raventix Napisano 31 Lipca 2011 Napisano 31 Lipca 2011 Witam serdecznie. Zwracam się do Was z prośbą o odpowiedź na następujące pytanie Otóż jestem osobą niepełnosprawną ( pełnoletnią ). Czy chcąc legalnie łowić ryby np na jeziorach lub rzekach muszę wykupować tzw kartę, czy jako osoba niepełnosprawna jestem zwolniony z tego obowiązku?
Smile Napisano 31 Lipca 2011 Napisano 31 Lipca 2011 Wydaje mi sie że nie ma przepisu zwalniającego niepełnosprawnych z posiadania karty i opłacania składek.
raventix Napisano 31 Lipca 2011 Autor Napisano 31 Lipca 2011 A czy jest jakaś ustawa zawierająca przepisy jakich zobowiązani są przestrzegać wędkarze?
MattZ Napisano 31 Lipca 2011 Napisano 31 Lipca 2011 Polecam szczegółowo zapoznać się z Regulaminem amatorskiego połowu ryb, oraz zasięgnąć porady w najbliższym kole wędkarskim. O ile regulamin nie odpowie na Twoje pytanie, to na pewno rozwieje wątpliwości co do następnych. Kwestię osób niepełnosprawnych konsultowałbym właśnie w kole wędkarskim, gdzie otrzymasz informacje z pierwszej ręki
pawel332 Napisano 1 Sierpnia 2011 Napisano 1 Sierpnia 2011 jedyne na co mógłbyś liczyć to być może dojazd do wody autem z plakietką na samochodzie niepełnosprawny są wtedy pewne odstepstwa np. zakaz wjazdu.
zdrapek Napisano 1 Sierpnia 2011 Napisano 1 Sierpnia 2011 jedyne na co mógłbyś liczyć to być może dojazd do wody autem z plakietką na samochodzie niepełnosprawny są wtedy pewne odstepstwa np. zakaz wjazdu. Kolega posiada I grupę i nie ma z tego tytułu żadnych zniżek itp. Co do dojazdu autem, to faktycznie można wjechać na zakaz jak się posiada "plakietkę" (jednak niewszędzie jest to dozwolone ). A czy jest jakaś ustawa zawierająca przepisy jakich zobowiązani są przestrzegać wędkarze? Ustawa o rybactwie-srodladowym 1985r: http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-18-kwietnia-1985-r-o-rybactwie-srodladowym/ Ustawa o rybactwie-srodladowym (zmiany) http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-24-wrzesnia-2010-r-o-zmianie-ustawy-o-rybactwie-srodladowym/ Ustawy nie masz obowiązku zanć (jednak zawiera "cenne" informacje) natomiast RAPR jest jak kodeks drogowy RAPR: http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/3/wiadomosci/39226/pliki/regulamin_amatorskiego_polowu_ryb_2011.pdf
pawel332 Napisano 1 Sierpnia 2011 Napisano 1 Sierpnia 2011 ja również mam grupę(2) i jak chciałem takie coś zdobyć to jest tak że dają to tylko do pewnych schorzeń aby ułatwić poruszanie sie niepełnosprawnym. A teraz rozpatrzmy sytuacje ze duża grupa wędkarzy to "dziadki" i większość ma przyznaną grupę,i co nie dość ze mają zniżki za wiek to jeszcze za to by mieli mieć to by łapali za free.
