Skocz do zawartości
tokarex pontony

Wędzisko feeder jako żywcówka , tradycyjna gruntówka itp


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o info tych którzy zdążyli juz użyć feedera trochę inaczej niż jego przeznaczenie ale na przykład na żywca lub filecika z gruntu. Jak z zacięciem większych sztuk taką szczytówką? Może inne spostrzeżenia.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Oczywiście możesz użyć feedera zastępczo do łowienia na żywca, rezygnujesz wtedy z sygnalizacyjnej roli szczytówki. Ryba musi mieć możliwość wybrania kilku metrów żyłki. Dlatego docelowo nie ma sensu przeznaczać feedera do łowienia na żywca.

Dobrze na żywca nadają się karpiówki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

termo001,

Jeśli Twój feeder jest do 200g CW. to bardzo możliwe, ale w moim przypadku gdy CW. mojego feedera wynosi 135g to się kompletnie nie nadaje.

Ale i tak odradzam kombinowania, bo na dobre to nie wyjdzie. Ujdzie jeszcze zastosowanie spławika, ale na pewno nie żywcówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja feedera 3,90cm. do 140cw używam czasem jako spławikówki ,czy też jako przystawki :mrgreen: rzeka nie jest głęboka więc wędka sprawdza się ze spławikiem ''stałym'' Nie lubię targać kilka wędek , więc jakoś sobie radzę :razz: Np.spining o szczytowej akcji 20cw. robi u mnie za spining ,pickera,spławikówkę ,także i na żywca :mrgreen: A jak mam ze sobą tylko pickera ,to używam go również jako spining :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie myślę i myślę i nie mogę wydumać jak parę lat wstecz dawaliśmy sobie rade 1 czy dwoma wedkami opękać wszelakie warunki i wszelakie ryby .... tak, tak - łapać na rzece jeziorze i dużej zaporówce... z gruntu, przelotowo, na przystawke, przepływankę i na żywca, spining nawet....JEDNYM kIJEM.. aż mi się łezka w oku kręci jak spojrze na moje stare teleskopy .. pierwsze szklaki, ruskie żółtki, wiśniowe chińczyki, poźneijsze obiekty westchnień sonę, germinę,....one dawały radę i to wszędzie

a teraz daliśmy sobie zrobić marketingowcom wode z mózgu ... każda ryba, każda metoda musi (MUSI i koniec!!!) mieć odpowiedni kij, ba nawet karpiowe są krzesła i fotele ..a na lina i płoć też będą?

czego brakuje feederowi, że float albo karpiówka da radę na żywca a feeder nie da rady?

no tak, już wiem - nazwę trzeba zamazać i szczytówke z jaskrawego koloru markerem ugłaskać:) będzie cacy

a już całkiem na poważnie ... ja rozumiem komfort, finezja w połowie - oto co da mam specyficzny produkt pod specyficzną metodę w specyficznych warunkach ale nie dajmy się zwariować. Toż to woda na młyn producentów i importerów sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile zupy widelcem nie zjesz to łapać na kije niededykowane do metody połowu da się, także po co kupować wędkę którą użyje kilka razy w roku jeżeli będę mógł ją zastąpić kijem który mam, niekoniecznie do tej metody przeznaczonym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś łowiło się bambusem ,spining robiło się z pręta szklanego i było dobrze :mrgreen: w podstawówce zawsze miałem w teczce ''drabinkę'' na niej żyłkę tęczówkę 3,0 haczyk i spławiczek i na dużych przerwach czy ''okienkach'' łowiło się ryby z kładki na chleb czy smalec :wink: Teraz ryb nie ma to i sprzęt musi być prawie ''kosmiczny'' aby złapać jakąś płotkę :roll: producenci wciskają nam - fotele,namioty,parasole i inne szmery-bajery które wcale nie są niezbędne :mrgreen: Ja na rzece ''wędruję''za rybą więc nie targam gratów , wystarczy jedna wędka ''uniwersalna'' torba z gadżetami i wiaderko pod dupę :wink: ryby i tak wypuszczam ,nie muszę bić rekordów ,chodzi bardziej o wypoczynek po pracy nad wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zostałem odebrany trochę jak minimalista (którym nota bene nie jestem)...

po prostu szlag mnie trafia jak słyszę że czegoś się nie da - a da się z powodzeniem :)

a jak to się mówi - nie da się tylko hełmu założyć na 2 stronę i może batem połapać na 50sięciu metrach z brzegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę większych przeciwwskazań, żeby użyć feedera jako zywca. Po prostu zapominasz o szczytówce, otwierasz kabłąk i jedziesz. Sama metoda przy wędce z tym CW oczywiście się sprawdzi - bo czemu nie?

