Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Rozmnażanie


Gość mroweczka177

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mroweczka177

Mam małe pytanie :) :) :) Czy np jeśli ryba ma ikre w sobie (chodzi mi głównie o karpia)

Czy da rady zrobić jakoś domowym sposobem by z tej ikry były małe rybki??

Czy jest potrzebny do tego specjalny sprzęt??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

mroweczka177, I tak i nie ,wszystko zależy od materiału macierzystego ,rasy ,krzyżówki ,Lini genetycznej karpia ,czy wiesz po jakiej Lini ten twój karp pochodzi .

Cytat..

Program hodowlany ochrony zasobów genetycznych karpia linii: gołyska, knyszyńska, ukraińska, litewska, starzawska i zatorska

1. Historia

Linia gołyska

Linia Gołyska została wytworzona w latach 1954-56 w wyniku prac mających na celu odtworzenie karpia galicyjskiego po stratach spowodowanych II Wojną Światową. Karp galicyjski powstał w drugiej połowie XIX wieku na terenie południowo-zachodniej Polski. W roku 1880 tarlaki tej odmiany reprezentowane na Wystawie Rolniczej w Berlinie otrzymały złoty medal. Od tego momentu karp galicyjski był eksportowany do większości krajów europejskich a nawet do Ameryki Północnej.

Przy tworzeniu linii gołyskiej wykorzystano tarlaki miejscowe, będące potomstwem karpi galicyjskich oraz pochodzące z przedwojennego szczepu osieckiego, które sprowadzono z Doświadczalnego Gospodarstwa Stawowego w Mydlnikach. Szczep osiecki przed wojna uznawany był za jeden z najlepszych w obrębie karpia galicyjskiego. Linia gołyska utrzymywana jest w chowie wsobnym.

Linia knyszyńska

W roku 1966 z gospodarstwa rybackiego w Knyszynie sprowadzono partię narybku, na bazie której wytworzono linie hodowlana. Gospodarstwo Knyszyn w okresie międzywojennym było jednym z czołowych na terenie Polski północnej oraz dysponowało tarlakami karpi galicyjskich. Przyjęto założenie, ze sprowadzone karpie przynajmniej w części posiadają krew karpi galicyjskich. Karpie knyszyńskie w ciągu wielu lat hodowli zostały zaaklimatyzowane do warunków Polski Północnej. Selekcja w ZIGR PAN Golysz miała na celu udoskonalenie cech morfometrycznych przy jednoczesnym utrzymaniu charakterystycznych dla tych karpi niskich wymogów termicznych. Linia knyszyńska jest utrzymywana w chowie wsobnym.

Linia starzawska

Karp starzawski, sprowadzony do RZD w Zatorze w roku 1976 z Gospodarstwa rybackiego Starzawa. Jest to karp pełnołuski, utrzymywany w czystości linii od czasu wyhodowania populacji tego karpia od jednej pary rodzicielskiej. Stwierdzono na podstawie badań polimorfizmu białek enzymatycznych i transferyny krwi, ze jest to linia o wysokiej homozygotyczności. Efektem tego jest mała wylęgowość ikry, natomiast materiał zarybieniowy charakteryzuje się dobrym tempem wzrostu i wysokim wskaźnikiem przeżywalności. Odrębność genetyczna i walory produkcyjne karpia linii starzawskiej decydują o wykorzystaniu tej linii do produkcji hybrydów, szczególnie z karpiem węgierskim. Potomstwo heterozygotyczne charakteryzuje się wysokimi wskaźnikami produkcyjnymi. Ułuszczenie karpia starzawskiego czyni tę rybę atrakcyjną dla wędkarzy.

Linia zatorska.

Jest to karp miejscowego pochodzenia, utrzymywany w chowie wsobnym od 1955 roku. Linia karpia zatorskiego powstała w wyniku wieloletniej pracy hodowlanej, w tym selekcji indywidualnej, twórczej i zachowawczej. Selekcja dotyczyła głównie tempa wzrostu i ułuszczenia. Karp zatorski jest lustrzeniem o ułuszczeniu wieńcowym, strzałkowym lub siodełkowym i ubarwieniu oliwkowo - niebieskim. Jest to linia o wysokiej homozygotyczności, wykazanej badaniami zmienności fenotypów polimorficznych białek enzymatycznych i transferyny krwi. W wyniku krzyżowania z liniami karpia węgierskiego, jugosłowiańskiego i japońskiego, uzyskane potomstwo heterozygotyczne charakteryzuje się wyższymi efektami produkcyjnymi. Natomiast krzyżówki karpia linii zatorskiej z karpiem linii starzawskiej wykazują zmniejszenie produkcyjności.

