BobekSTW Napisano 26 Października 2005 Napisano 26 Października 2005 No własnie do czego one słuzą ? Chciałem kupić stopery koralikowe i kupiłem a w srodku byly jakies sznureczki ... ktos mi powie do czego to sluzy ?
tomik Napisano 26 Października 2005 Napisano 26 Października 2005 I jak się je zakłada, bo tez ostatnio kupiłem do "troka" i nie zabardzo wiem jak je poprawanie założyc na żyłkę?
keri Napisano 26 Października 2005 Napisano 26 Października 2005 Stoperki sznurkowe jeśli myslimy o tym samy to takie na rurce plastikowej. Technika użycia prosta: - wsuwamy żyłkę w rurkę - ściągamy stoperek z rurki - zaciskamy ciągnąc za końce sznureczka - można założyc następnie koralik A najczęściej stosujemy go przy spławikach przelotowych Chyba że chodzi o inne SZNURKI.........................
BobekSTW Napisano 27 Października 2005 Autor Napisano 27 Października 2005 własnie o to chodzi jest 5 sznureczków na białej plastikowej sznurce ... czyli to sluzy zeby koralik nie obijał sie o krętlik ?
Gość Dwie_sety Napisano 28 Października 2005 Napisano 28 Października 2005 Cześć Do ochrony węzła przy krętliku, o ile zachodzi taka potrzeba, używam stoperka silikonowego albo gumowego, można do niego wcisnąć cały węzeł. Pojedynczy stoperek silikonowy służy mi również do blokowania lekkiego spławiczka przelotowego w podlodówce. Stoperek silikonowy ma jednak tendencję do przesuwania się po żyłce. Dużo mocniej na żyłce siedzi stoperek sznurkowy (raczej nitkowy) niestety ma małą średnicę i przelatuje przez oczko spławika przelotowego wobec tego wymaga dołożenia koralika. Koralik ma małą dziurkę i dużą średnicę, więc stoperek przez nią nie przechodzi a koralik nie przechodzi przez oczko spławika. Obcinając niepotrzebne nitki od stoperka pozostawmy wąsy o długości 1 – 1,5 cm, wbrew pozorom łatwiej przelatuje przez przelotki, bo dłuższe wąsy nie sterczą tylko miękko się układają. Demontując zestaw koralik jest do odzysku natomiast stoperek do wywalenia warto więc poświęcić chwilę żeby się przyjrzeć budowie takiego stoperka – banalnie prosta – i wykonać sobie ich zapas na jakiejkolwiek rureczce, może być kłopot z dobraniem nitki, nie każda się nadaje. Generalnie stoperki nitkowe stosuje się przy odległościówce do ustawienia gruntu dla waglera ale ......... można go też zastosować do podparcia bocznego troka, na którym jest lekka przynęta. Po braniu ryby stoperek a z nim cały trok zjeżdża do obciążenia, dzięki czemu obciążenie nie przeszkadza w holu ryby. Ma to jeszcze i tę zaletę, że troczek boczny można ustawić na dowolnej wysokości nad obciążeniem.
BobekSTW Napisano 28 Października 2005 Autor Napisano 28 Października 2005 a jak załozyc stoperek silikonowy bo takowy tez posiadam.
Gość Dwie_sety Napisano 28 Października 2005 Napisano 28 Października 2005 Cześć Stoperki silikonowe sprzedawane są nałożone na pętlę z żyłki. Wsadzamy naszą żyłkę głowna w tę pętlę na której jest stoperek i preeciągamy go ostrożnie na naszą żyłkę. Powinno się udać za pierwszym razem. W przypadku gdy mamy pojedynczy luźny stoperek to wbijamy go na cienką igłę, starajmy się poprowadzić igłę przez kanalik, który jest w stoperku, w oczko igły wkładamy naszą żyłkę główna i przeciągamy stoperek.
