Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Ciężki zestaw gruntowy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zapalonych wędkarzy! ;)

Jestem na etapie kompletowania zestawu na stosunkowo "mocne" ryby bo na sumy.

Znalazłem parę interesujących mnie produktów, mianowicie.

Wędzisko:

MIKADO Fan Idea 300

Kołowrotek:

Fire Fox HB 60

lub multiplikator

Konger Multi Fighter M4300LH Na lewa rekę

( i tu pytanie który wybrać)

Do tego plecionka:

MIKADO Trython Mega Line 150m

No i może amatorskie pytanie ;-) , ale czy ten zestaw jest dobry? Jakie są wady/ zalety wybranych przezemnie elementów ekwipunku.

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Wybrane przez ciebie wędzisko dorszowe, będzie za krótkie i za sztywne, co uniemożliwi ci kontrolę nad rybą, zapobieganie przed wejściem w zaczepy i nie będzie amortyzować odjazdów, co może skończyć się straceniem ryby (rozgięcie kotwic itp.). Najlepsze wędzisko będzie w długości 3,6-4m, najlepiej wędzisko surfcastingowe o cw do 250-300g.

Ważne aby było węglowe, szklane łatwo może się złamać na dużej rybie.

Kołowrotek, to chyba najważniejszy element zestawu i najbardziej narażony na przeciążenia, wędzisko wytrzyma, linka wytrzyma a kołowrotek się zatnie i doprowadzi do stracenia ryby, albo ryby z całym zapasem plecionki, nie każdego jednak stać na sumowy kołowrotek za 700zł czy na Slammera który też kilka stówek kosztuje. Jednak jak ktoś ma małe fundusze powinien rozważyć zakup kołowrotka Spro Agressive 750, z pewnością na początek wystarczy.

Plecionka, tylko i wyłącznie Power Pro, 275m 0,41-0,43 powinno wystarczyć, tu też nie ma co oszczędzać bo przy długiej walce i tarciu plecionką o kamienie, i inne zawady, wytrzymają tylko najlepsze.

Pozostają Ci jeszcze takie rzeczy jak przypony, krętliki, kotwice, to będą tak naprawdę najsłabsze elementy zestawu i należy je dobrać odpowiednio, lub też stuningować.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii, wszystkie elementy tego zestawu są nieodpowiednie do łowienia suma z gruntu, najbardziej nieodpowiedni jest kij, kołowrotek nie sądzę żeby wytrzymał przeciążenia związane z łowieniem dużych sumów, a plecionka wedle mojego gustu i testów, której w połowie dużych ryb ufam, to tylko Power Pro.

Oczywiście ryba weźmie na każdy zestaw, pytanie tylko czy zestaw wytrzyma czy stracimy przez niego rybę życia. Ot taka moja dygresja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ktos byłbym tak dobry i mi pomógł kompletując zestaw. Na wędzisko mam zamiar przeznaczyć nie wiecej niż 150-160 zł, kołowrotek koło 100-130 Plecionka niech będzie te 70-80. Dzięki wielkie za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzisko: to kup sobie jakąś karpiówkę, może Shimano Alivio, albo Dragon Maxima którą można wyrwać w pewnym sklepie za 150zł.

Kołowrotek: Spro Agressive 750, posiada wolny bieg, wygląda solidnie. zaryzykowałbym go za taką kasę.

Plecionka jak dla mnie Power Pro, ale jak zabraknie Ci pieniędzy to kup tą Mikado, przy takiej grubości musi być w końcu wytrzymała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładniej to miałem na myśli Maximę o krzywej ugięcia 2,75 lub 3lbs. Ta z linka z krzywą 3,25 będzie już zdecydowanie za sztywna, generalnie Maxima nie jest miękkim kijem, i do twoich potrzeb wystarczy wyżej wspomniana 2,75 lub 3lbs będzie to odpowiednio około 50-100g i 60-110g ciężaru wyrzutu. Co do długości to sam musisz zdecydować między 3,60 a 3,90, jak Ci będzie wygodniej i w jakich warunkach będziesz łowił.