Linia litewska

Linia powstała na początku XX wieku w gospodarstwie Bubiai na Litwie. Podstawą były karpie sprowadzone z Czech, Jugosławii oraz miejscowe. Z powodu podległości pod Litewskie Ministerstwo Rolnictwa gospodarstwo Bubiai, jako jedno z nielicznych z terenu byłego ZSRR, uniknęło przeprowadzonej w latach 50-tych odgórnej, przymusowej akcji krzyżowania lokalnych ras i odmian z sazanem amurskim. W latach 60-tych była uważana za najlepszą linię karpia na Litwie. Karpie litewskie sprowadzono do Gołysza w 1995. Pierwsze tarło przewidywano jest w 2000 roku. Linia utrzymywana będzie w chowie wsobnym.

Linia ukraińska

Linia powstała w wyniku skrzyżowania karpia miejscowego z Galicyjskim. Prace rozpoczęto po II Wojnie Światowej. W obrębie linii utrzymywane są dwa typy ułuszczenia: pełnołuski i lustrzenia ramowego. Partię narybku sprowadzono do Gołysza pod koniec lat osiemdziesiątych. Linia utrzymywana jest w chowie wsobnym. Charakteryzuje się ona bardzo dobrymi wynikami produkcyjnymi w warunkach polskich gospodarstw stawowych.

2. Uzasadnienie konieczności ochrony

Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN Gołysz oraz Rybacki Zakład Doświadczalny Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Zatorze są jedynymi ośrodkami w Polsce posiadające tak bogaty i zarazem unikatowy zbiór ponad 24 linii hodowlanych karpia. Wśród nich wyróżnić należy linie polskie (gołyską, zatorską i knyszyńską), które są owocem kilkudziesięcio letniej pracy hodowlanej i zawierające częściowo krew karpi galicyjskich. Karpie te posiadają ustabilizowany fenotyp wykształcony w wyniku wielu lat selekcji i całkowicie trafiający w oczekiwania producentów i konsumentów co do wyglądu karpi. Karpie gołyskie, zatorskie i knyszyńskie dają dobre wyniki produkcyjne w polskich warunkach hodowli stawowej i od lat są wykorzystywane w produkcji krzyżówek towarowych. Wśród cech składających się na szczególną wartość tych karpi a jednocześnie wyróżniających je od karpi hodowanych w krajach ościennych wymienić należy: prawidłową budowę i pokrój, optymalny indeks wygrzbiecenia, ustabilizowany typ ułuszczenia typu lustrzeń (jednolity z pokolenia na pokolenie, oraz w całej populacji), prawidłowe zabarwienie. Bardzo ważnym jest fakt, iż karpie te, są doskonale przystosowane do metod hodowli stosowanych w Polsce i do miejscowych warunków środowiskowych. Obserwowane obecnie oznaki depresji inbredowej wymagają podjęcia działań na rzecz zapobiegania wyrodzenia się stada i zachowania osiągniętego postępu selekcyjnego. W związku z trudnościami natury finansowej wynikającymi z olbrzymich kosztów utrzymania i selekcji stad podstawowych w liniach polskich nie zawsze udaje się utrzymać optymalna strukturę wiekowa poszczególnej linii a liczba zdolnych do rozrodu tarlaków w poszczególnych latach, często zbliża się do niebezpiecznie niskich granic (15-20 osobników).

Wśród karpi polskich fenotypowo wyróżnić można karpie Starzawskie dzięki temu, ze jest to jedyna odmiana karpi polskich, posiadająca ułuszczenie typu pełnołuski. Jest to bardzo stara populacja, hodowana od wielu lat bez dolewu obcej krwi. W RZD Zator i ZIGR PAN Golysz wykorzystywane one jako grupa porównawcza w pracach selekcyjnych. Karp starzawski jest również atrakcyjną rybą dla wędkarzy. W związku ze słabym zainteresowaniem producentów karpiem starzawskim (pełnołuskość) istnieje zagrożenie, że karp ten zostanie zmieszany z innymi odmianami. Warto go utrzymać bowiem jest on reliktem czasów kiedy w Polsce hodowano karpie pełnołuskie.

