Skocz do zawartości
tokarex pontony

System zapobiegający dostaniu się żyłki pod szpulę


oszolom87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad kupnem tego kołowrotka. Znalazłem aukcje na alledrogo i zauważyłem w tym modelu dwa różne systemy zapobiegające dostaniu się żyłki pod szpulę.

Zdjęcie poniżej przedstawia kołowrotek gdzie widzimy czarną obwódkę szpuli i jakiś dochodzący do niej plastik.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/01f657f9995dc819.html

Natomiast to zdjęcie przedstawia ten sam model kołowrotka z tym że zamiast plastiku i obwódki na szpuli widzimy jakby szczoteczki.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1aee19081f5bbc4a.html

Nigdy nie posiadałem kołowrotka z takim systemem dlatego moje pytanie brzmi - który system jest lepszy i dlaczego. Cena między jednym a drugim kołowrotkiem to w zależności od aukcji 40-50zł więc jest to dość znaczna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Nigdy nie posiadałem kołowrotka z takim systemem dlatego moje pytanie brzmi - który system jest lepszy i dlaczego

Znani producenci zwykle korzystają z pierwszego rozwiązania, pierscień {ruchoma osłona} podążająca za krawedzia szpuli w przypadku Shimano mozesz to zobaczyc np w Ultegra XTB/XTS , Tribal Technium itd.. co do Daiwy "baśki" jeśli dobrze pamiętam też chyba tak mają

Tu masz filmik [na samym dole ] jak wygląda to w Tribal'u to taka 'pomalowana' Ultegra :mrgreen: podczas ruchu. http://www.haldorado.hu/articles.php?articleid=2435 to te czarne "kółko" 8 minuta i kilkanaście sekund filmu.

To drugie rozwiązanie [szczoteczki] jest chyba równie skuteczne lecz mniej eleganckie

zapewne jest jakiś tam lekki szum, bardzo minimalnie wzrasta opór itd.. a przecież o to chodzi by korbka już w sklepie pod własnym ciężarem się kręciła :mrgreen:

Możesz to [szczoteczki] zobaczyć w jakimś spro lub w jaxonie nie wiem czy nie był to Roxan czy coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znani producenci zwykle korzystają z pierwszego rozwiązania, pierscień {ruchoma osłona} podążająca za krawedzia szpuli
Sam pierścień pod szpula nie rozwiązuje sprawy ,ten pierścień ma wypustki które zapobiegają dostaniu sie żyłki pod szpulę.te wypustki sa w zależności od producenta raz plastikowe raz gumowe ,a problem jest tylko jeden te szczoteczki się z czasem zużywając ,natomiast system z podkładką nie ma takiej możliwości sie zużyć.
bardzo minimalnie wzrasta opór
Bez przesady :wink: opór to żaden :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te szczoteczki nie stawiają żadnego oporu, odgłosów też specjalnie nie emitują, jeżeli żyłka jest poskręcana, to potrafi i tak dostać się pod szpulę.

Po co 'masło' przy kołowrotku, który przez większość czasu jedynie czeka, aby oddać trochę żyłki biorącej rybie :razz: ... może nie jestem aż tak wymagający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te szczoteczki nie stawiają żadnego oporu, odgłosów też specjalnie nie emitują
smarowałem kiedyś komuś jakiegoś byczego Jaxona tak jak pisałem wyżej chyba Roxana był to krecioł po pierwszym sezonie a szczotki i tak sobie cichutko szumiały, tak, że sama kultura pracy po zastosowaniu tego 'patentu' bardziej zależy od producenta/materiałów/dopasowania skoro piszesz, że u Ciebie {zapewne w Spro} jest cichutko.
Po co 'masło' przy kołowrotku

Wędkarzom przy BigPitach nie jest potrzebne, ale marketingowcą - sprzedawcą i naganiaczom na targach/pokazach owszem :mrgreen:

Mało tego wędkarzy nawet to dobija, ze masz wędkę zarzuconą , żyłkę napiętą i jak już podepniesz np. lekką bombkę to idzie ona w górę - bo korbka sobie opada na skutek grawitacji :???: a potem znów naciągasz i kombinujesz następnie patrzysz czy aby korbka nie jest w położeniu pomiedzy godziną 6-11 :lol:

jeżeli żyłka jest poskręcana, to potrafi i tak dostać się pod szpulę.
Na pocieszenie dodam ,że w przypadku kołowrotków 'bezszczoteczkowych' tych z ruchoma osłona dolnej krawędzi szpuli też nie ochrania przed wkrecieniem żyłki w 100% . Przynajmniej mi parę razy Ultegra taki numer zrobiła, ale po części jest też w tym moja wina bo nawinąłem gównianą żyłkę {nie miałem czasu szukać innej} w końcówce sezonu i pomyślałem, że na te 1-1,5 miesiąca spokojnie obleci a potem miałem z tą żyłką więcej kłopotów niż z poprzednią przez 5 miesięcy :twisted:
ten pierścień ma wypustki które zapobiegają dostaniu sie żyłki pod szpulę.te wypustki sa w zależności od producenta raz plastikowe raz gumowe ,a problem jest tylko jeden te szczoteczki się z czasem zużywając ,natomiast system z podkładką nie ma takiej możliwości sie zużyć.
Jak popatrzysz na linka do Tribal'a którego zamieściłem wyżej - na zdjęciach widać ,że Shimano poszło o krok dalej - zamiast wypustek dali "rant" na całym obwodzie. :cool:

Natomiast co do ewentualnego zużycia "szczotek" szczerze mówiąc nie zastanawiałem się nad tym , ale jest to bardzo trafne spostrzeżenie :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.