A co do drgającej szczytówki to kij ten się nie nada, jest to wędzisko karpiowe, natomiast do łowienia z koszyczkiem zanętowym karpi czy leszczy śmiało możesz zastosować podwieszany na żyłce sygnalizator (np. bombkę z miejscem na świetlik do połowu w nocy), swingera, czy też elektroniczny sygnalizator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladalem teraz plecionki 0.50 i ciekawi mnie jedno czy to fakt czy chwyt marketingowy, rózni producenci do óznych plecionek do tej samej grubości (0.50mm) podają różne wytrzymałości, dla przykładu:

-KEVLON STEELON- 65kg

-Konger Tigrex- 58kg

-MIKADO Trython-39.40kg

Na czym moze polegać ta różnica? Są to faktyczne dane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Ci kolego dozbierać parę groszy i kupić coś dedykowanego pod suma ... Ja niedawno składałem zestaw typowo sumowy zasięgając przy okazji porad profesjonalistów w tym temacie i zakupiłem :

Wędzisko - Cormoran Bull Fighter 3,20m. 80-350g wyrzutu - cena 200 PLN (w marę niedrogi i podobno nie do złamania )

Kołowrotek - Uni Cat Warlock 90 - cena 340 PLN ( kołowrot potężny , chwalony przez wielu sumiarzy )

Pleciona Power Pro - 0,36 - 30 kg. - 275m - z tego co pamiętam koszt ok. 130 PLN ( tu jednak proponowałbym 0,41 ale miałem akurat taką już jakiś czas temu zakupioną także nawinąłem tą i mam nadzieje że da radę )

Plecionka na przypony Cormoran BIG CAT 1,00mm 20m - wytrzymałość 100 kg

Do tego mocne krętliki do 80 kg + ciężary + haki różnych rozmiarów i od poniedziałku ruszam testować :)

Dodam może że ze zbieranych przeze mnie informacji przy kompletowaniu tego zestawu wszyscy podkreślali że podstawa przy połowie suma to mocny kołowrot !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawach sumowych przypon nie pełni roli " bezpiecznika " ... dlatego jest taki gruby ażeby sum swoją tarką zębową nie mógł go przetrzeć ... dlatego stosuje się grube specjalnie do tego celu opracowane żyłki lub plecionki o odpowiedniej wytrzymałości !!!

PS. Ogólnie to Ci powiem kolego że ja to jeszzce świeżaczek jestem w połowach " wąsaczy " ... w życiu złowiłem jednego 13 kg. ale to zupełnie przypadkiem na spining uganiając sie za sandaczem ( nie licząc maluchów z Wisły które wieszały się na feederka przy połowie leszczy ale to były sztuki max 70 cm. )... także moja wiedza jeżeli chodzi o połowy gruntowe to praktycznie tylko teoria !!!

Specem w tej dziedzinie wiem że jest nasz forumowy kolega Avallone !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawach sumowych przypon nie pełni roli " bezpiecznika " ... dlatego jest taki gruby ażeby sum swoją tarką zębową nie mógł go przetrzeć
Wszystko ok tylko dlaczego przypon jest prawie 2x bardziej wytrzymały od żyłki głownej? Coś pominąłem?
Jest jeszcze jeden aspekt; sum walczy głową - w przenośni jako strateg ale i dosłownie.

Często muruje, próbuje się pyskiem/głową wkręcać wryć się w dno, prze też w kierunku twardych zaczepów gdzie mógłby się pozbyć więzi z wędkarzem i nie raz udaje mu się tam dotrzeć trzeba go jakoś wyhamować i bezpardonowo od karczy odciągać póki nie jest za późno :mrgreen:

Dlatego przypon musi być mocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba jednak kupie stalową linkę na te sumy ;-)

Nie a tak poważnie dziękuję wszystkim którym chciało się poświęcić chwilkę na posta lub posty ;)

Połamania kija! Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.