Jest jednak zagrożenie, które nie zostało skomentowane, a autor wyraźnie zapytał - co ze szczytówką i zacięciem. No właśnie tutaj może zdarzyć się (ale oczywiście nie musi), że miękkie zacięcie feederem może nie wystarczyć do wbicia grubego grotu żywcowego haka lub kotwicy. Zacinanie żywca różni się znacząco od zacinania feedera, bata czy matchówki. Używa się do tego sporo więcej siły, bo samo podniebienie takiego szczupaka czy sandacza jest inne niż leszcza. Musisz o tym pamiętać, bo feeder sam z siebie tą siłę zacięcia będzie amortyzował miękkością szczytówki.

Jeśli nie jest ci na rękę, żeby wydawać teraz pieniądze na dodatkową wędkę, po prostu łów feederem. Sam ocenisz, jak metoda cię kręci i jak często zacinasz na pusto (w przypadku żywcowania to nawet z idealną wędką dość częsty efekt, jeśli nie czekasz z zacięciem 5minut - u mnie jakieś 30-50% zacięć żywca bywa pustych). Jeśli ci się spodoba to po prostu kupisz sobie coś za jakiś czas. Ja do żywca używam taniej teleskopowej wędki karpiowej 3.3m. Finezji do tej metody nie potrzeba i jest to moj najtańszy zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze używam feedera jako żywcówki i nigdy nie miałem problemów ze spinkami szczupaków w trakcie holu. Stosuje plecionke i myśle, że własnie to może robić tą różnice. Sandacza na żywca już nie pamiętam kiedy złowiłem, ale tu mógłby być problem, bo sandacze maja bardzo twarde pyski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile plecionka faktycznie zwiększa sztywność zestawu, nie zniweluje ona miękkości szczytówki. Owszem, feeder nie jest wędką, która kompletnie nie nadaje się do żywca. Jednak pisanie, że zastosowanie plecionki w feederze da ten sam efekt co zastosowanie innego wędziska np. karpiowego jest nieprawdą. Szczytówka feedera będzie na zawsze kulą u nogi przy zacinaniu grubymi hakami (bez znaczenia czy to szczupak, czy sandacz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze używam feedera jako żywcówki i nigdy nie miałem problemów ze spinkami szczupaków w trakcie holu. Stosuje plecionke i myśle, że własnie to może robić tą różnice. Sandacza na żywca już nie pamiętam kiedy złowiłem, ale tu mógłby być problem, bo sandacze maja bardzo twarde pyski

Domyslam sie, ze Twoj problem z sandaczami na tego typu wedke lezy gdzie indziej.

Sandacz jest bardzo ostrozna ryba, jezeli wyczuje opor, to porzuca przynete.

Przy uzyciu wedki typu feeder podczas brania nastepuje progresywny wzrost oporu wedziska, wiec sandacz przerywa atak. Zdarza sie to bardzo czesto, gdzie po pierwszym uderzeniu jest cisza. Widok 2 dziur w boku przynety potwierdza obecnosc sandacza.

Moze to i subiektywna opinia, ale ja zawsze lowie sandacze na wedki sztywniejsze (w moim przypadku karpiowki ESP Terry Hearn 2,75 TC) w polaczeniu z kolowrotkami karpiowymi (Shimano Biomaster XS 8000) ale przy otwartym kablaku.

Po uderzeniu sandacz nie czuje oporu. Zylka sie swobodnie zsuwa z wielkiej szpuli.

Metoda sygnalizacji u mnie jest system alarmow Delkim- sa to alarmy z membrana zamiast kola z czujnikami, wiec delikatne nawet drganie zylki owocuje sygnalem dzwiekowym i swietlnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.