Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jak zawiązać stoper spławikowy


stevefrancis

Rekomendowane odpowiedzi

Mam cholerny ból głowy - robie to zawsze z nici - raz mi wychodzi dobrze raz za slabo raz za mocno.

Czy ktos moglby napisac (mile widziane fotki) jak poprawnie zawiazac taki stoperek zeby sie nie przesuwal za lekko i za mocno :)

Prosze o jakies schematy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kiedyś slyszałem o metodzie aby zawiązany stoper "maznąć" lakierem do paznokci, po wyschnięciu lakier zrobi na nitce otoczkę i gdy przed łowieniem namoczysz taki stoper to rozszerzająca się pod wpływem wody nitka zaciśnie się na żyłce i stoper nie będzie się przesuwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.

Po pierwsze jeśli stoper wiązany, rozwiązuje się w trakcie wędkowania to najprawdopodobniej wykonany został z niewłaściwej nici. Obecnie w sklepach wędkarskich można kupić gotowe stopery które zsuwa się na żyłkę i zaciska. Po wykonaniu tej operacji przesuwamy stoper po żyłce i stopniowo zaciskamy węzeł do momentu gdy stoper przemieszcza się po żyłce z oczekiwanym przez nas oporem, następnie odcinamy nitki zostawiając 3-4 mm i gotowe.

Można kupić również stopery silikonowe, ale ja ich nie używam.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sklepowe sa ok, ale jesli np. chcialbym zawiazac sam taki stoper - powiedzmy z bardzo cienkiej zylki ( do odleglosciowki ) ,a takich w sklepach nie sprzeadaja. :evil: To jak to zrobic ???? Jesli ktos umie to wytlumaczysc, lub ma jakies skany czy inne " obrazowe " instrukcje to napewno ze stevefrancisem sie nie obrazimy :wink: pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 4 weeks later...

ja polecam stoper z gumki wentylowej. używam go od dawna i uważam że jest optymalny. wykonanie wg rys.stoper.html

przed zawiązaniem należy gumkę namoczyć lub poślinić (zapobiegnie to przecięciu).

gumka jest o tyle sympatyczna ze przy większym obciążeniu się przetnie i nie utwoży węzła osłabiającego żyłkę.

pozdrawiam :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Stopery spławikowe wykonuję w sposób następujący:

Wzdłuż żyłki układam nici nylonowe, robię na palcu oczko, zdejmuję kółko z palca i trzy razy obwiązuję końcówką nićmi drugi koniec nici wraz z żyłką, mocno zaciskam końce.

Sami zdecydujcie czy „zaciskać na sucho, czy na mokro”, gdyż różnica widoczna.

Jeśli robię stoper od strony haka, to wykonuję dwa takie stopery po trzy okręcenia (a nie jeden stoper okręcając 6 razy), co jest tutaj ważne.

Robiąc stoper od strony wędki a więc ustalający grunt, zostawiam wąsy po około pół centymetra. Te wąsy (a nie węzeł) można potraktować lakierem do paznokci malując do połowy wąsa (inaczej, wąs od strony węzła jest giętki bez lakieru, końcówki natomiast są twarde). Ja tego nie robię, ale jeśli ktoś chce…

Taki stoper doskonale przechodzi przez przelotki, natomiast krętlik spławika jeśli nie zatrzyma się na węźle, to na pewno na wąsie (oczko krętlika spławika trochę ścisnąć szczypcami).

Nici do wykonania stoperów uzyskamy u każdego szewca i o różnej grubości. Jest to o tyle ważne, że takimi nićmi robię omotki przelotek, ale to już inny temat.

Ten stoper wykonany z grubych nici nylonowych doskonale nadaje się do pickerów i innych gruntówek jako stopery ołowiu jak i zbijaki/amortyzatory węzłów np. krętlika przyponu.

Pozdrawiam Wszystkich.

PS.

Rysunek jest trochę kiszkowaty, ale nie robiłem go na kacu – zapewniam…

post-1153-14544971358899_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Jeden woli Matkę, drugi Córkę - ja wolę jedną i drugą...

Ale mówiąc poważnie, to stoper wykonany własnoręcznie jest w zestawach precyzyjnych niezastąpiony.

Po drugie - nigdy nie widziałem towaru produkowanego masowo by był lepszy od produktu wykonanego ręcznie (nie taśmowo).

A wykonanie stopera jest bardzo proste. Uczyłem Naszego Kolegę przez GG i się nauczył.

