie z delikatnymi podskokami , zaliczyłem na nią około 60 sztuk, dobrze brały również na tzw. glaichę prowadzoną na troku bocznym, no i satysfakcja z tego że przynęty wykonano samodzielnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fish007 czy mógłbyś zdradzić troszke techniczną strone zestawu? ja dopiero zaczynam przygode z bocznym trokiem i muchą i chciałbym się dowiedzieć jak wyglada taki zestaw, tzn waga oliwki/pałeczki , w jakiej odległości sie znajduje od głównej żyłki i jak daleko jest mucha/nimfa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.