W przypadku linii Litewskiej i Ukraińskiej szczególną wartość stanowi fakt, że karpie te również są wynikiem wieloletnich prac hodowlanych. Powstałe one na bazie materiału sprowadzonego z terenów o długiej tradycji hodowli karpia (Czechy, Jugosławia, Polska) i w związku z tym, reprezentują geny karpi, będących od wielu wieków obiektem hodowli na terenie Europy Środkowej. Specyficznymi cechami tych karpi są wysoka odporność na nie sprzyjające warunki środowiskowe i bardzo dobre tempo wzrostu. Ze względu na to, że cechy morfologiczne tych karpi nie różnią się bardzo od karpi polskich, stanowią one cenny obiekt hodowlany. Koniec cytatu .

cytat pochodzi z http://www.bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl/taxonomy/term/10

PS warto poczytać o pstrągach tęczowych, to minimum info co wędkarz powinien wiedzieć.

PS-2 dodałem link ,bo zaraz zarzucone mi będzie że pisze pierdoły .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mroweczka177

Czy da w jakiś sposób odróżnić je ?? Wszystkie które wymieniłes nadają się do rozmnożenia ??

Powiem Ci dokładnie o co mi chodzi mam piękny staw z przed wojny o dość dużej powierzchni około 5-6 ha, planuję kupić drugi oddalony o jakieś 5metrów i połączyć te stawy w jeden duży. mam tam naprawdę duże okazy lina dochodzą do 5kg, lecz nie ma karpia :( kilka lat temu jeszcze były jak by to powiedzieć ślady karpia, Chciałbym spróbować złowić karpia gdy bedzie miał ikrę a ryba pójdzie i tak do zjedzenia to chcialbym spróbować z ikry zrobić narybek. Jeśli jest taka możliwość, to jak byś mógł to opisz wszystko z chęcią poczytam materiały. Tak samo chciałbym lina w ten sposób rozmnożyć. Zaraz pewnie ktoś napisze po co tak robić jak można kupić narybek, ale chciałbym mieć taką satysfakcję że to ja kiedyś przyczyniłem się do tego żeby ta ryba żyła. Ciężko mi to opisać. Ale myślę ze wiesz o co mi chodzi :)

Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da w jakiś sposób odróżnić je ?
Wędkarzowi , nie sadze ,pewnie specjalista dał by radę ,bo ma klucz do rozróżniania. Dzisiaj na rynku jest taka mieszanka że głowa boli.
Wszystkie które wymieniłes nadają się do rozmnożenia ??
W ośrodkach hodowlanych tak w domowych nie.
Chciałbym spróbować złowić karpia gdy bedzie miał ikrę a ryba pójdzie i tak do zjedzenia to chcialbym spróbować z ikry zrobić narybek.
Nie uda się niestety tego zrobić .Abyś zrozumiał istote rozmnażania sie ryb musiał bym to opisać dość szczegółowo ,jak czas pozwoli może sie tego podejmę ale nie obiecuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mroweczka177

Czyli z moich planów nici ?? Nie dam rady zrobić z ikry, rybek ?? Może ktoś próbował i mu sie udało :) :) :) Tak bym chciał to zrobić że masakra... A jak oni robią z tymi rybami łososiowatymi, że ryba po odbyciu tarła ginie, i oglądałem kiedyś film że zabierali im ikrę i robili z tej ikry rybki... i nie wyglądało to na trudne...

proszę jeśli możesz to opisz,Poczekam :):):) Młody jestem więc trzeba zbierać wiedze od starszego pokolenia :)

