Skocz do zawartości
tokarex pontony

Konger Maxim Twist vs. Mikado Lexus Sapphire


mLgI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

interesuję się zakupem, któregoś z wymienionych wędzisk na nowy sezon. Chciałbym kij przede wszystkim na okonia, ale podejrzewam, że chciałbym z czasem wybrać się również na klenia czy jazia. Potrzebuje kija sztywnego o szybkiej akcji z zapasem mocy w cenie do ok 150 zł. Który kij lepiej sprosta moim wymaganiom? Czy może macie propozycje ciekawsze, które waszym zdaniem lepiej by mi się sprawdziły. Zależy mi też na tym, żeby kij był lekki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Zapomniałem dopisać, że będę łowił z brzegu, więc długość kija około 2,7m. Miejsce połowu to różne jeziora, Odra i jej dopływy z okolicach Szczecina oraz być może rzeki typu góskiego (jednak taka sytuacja będzie występowała bardzo sporadycznie). Przynęty to zazwyczaj gumy (tradycyjny jig i czasem boczny trok), malutkie błystki (max roz. 2) oraz bardzo sporadycznie woblerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm biorąc pod uwage wtoje kryteria będzie ciężko dobrać takowy kij.

Napisze teraz wbrew samemu sobie

Kij na okonia to kijaszek do max cw 10g , najlepiej wklejanka

Kijek na klenia czy jazia to kijek max cw 15-18 g

Inaczej łapie sie w jeziorze używając tego samego kija a inaczej w rzece gdzie woda płynie ,ta obrotówka w rozmiarze 2 to zbyt wiele na kijek okoniowy którego będziesz urzywał na rzece.Zastanów sie czy chcesz łapać okonki które mizernie biorą czy okonie i "kleniojazie" które potrzebują ciut mocniejszego patyka.

I tak odemnie , kijek typowo okoniowy kupiłbym na twoim miejscu mając już jakąś tam kolekcje pod konkretne rybki ....od tak dla finezji. Jeżeli posiadacz kijek do 20g spokojnie połapeisz nim okonie a i klenie nie będą przeszkodą. Szukaj raczej 15-18g będzie to lekki uniwersał którym połapiesz wszystkie wymienione gatunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem raczej mało doświadczony i na razie mam jeden kij z c.w. 5-28, więc szukałbym raczej czegoś okoniowo-klenio-jaziowego:P A moglibyście polecić jakiś kij z c.w. max ok. 15 w cenie około 150 zł? :) Tylko pytanie odnośnie takiego kijka, czy będzie mi się komfortowo łapało np. na 4g główce jigowej i czy delikatne brania okoniowe są dobrze wyczuwalne na takim kijku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zauważyłem, że straszną gafę strzeliłem w temacie, powinno być oczywiście "Konger" :) Co więcej posiedziałem trochę na allegro i znalazłem kilka wędzisk mniej lub więcej odpowiadającym parametrom wymienionych przez kolegę pagori. Która z nich waszym zdaniem najlepiej nadawałaby się do wymienionych przeze mnie celów:

Opcja 1 - Shimano Catana

Opcja 2 - Dragon Thytan

Opcja 3 - Mikado Sensual

Opcja 4 - York Devil

Dzięki z góry za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikado Lexus Sapphire to kijek wypośrodkowany między typowym kijem okoniowym jak napisał pagori max 10 g , a kijkiem typowo klenio-jaziowym 17-18 g .Jest dość sztywny,szybki i lekki.Ja sam niedawno zakupiłem 280 cm 13g i na okoniach sprawuje się rewelacyjnie a na kleniojaziu mam zamiar przetestować go na wiosnę bo w tym roku już nie zdążyłem ale wydaje mi się że sprosta moim wymaganiom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze poszukiwania skierowałem na kijek ze stajni Mikado i znalazłem Mikado Black Draft UL Spin 280 cm do 17 g. Znalazłem również test tego kijka tylko, że na mniejszą długość i stwierdzam, że dłuższa z większą mocą będzie dla mnie idealna. Mam kołowrotek, który mógłbym do niej zamontować, a mianowicie Spro Equasion 730, jednak zastanawiam się ponieważ jest on już trochę wysłużony, czy nie będzie dobrym pomysłem zainwestować w Okumę Hexan FD30. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy rozmiar kołowrotka ok na moje warunki czy powinna być FD20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzuj sie bardziej :

- priorytet Okoń i czasmi "kleniojaż"

- priorytet "kleniojaż" czasami okoń

Dla mnie osobiście wybrałbym kijek "kleniojaż" czyli mocny z dobrym ugięciem i mocnym dolnikiem.Okonie nie będą przeszkodą a klenie 45cm będziesz wyjmował ja ta lala.A swoją drogą skoro posiadasz kij 5-28 weż go na jakieś komercyjne łowisko pstrągowe pomachaj przynętami jak pod klenia jazia , dla mnie te same przynęty sprawdzają sie na pstrągach , jak rzuty odległościowo nie będą zadowalające to oczywiście trzeba ci będzie wędki o niższym cw ale hol , sprawdzisz sam .... pstrągi są jaki klenie jeżeli chodzi o walkę. Okoniowa wędka ..... :mrgreen: nie wiem czy nie "zrobisz w portki" jak ci na lekkim zestawie walnie kleniowa czterdziestkapiątka czy pstrążek w takowych rozmiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu oczywiście priorytet Okoń i czasami "kleniojaź", tak szczerze to nigdy jeszcze nie łowiłem kleni, a w tym nadchodzącym roku chciałbym spróbować stąd takie wymagania. Wędka która aktualnie posiadam ma bardzo delikatną szczytówkę, akcja med-fast tak mniej więcej, więc tą drugą chciałbym szybka i sztywną z wyżej wymienionymi parametrami. Jeszcze pytanie czy do rzecznych połowów lepszy bedzie rozmiar 20 czy 30 kołowrotka do takiego kija. Dzięki wam chlopaki za pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu oczywiście priorytet Okoń i czasami "kleniojaź", tak szczerze to nigdy jeszcze nie łowiłem kleni, a w tym nadchodzącym roku chciałbym spróbować stąd takie wymagania. Wędka która aktualnie posiadam ma bardzo delikatną szczytówkę, akcja med-fast tak mniej więcej, więc tą drugą chciałbym szybka i sztywną z wyżej wymienionymi parametrami. Jeszcze pytanie czy do rzecznych połowów lepszy bedzie rozmiar 20 czy 30 kołowrotka do takiego kija. Dzięki wam chlopaki za pomoc. Pozdrawiam

Kołowrotek 20 będzie w sam raz , a co do kija to raczej ciężko coś polecić z mojej strony dlatego że nigdy te okonie nie były u mnie ważne. Łapałem je kijem do 35g, 18g,spiningiem z bazaru a i nawet rucholskim teleskopem cztery metry spiningując :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zatem wyjaśnione:) Również łapałem okonie na kij, który posiadam aktualnie, jakieś ruskie teleskopowe okumy używane kiedyś, ale hol nawet 25cm okonia nie jest jakoś specjalnie odczuwalny na takich badylach, a chce czerpac z tego przyjemnosc:) Przy okazji tej ryby drapieżnej jest u nas najwiecej, wiec mam wieksza pewnosc, ze na koniec sezonu bede mial wiecej radosci z kilkunastu emocjonujacych spotkan nad woda. Pozdrawiam i dzieki za pomoc pagori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.