Skocz do zawartości
tokarex pontony

Orlica


adrianos

Rekomendowane odpowiedzi

Razem z kolegą planujemy wybrać się na Orlicę, i tu mam pytanie. Jako, że jest to rzeka przygraniczna, to czy trzeba zgłaszać do Straży Granicznej chęć łowienia na tej rzece. Jeżeli tak to jak to zgłosić? (telefonicznie, czy jakoś inaczej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam Kolegów po kiju;)

Odnośnie przepisów- po wejściu Polski do strefy Schengen, na granicach wewnętrznych UE straciły moc zarządzenia Wojewodów, nakazujące zgłaszanie jednostkom terenowym SG faktu połowów wędkarskich czy też organizowania imprez na dawnych rzekach granicznych. Tak więc, chcąc łowić na Orlicy,nie musicie zgłaszać tego faktu.

Przepisy nakazujące zgłaszanie połowów obowiązują natomiast na rzekach granicznych będących zewnętrzną granicą UE, jak np.Bug. Tam, fakt niezgłoszenia zamiaru połowu w rzece granicznej może skutkować mandatem karnym kredytowanym w związku z naruszeniem przepisów zawartych w rozporządzeniu danego Wojewody.

Połamania kija na orlickich kropkowańcach;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciliśmy. Ja wróciłem o kiju. Miałem 5 brań, jedno zaciąłem ale mały podrostek spadł z haczyka. Kolega złapał 20-sto centymetrowego pstrążka. Ogólnie widać, że ryb jest sporo, w jednym miejscu ze spokojną wodą chodziły ładne stadka kleni, jednak ciężko je skusić do brania, pewnie trochę za gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adrianos, a w jakiej okolicy łowiliście: Lasówka, Mostowice czy jeszcze niżej????

Co do kleni, z mojego doświadczenia wynika że upał im nie przeszkadza. Ale ja łowię je na pilcach. Acha, jeszcze jedno duże te klenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęliśmy w Mostowicach, a później zjeżdżaliśmy autem w dół rzeki i gdzie trafiło się fajne miejsce to tam łowiliśmy. Na końcu łowiliśmy w Niemojowie. Co do kleni to różnych rozmiarów były. Tak myślę że na oko to od 20 do około 40cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Ktoś wie jaka sytuacja sniegowa nad rzeką Orlicą. Nowy roczek, no może 2 stycznia (bo w pierwszy chyba nie będe w stanie) zamierzam przywitać nad ta rzeczką, ale nie wiem czy nie ma tam zasp po "nabiał". Mam nadzieję ze nie, bo patrząc do okoła piekną jesień mamy tej zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewniak, okres ochronny

- pstrąg potokowy:

a/ w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San, w rzece San i

jej dopływach oraz w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z

Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej

dopływach od 1 września do 31 stycznia,

b/ w pozostałych wodach od 1 września do 31 grudnia

Orlica nie jest dopływem Odry, ani Bystrzycy, więc chyba do 31 grudnia trwa okres ochronny. Tak też powiedzieli mi w moim kole.

Chyba że coś poknociłem :roll:

Na szczęście rybek nie zabieram, ale z drugiej strony wiem że nastawiając się typowo na kropka w okresie ochronnym łamie prawo.

Jak jestem w błędzie co do okresu ochronnego kropka na Orlicy daj znać. Żeby nie było zonga :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie literalnie czytając przepis masz rację. Orlica nie jest przecież dopływem Odry:)

Błąd się wziął z tego, że domyślnie przyjąłem sobie, że ten dłuższy okres ochronny dotyczy wszystkich rzek położonych - ogólnie ujmując - na południu. Chyba też taki był cel tego przepisu.

Także wydaje mi się, ze generalnie masz rację co do okresu, w każdym bądź razie podchodząc do rzeczy formalnie:)

Daj znać jakie efekty.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczęcie sezonu oceniam na plus 5 :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Na brzegu zameldowało się łącznie 5 sztuk pięknie ubarwionych kropków. Niestety żaden nie miał wymiaru. Ale to nieistotne. Najmniejszy 23cm, największy 28cm. Miałem ponadto dwa albo trzy piękne wyjścia, lecz chybione. Rybki pięknie się wytarły - takie chuderlaki, tylko głowa duża. Za to świetnie walczyły.