To chyba wszystko wyjaśnia.

post-1153-14544971437902_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

witam

Mam takie pytanie co stosujecie do spławika przelotowego żeby łapać na dużym gruncie (powiedzmy że grunt z 5 metrów) żeby przy wyrzucie stoper gruntu nie zahaczał o przelotki. Pytam bo niewiem sam, dawno nie łapałem na spławik tylko ciągle na koszyczek i ds. Jak byłem mały i łapałem na spławik to się poprostu dawało na stoperek żyłkę ale nie było to najlepszym rozwiązaniem z tego co pamietam, teraz po kilkunastu latach przerwy w łapaniu na spławik, wczoraj wybrałem się tak rekreacyjnie nad wodę i miałem problem bo dałem zwykły stoper (taki gumowy) i jak dałem większy grunt to przy zarzutach ten właśnie stoper zatrzymywał się na przelotkach i tu właśnie rodzi się moje pytanie niedoświadczonego spławikowca :] :

1. Jak zamontować przelotowy spławik do dalekich wyrzutów (20-50 metrów) z gruntem ustawionym na np. 5 metrów i długości kija powiedzmy że ze 3 metry.

2. Jakie spławiki mogli byście polecić do dalekich wyrzutów i dobrej widoczności ( bo mam kilka spławików kupionych na szybko) i np. mam 2g+2.5g, drugi 3g+2g i efekt taki że w sumie chciałbym dalej rzucać a takimi się nie da za daleko. Spławiki te które zakupiłem są też przy większych odległościach słabo widoczne- wydaje mi się że chyba antenka za cienka ?(a w kilku sklepach w ktorych byłem nie znalazłem nic ciekawego). Może moglibyście podać np. z allegro jakieś przykłady dobrych i sprawdzonych spławików

3. Jakie spławiki dociążone lepiej wybierać, czy sam w sobie spławik ma być więcej dociążony np. 3g+2g czy np. 2g+3g ? Jakie gramatury wybierać do zarzutów 20-50 metrowych.

czekam na odp i pozdrawiam p0g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Stopery gumowe odstawiłem w kąt , w moim przypadku sprawdzają się stopery z nitki .

2. Co kolega chce łowić 50m od brzegu na spławik !!!!! przy takiej odległości to raczej gruntówka pozostaje.

3. Najlepsze do "dalekiego" połowu są spławiki typu wagler same w sobie mogą być dociążone od kilku do kilkunastu gram i obciążenie dodatkowe w zależności od głębokości łowiska.

I jeszcze jedno - jak masz zamiar szybko zaciąć rybę 3m kijem - kiedy spławik masz 50m dalej ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Stopery gumowe odstawiłem w kąt , w moim przypadku sprawdzają się stopery z nitki .

2. Co kolega chce łowić 50m od brzegu na spławik !!!!! przy takiej odległości to raczej gruntówka pozostaje.

3. Najlepsze do "dalekiego" połowu są spławiki typu wagler same w sobie mogą być dociążone od kilku do kilkunastu gram i obciążenie dodatkowe w zależności od głębokości łowiska.

I jeszcze jedno - jak masz zamiar szybko zaciąć rybę 3m kijem - kiedy spławik masz 50m dalej ???

A jaka to nitka jakaś specjalna ? czy daje się do tego coś jeszcze np. koralik jakiś? wędka o długości 3 metrów to tylko był przykład, no i jakie gramatury się sprawdzają ? prosze też o precyzyjniejsze odpowiedzi bo zrobi się bałagan :] nie mniej dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nitka to zwykły bawełniany kordonek :mrgreen: koralik /przelotowo/ możesz dodać w zależności jakie masz oczko w spławiku.

Gramaturę spławika dobierasz do odległości , wiatru , fali .

Zestaw trzeba przetestować nad wodą , w domu możesz nawet powinieneś go wyważyć.

O metodzie spławikowej jest sporo postów poczytaj i nad wodę.

PS

Uzupełnij profil - fajnie jest jak wiadomo z kim piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam!

kupiłem Jaxon Eternum tele match Digital i chciałem zamątować spławik przelotowy. Próbowałem zrobić stoper z gumki recepturki ale nie przechodzi przez szczytówkę, wiec zrobiłem stoper z sznurka od herbaty i tyle razy owijałem żeby zastopował spławik, lecz gdy osiągnąłem odpowiednią grubość to jemu też szczytówka daje opór i grunt się zwiększa. Powiedzcie co zrobić? Czy mogę tylko montować spławiki "na stałe" ?

z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe patenty widzę :shock: Kup sobie w sklepie specjalne stopery nitkowe lub poszukaj tematu o wiązaniu samemu. Jeśli masz spławik przelotowy to nie bardzo pasuje zamocować go na stałe choć i z tym się spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.