Gość Tomek1992 Napisano 26 Maja 2006 Napisano 26 Maja 2006 Wędkuję juz 9 lat ale od niedawna sprobowałem lowić odleglosciowka i mam problem co do stopera.Przelotki odleglosciowki sa tak male ze gumowy stoper nawet najmniejszy nie przejdzie przez nie.Dzis kupilem stopery sznurkowe ktore mi sprzedawca polecil do tej metody czy waszym zdaniem tez sa dobre.
witia-62 Napisano 26 Maja 2006 Napisano 26 Maja 2006 Jeżeli w obu przypadkach (i sznurkowy, i cienki gumowy) stopery nie będą spełniać swojej roli, spróbuj zrobić stoperki z cienkiej żyłki. Wykonuje się je na tej samej zasadzie co sznurkowe (bodajże). Zaglądnij tutaj, może coś dla siebie wybierzesz. http://archiwum.fishing.pl/article/articleview/241/1/2/ kliknij w temat: węzły
lake fishing Napisano 18 Sierpnia 2006 Napisano 18 Sierpnia 2006 Stopery do wędki odległościowej wykonujemy z nici jedwabnej.Aby taki stoper lepiej ślizgał się po przelotkach zostaw wąsy ok. 1,5cm, aby stoper nie przechodził przez uszko spławika musisz stoswać przelotowe systemy do wagglerów lub mały krętlik z agrafką krętlik możesz zgnieść kombinerkami
Gość Dwie_sety Napisano 18 Sierpnia 2006 Napisano 18 Sierpnia 2006 Możesz też zastosować koralik z małym otworkiem, są w zestawach razem ze stoperami sznurkowymi. Zakładasz stoper niciany (końce 1.5 cm miękko przechodzą przez przelotki, krótsze lubią stawać sztorcem.) Następnie koralik i cała reszta zestawu. Stoper nie wcina sie w mały otworek koralika a koralik ma taką średnicę, że nie wcina się w krętlik agrafkę czy spławik.
Kalgon Napisano 20 Sierpnia 2006 Napisano 20 Sierpnia 2006 ja osobiście robie tak: biore żyłke 0.20 i odcinam kawałek, i wiąże do żyłki tyak jak się wiąże przypon do haczyka, obwiązuje 6 razy, i zaciskam, ale, żeby nie za mocno, bo jak się zamocno zaciśnie, to możesz już nie przesunąć, a aby spławik przez węzły nie przechodził montuje koraliczki, i ja montuje takie, aby niemogły przejść przez przelotke na szczytówce, montuje co prawda spławiki na agrafce, i krentliku, ale po co psuć krentlik, jak można zamontować koraliki
lake fishing Napisano 20 Sierpnia 2006 Napisano 20 Sierpnia 2006 Koralików ja nie stosuje ponieważ skracają rzuty, a po dłuższym stosowaniu mogą zniszczyć przelotki w szczególności szczytową.Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem są takie systemy do wagglerów http://www.jaxon.pl/katalog2006/productCard.php?productid=78597 górną część agrafki podczepiamy za uszko spławika a przez koralik umieszczony w krętliku przekładamy żyłkę.Przez przelotki przechodzi jedynie miękki stoper który zatrzymuje się na bardzo małym koraliku.Tak więc unikamy przechodzenia przez przelotki większych nie potrzebnych rzeczy.
keri Napisano 20 Sierpnia 2006 Napisano 20 Sierpnia 2006 Koralików ja nie stosuje ponieważ skracają rzuty, a po dłuższym stosowaniu mogą zniszczyć przelotki w szczególności szczytową. To dziwne poniewasz koralik przesówa się razem ze spławikiem i zatrzymuje się przy stoperze czy to sznurkowycz czy z żyłki. Tak więc nigdy koralik nie przechodzi przez przelotki. Przynajmniej nie słyszałem o takim rozwiązaniu..
lake fishing Napisano 20 Sierpnia 2006 Napisano 20 Sierpnia 2006 Sorry wiem o tym ale pytał nas wędkarz który nie miał nigdy doświadczeń z odległościówką.Kedyś tak łowiłem i popsułem sobie przelotkę.Chciałbym doradzić jak najlepiej a koralik przy wyrzucie (w stylu angielskim może przeszkadzać)
Kalgon Napisano 26 Sierpnia 2006 Napisano 26 Sierpnia 2006 Koralik zupełnie nic nie wadzi, bo nawet zazwyczaj nie dochodzi do szczytówki, i jej nie dotyka, oczywiście mówie o dosyć dużych koralikach takich które nawet niemogą przejść przez przelotke szczytową, bo można używać takich mikroskopijnych koralików które się na kołowrotek nawijają, ale ja niecierpie mieć takich badziestw na szpuli
lake fishing Napisano 26 Sierpnia 2006 Napisano 26 Sierpnia 2006 Właśnie chciałem zapobiedz takim ciężkim rozwiązaniom początkującemu wędkarzowi
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.