Sytuacja śniegowa nie jest tragiczna, owszem śniegu jest ok 20 może 30cm, ale topi się w zastraszającym tempie. Stan wody bardzo wysoki, praktycznie rzeczka płynie równo z brzegami, a w niektórych miejscach wylewa na łąki. Woda nieco trącona, stąd ryby mniej ostrożne. Nurt bardzo wartki, wobki z większymi sterami odmawiały współpracy.

Piękna i urokliwa rzeczka, jak zwykle zero ludzi. Szkoda tylko że fajnych miejsc (takich 100%) znam tylko kilka.

Acha łowiłem w okolicach Mostowice - Rudawa. Wzdłuż drogi są spore bandy śnieżne więc auta nie ma za bardzo gdzie zostawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomek,

Na Orlicy z muszką też więcej możliwości. Długie, proste dość płytkie i przy tym wartkie odcinki tej rzeki niezbyt nadają się obławianie wobkami czy blaszkami. A miejsc głębszych lub spokojniejszych (gdzie można odpowiednio poprowadzić wobka) nie jest znowu aż tak dużo. Może w tym roku spróbuję i ja zabawy w muszkarstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Od ostatniego razu nad Orlicą upłynęło już troszkę czasu i dziś nie zważając na zalegający w górach śnieg wyruszyłem na kropka. Niestety, efekty mizerne - zero kontaktu z rybą. Choć sam nie wiem czemu. Zastanawiam się czy tak słoneczna pogoda była odpowiednia? Nie wiem. W każdym razie, na zalegającym śniegu widoczne ślady stóp WODEROWYCH, więc przypuszczam, że w sobotę ktoś już biegał. Na domiar tego zapomniałem karty wędkarskiej, a po 2 godzinach przedzierania sie przez ostatnie zaspy i tereny podmokłe, prawie na kolanach aby nie spłoszyć kropków usłyszałem przemiłe AHOJJJJJ....... Obracam głowę w bok i widzę cały tabun kajakarzy. .......... :cool:

No i co mi pozostało, he, he.... fajeczka i do domu.

Z czeskim pozdrowieniem AHOJ :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Nie moge już edytować. Przeczytałem właśnie informator krainy pstrąga i lipienia. To jest wogóle masakra. Najwięcej to jest obrębów hodowlanych gdzie łowić nie wolno, później tam gdzie dozwolona jest tylko mucha. A co muszkarz jest lepszy od spinningisty... Zostaje tylko Nyska Kłodzka i Ścinawka ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

technops, nie jest tak źle, ja jeżdżę tam na spin. Rzeczka faktycznie jest pokroju większego "ciurku", ale kilka głęboczków tam jest, gdzie wobka można posłać. Warunek jeden - stosujesz naprawdę małe wobki ( imitacja kropka i strzebli 2cm). Orlica jest fajną rzeczką, super czystą bez smieci, syfu itd. Pełno zakrętów, zwalonych drzew i wymytych brzegów. Jest nieco wymagająca - wobka ciężko posłać w atrakcyjne miejsca (bno pełno gałęzi krzaków i zatopionych drzew).

Ostatni raz u spowiedzi byłem ... tfu, na rybach :mrgreen: w poniedziałek - pogoda słoneczna, stan wody dość niski, przy tym krystalicznie czysta, w odcieniu czerwieni (to z racji torfu i dużej zawartości żelaza w ziemi). Ogólnie rybek nie widać wcale. Dopiero za którymś razem udaje mi się sprowokować jakieś malucha do ataku - niestety chybił. W tym dniu na brzegu wylądował jedynie 1 kropek (jak na razie mój największy z tej rzeczki - myślę że miał ok 25cm) oczywiście wrócił do wody.

W razie czego pisz na Priwa, możne się zgadamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

W niedzielę wieczorny wypad bardziej dla relaksu niż dla celów wędkarskich. Efektem było 5 sztuk kropków - albo raczek kropeczków. 3 szt wielkości kciuka no i dwa byki 20cm :razz: Tam chyba nie ma dużych sztuk. Woda niska, krzaki i pokrzywy wysokie. Dotarcie do tego strumyka znacznie utrudnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.