mr.luk Napisano 1 Sierpnia 2011 Napisano 1 Sierpnia 2011 Niestety w temacie niepełnosprawności szanowne PZW nic nie robi i nie ma zamiaru. Jest jednak zapis w Statucie PZW ..."działanie na rzecz niepełnosprawnych.." niestety również nic nie znaczący, przynajmniej w wyjaśnieniach rzecznika Pana Kustosza. Odsyła mnie bowiem do organizacji, które działają dla niepełnosprawnych. W moim przypadku chodziło o niepełnosprawnego umysłowo/ubezwłasnowolnionego. W świetle prawa nie może posiadać karty wędkarskiej, nie może być tez traktowany jako niezrzeszony do 14roku życia ani jako członek uczestnik. W Twoim przypadku najlepiej porozmawiaj w Kole, może skarbnik czy prezez czy kto tam inny... mogą np, pobrać od ciebie składki ulgowe, albo pokryć część składki. Musisz sam zapytać. Polecam lekturę ustaw o "kulturze fizycznej" o "stowarzyszeniach" "karta praw osób niepełnosprawnych" itp Powodzenia w działaniu
pisaq Napisano 1 Sierpnia 2011 Napisano 1 Sierpnia 2011 Na kilku konkurencyjnych forach, jeden z naszych kolegów poruszał ten temat wielokrotnie. Prawda jest taka, że "działanie na rzecz niepełnosprawnych" to martwy - podobnie jak wiele innych - zapis w statucie PZW. Jedynie na szczeblu koła, przy dobrej woli zarządu można uzyskać jakieśzniżki, ale nie wszędzie... Problem wędkarzy niepełnosprawnych należy poruszać jak najczęściej, gdzie tylko się da. Osoba niepełnosprawna nie ma możliwości korzystania z wszystkich dobrodziejstw jakie oferuje Związek, a część z nich jest mocno utrudniona - dostępność łowisk, udział w zawodach i innych imprezach. Z ekonomicznego punktu widzenia, taki wędkarz nie powinien opłacać składek w pełnym wymiarze. Niestety, w Polsce jest Związek i jest Statut, którym ten pierwszy zasłania się jak tarczą. XXI wiek wymaga zmian. Nie jesteśmy żadnymi członkami, kolegami czy towarzyszami tylko klientami. Każdemu według potrzeb i możliwości.
mr.luk Napisano 5 Sierpnia 2011 Napisano 5 Sierpnia 2011 Oto wynik korespondencji z rzecznikiem. Pozdrawiam Nie ma takiej intepretacji. Praca wśród osób niepełnosprawnych oznacza działalność organizacyjną w środowisku osób niepełnosprawnych celem upowszechnienia wędkarstwa oraz udzielenia pomocy w adaptacji społecznej poprzez wędkarstwo, ale nie oznacza osobnego trybu (warunków) uprawiania wędkarstwa, poza tymi warunkami, które są niezbędne , by takie uprawianie wędkarstwa stało się możliwe i bezpieczne, np. poprzez odpowiedni dostęp do wody, zabezpieczenia pomostów itd. Trudno w tych okolicznościach mówić o odrębnych warunkach dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, skoro ustawa określa niezbędne warunki do uprawiania amatorskiego połowu ryb, a RAPR zawiera przepisy, których należy przestrzegać w trakcie wędkowania. Jest w tym i kwestia odpowiedzialności za czyny takiej osoby, jak i za warunki do korzystania przez nią z uprawnień jakie przysługują osobom w pełni sprawnych i w odpowiednim wieku. Stad brak interpretacji. Trzeba nad tym popracować i dlatego zwrócimy się do współpracujących z PZW stowarzyszeń dla osób niepełnosprawnych o pomoc w wypracowaniu stanowiska. Antoni Kustusz rzecznik prasowy ZP PZW ----- Original Message ----- To: Sent: Wednesday, March 16, 2011 12:23 AM Subject: Niepełnosprawny a przepisy PZW Witam. W jaki sposób należy interpretować przepisy PZW w stosunku do osoby niepełnosprawnej intelektualnie? Młody człowiek powyżej 16-go roku życia, fizycznie sprawny. Natomiast jego niepełnosprawność umysłowa uniemożliwia zdanie egzaminu i wyrobienie Karty Wędkarskiej. Czy w takiej sytuacji, zabierając tą osobę ze sobą nad wodę PZW (celem wspólnego wędkowania), można zastosować paragraf 7 punkt 19) Statutu PZW "działania na rzecz osób niepełnosprawnych;"? Czy można uznać taką osobę jako "niezrzeszony w PZW w wieku do 14 lat" lub "Członka PZW do lat 14" po dokonaniu stosownych opłat? A może jest inna interpretacja tego zapisu. Zostając członkiem PZW "=" zobowiązujesz się przestrzegać Statutu. tak??? Który nie ma (wg rzecznika, w tym punkcie) interpretacji.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.