Dziękuję za informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u ryb potrzebny jest samiec który by zapłodił ikrę. W specjalnych wylęgarniach odbywa się mniej więcej to tak, z samicy wyciska się dojrzałą ikrę do pojemnika a następnie polewa mleczem samca, po tem się to miesza, cały czas natlenia i utrzymuje odpowiednią temperaturę wody, aż do wylęgu narybku. Czyli tak, najlepiej jak byś miał już taką zapłodnioną ikrę. Podobnie postępują akwaryści, zlożoną ikrę przez rybę przenoszą do akwarium bez ryb, aby jej rybki nie zjadły a tam spokojnie się się już wylęgają małe rybki. Kiedyś przyniosłem z nad wody roślinę z ikrą, włożyłem ją do akwarium a z niej po pewnym czasie wylęgły się traszki, a gdy już podrosły wyszły z niego i rozlazły się po mieszkaniu.Jest to możliwe, ale po kolei. aby były dzieci potrzebny jest chłop i baba. Podobnie jest u ryb potrzebny jest samiec który by zapłodił ikrę. W specjalnych wylęgarniach odbywa się mniej więcej to tak, z samicy wyciska się dojrzałą ikrę do pojemnika a następnie polewa mleczem samca, po tem się to miesza, cały czas natlenia i utrzymuje odpowiednią temperaturę wody, aż do wylęgu narybku. Czyli tak, najlepiej jak byś miał już taką zapłodnioną ikrę. Podobnie postępują akwaryści, zlożoną ikrę przez rybę przenoszą do akwarium bez ryb, aby jej rybki nie zjadły a tam spokojnie się się już wylęgają małe rybki. Kiedyś przyniosłem z nad wody roślinę z ikrą, włożyłem ją do akwarium a z niej po pewnym czasie wylęgły się traszki, a gdy już podrosły wyszły z niego i rozlazły się po mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak,ale lepiej jak już sobie złapiesz po parce to je wpuść do stawu one doskonale sobie poradzą same ,a jak już chcesz je koniecznie na talerz przeznaczyć to je złapiesz po tarle

Ja kilka lat temu gdy przywiozłem okonie z ikrą właśnie podczas skrobania wymieszałem ikrę z mleczem i dałem do słoja (3l).Zabrałem akwariowym rybkom pompkę do napowietrzania i włożyłem do słoika celem przewietrzenia wody .

Efekt taki większość ikry się zepsuła ale jedna rybka się wykluła i żyła sobie w tym słoju ze 3 m-ce (później zjadły ją moje akwariowe gdy ją przeniosłem do akwarium)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

witam wszystkich mam pytanie do doświadczonych bo posiadam 10 granulatu ovopelu i mam zamiar rozmnożyć ryby np karp, karp koi i karaś kolorowy więc chodzi mi o kiedy należy dodawać rybą te całe zastrzyki jak przygotować te granulaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą w dziedzinie hodowli ryb, ale ryby a w szczególności karpie nie sa gatunkiem zagrożonym. Większość narybku w naszych wodach pochodzi z hodowli, czyli sztucznego zapłodnienia. Co nie oznacza ze jest to proste.

Po pierwsze: sterylne warunki zapłodnienia, - zardzewiała wannna na dworze lub stara beczka odpada.

Po drugie odpowiednia temperatura, po trzecie PH wody czyli jej miękkość lub kwaśność jedno wynika z drugiego. W końcu naświetlenie, natlenienie i to chyba wszystko. Pamiętaj że próbować można, lecz z jakim efektem tego nie wiem. Nie jest to to takie proste. Kiedyś maiłem własna hodowlę ryb akwariowych, odzczynniki ph, antyglon, antybakterie były na porządku dziennym. Lecz nikt nie przesądza o powodzeniu.

Zanim zaczniesz musisz oczytac trochę literatury fachowej dot. warunków rozrodczych danego gatunku, później pozyskać tarlaki i do dzieła.. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 kg? ml? l?

dawki podaje się w zależności od masy ryby. Podawane są dwie dawki ( uczulająca i inicjująca) w odstępie 24h.

Pozatym ovopel to tylko preparat powodujący synchronizację tarła i szybsze cieknięcie samic. Jesli źle ropzoznasz dojrzałość ikry u samic, to spowodujesz tylko niepotrzebne cierpienie tych ryb. Jesli nie musisz nie korzystaj - jeśli nei jesteś hodowcą to poświęć kilka zł i kup narybek bo szkoda męczyć ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.