Skocz do zawartości
tokarex pontony

Rozmiary kołowrotków


hapnik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko :) W sklepach internetowych i Allegro są kołowrotki w różnych rozmiarach (100,200,300,400,500...) :D Jaki rozmiar jest najlepszy do danej metody? Mi akurat chodzi o rozmiar kołowrotka do bolonki 7m, ale ogólnie np do spiningu czy gruntu jakie rozmiary są najlepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Gość Bartosz

Wiele zależy od upodobań właścicieli (czy nawijają podkład, czy wyważają wędkę) oraz od cech posiadanego sprzętu (czy jest mocny, jakie ma przełożenie). Numeracja ma się podobnie jak przy obuwiu... Co firma to inna wielkość ale ogólnie mówiąc powiem tak:

Spinning lekki - 100

Spinning średni - 200, 300

Spinning ciężki - 300 a nawet 400

Spławik - 200, 300

Grunt - 300, 400, 500

Inni mogą mieć inne zdanie, ale zaznaczam, że jest to mój typ. poza tym jak już wspomniałem jest to trudne do określenia, gdyż kołowrotek jednej marki w rozmiarze 200 może być niemal identycznej wielkości jak kołowrotek w rozmiarze 300 innej marki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle też kołowrotki 1000-2500 i 3000-4000 różnią sie tylko głębokością szpuli, a "body" jest takie samo. Czyli faktycznie wystepują 2 rozmiary kołowrotka i każdy rozmiar posiada 2 głębokości szpuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle też kołowrotki 1000-2500 i 3000-4000 różnią sie tylko głębokością szpuli, a "body" jest takie samo. Czyli faktycznie wystepują 2 rozmiary kołowrotka i każdy rozmiar posiada 2 głębokości szpuli.

tu się w zupełności zgadzam - ale widuje się też czasami pod lub nadrozmiarówki - np. kołowrotki Glob Runner są standardowo w rozmiarach 1000 do 4000 ale znależć można także 800 i 5500 - pierwszy chyba do podlodówki lub dla dzieci - ostatni to kręcioł typowo morski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosz

Dodałbym jeszcze, że należy dobrze dobrać kołowrotek do danej metody z kilku względów! Po pierwsze pojemność szpuli, chocią tutaj uważam raczej, aby szpula nie była zbyt płytka. Jeśli jest zbyt głęboka, a zazwyczaj jest, nawijam podkład. Po drugie, jeśli łowimy np na grunt, ciężkimi zestawami, To niedobrze jest zamocować mały kołowrotek. Pomijam fakt, że może być za mała szpula. chodzi mi głównie o to, że w małym kołowrotku są mniejsze, a co za tym idzie, mniej wytrzymał części. W ten sposób łatwo narazić kręcioła na przeciążenia i w efekcie uszkodzić go. Jest jeszcze kwestia wyważenia zestawu, ale nie wszyscy się z tym zgadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spławik - 200, 300

Grunt - 300, 400, 500

To wszystko zależy na spławik (do bolonki) to wystarczy nawet 100m, a jeśli chodzi o grunt to jak wędkujesz 20-30m od brzegu i łowisz leszcze czy niewielkie karpiki to wystarczy 150m. Reasumując należy dobrać pojemność to wyciąganych ryb i odległości rzutów (oczywiście, że może się zdarzyć większa sztuka, ale ryba też musi mieć szansę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosz

W tamtym poście zaznaczyłem, że jest to bardzo ogólny rozpis, bo jak wiadomo wszystko zależy od łowiska, rob, odległości itp. Gdybym chciał się rozdrabniać to pewnie i tak bym o wszystkim nie napisał więc napisałem same ogóły, które jako pierwsze przyszły mi na myśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że taki na który zmieścisz 150m żyłki np.18 (myślę, że wystarczy) no oczywiącie zależy to jakie rybki chcesz łowić.

P.S. Oczywiście Bartosz że tutaj też się zgadzam z tobą że napisałeś ogólnie a ja to ciut uściśliłem. :razz:

Nie piszę nowego postu żeby nikt nie myślał że walczę o czapeczkę :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosz

dzięki Lary! :wink: Pojąłem aluzję! :razz: A co do Twojego pytania hapnik, to myślę, że 150m 0,18 zmieścisz bez problemu nawet na kołowrotek w rozmiarze 100, więc tutaj masz sprawę otwartą. A może po prostu weź bolonkę do sklepu i przymierz kołowrotki. Sam dojdziesz do tego, który będzie Ci bardziej odpowiadał! Wiele osób robi w ten sposób. Przynajmniej wtedy nikomu z nas nie zarzucisz, że źle Ci doradziliśmy! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i myślę , że to dobry wybór

aha , jak masz trochę kasy to pomyśl o shimano z przednim hamulcem

ale wybież z jakimś płynnym chamulcem i myślę , że żyłki grubszej niż 0.14 mm nie masz co nawijać łowiąc do 50 metrów niezbyt ciężko :razz::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.