Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Kołowrotek do bolonki


porcelan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na nowy sezon zdecydowałem się zakupić bolonkę. Wybór padł na wędzisko Konger Impact Bolognese 600. Teraz stoję przed wyborem kołowrotka do niej.

Czym ma się on charakteryzować ?

- powinien dość szybko zwijać żyłkę (większe przełożenie lub/i większa średnica szpuli) - łowiłem metodą bolońską z kołowrotkiem o przełożeniu 5.1, który nawijał ok 60-62cm na 1 obrót korbki i nieco mnie to irytowało tak długie zwijanie zestawu, szczególnie jeśli łowi się np. zza pasa ziela które trzeba ominąć

- stosunkowo lekki (myślę że do 280-300g maksymalnie)

- najlepiej przedni hamulec (wszystkie kołowrotki z przednim hamulcem jakie mam działają dobrze, nie "haczą", za to te z tylnymi zawodzą) - nie jest to warunek krytyczny, ale mam to na uwadze

- budżet : do 100zł (ale uprzejmie proszę nie pisać: "pozbieraj jeszcze i kup coś porządniejszego", "dołóż dwie dyszki i kup to" itp. :) )

Co oglądałem ?

- Robinson Chester Match 256/306: IMO się nie nadaje - strasznie ciężko chodzi mechanizm, do tego spory luz szpuli

Co wynalazłem (czyli czy to się nadaje do czegoś ?) ?

- Dragon Viper DH RD 630i/830i - 85zł - (niestety przełożenie tylko 5,0:1 i pewnie szpulka nie za duża)

- Dragon Viper FD - 90zł - (to samo co wyżej tyle, że przedni hamulec i pojedyncza korbka)

- Cormoran Bull Fighter 5AiF-2500 - 80zł - (nawój 74cm - całkiem całkiem), bądź 3000 z nawojem 78cm, ale chyba trochę za duży już

- Konger Hammer 530 MFD Match - 60zł - (ten mnie najbardziej zaciekawił, przełożenie 6,2:1 i matchowa szpula i przedni hamulec, czyli to czego potrzebuję, ale z kolei to Konger, który nie słynie (chyba?) ze świetnych kołowrotków :mysli: )

- Daiwa Phantom match 3MA 2553 - 80zł - nawój 75cm, matchowa szpula - niestety nie metalowa

Do cen oczywiście trzeba dołożyć koszty przesyłki :x .

Największy problem to brak możliwości obejrzenia tych kołowrotków na żywo :-| , stąd prośba do Was.

Proszę o opinię na temat w/w młynków i ew. podawanie własnych typów.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

porcelan, jak masz możliwość to pomacaj taki kręcioł: MITCHELL BASIC MATCH 400 6.4

Używam do odległościówki i po jednym sezonie nie uważam wydanych pieniędzy za zmarnowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nieskomplikowany Shimano Alivio ?

http://www.allegro.pl/listing/search.php?string=ALIVIO+3000S&from_showcat=1&category=17831 tylko upewnij się jeszcze co do przełożenia - czy ta wersja ma takie jak w opisie, bo rożnie podają.

Prosty ale myślę ,że na bolonce go nie zajedziesz.

Wszystko wskazuje na to, że jedak 4,6:1, nawet na stronach Shimano takie informacje są. Ciekawi mnie skąd te rozbieżności na niektórych aukcjach, może pomyłka z Cataną ? Z resztą nieważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grisha

porcelan, nie jestem ekspertem odnośnie bolonki bo bawię się w nią dopiero od jakiś 10 lat ale w/g mnie ważniejszą sprawą od ilości nawijanej żyłki jest waga kołowrotka i jego wielkość :) tak więc kierując się tą myślą zakupiłem najmniejszą Catanę (1000FA) ... łowiąc na średniej wielkości rzece (Pilica) na bolonkę "7" doskonale daje sobie radę a ręka nie męczy się dodatkowym obciążeniem dużego kołowrotka ... fakt, przy dłużysz rzutach trzeba się nakręcić przy zwijaniu ale coś kosztem czegoś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam po dłuższej nieobecności.

Dzięki za odpowiedzi. Wziąłęm Wasze propozycje do serca i zacząłem szukać czegoś lekkiego i znacznie mniejszego niż pierwotnie zamierzałem. Przeglądając oferty natrafiłem na ofertę Mitchella, konkretnie na Avoceta Copper, spodobał mi się, bardzo lekki (zaledwie ~220g przy wielkości 20), polecany także na zagranicznych stronach wędkarskich za cichą i płynną pracę i świetny hamulec. Udało mi się dorwać takowy za niezłe pieniądze. O tym czy to dobry zakup napiszę dopiero po pierwszym wypadzie z bolonką :).

Swoją drogą nigdzie "na miejscu" nie mogłem dorwać Catany w rozmiarze 1000, więc nawet nie miałem do porównania :?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Podepne sie pod temat bo jestem na etapie zakupu Bolonki 700. Czy ma znaczenie oprocz tego, ze rozmiar ma byc 1000,czy hamulec bedzie przedni czy tylni w takim kolowrotku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.