Skocz do zawartości
tokarex pontony

Szczupak na żywca


venom92

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Nie zrozumiałeś. Hellsonowi nie chodzi o to czy wolno łowić na żywca przed okresem ochronnym, tylko czy można już łowić w sensie całkowitego zakazu łowienia na żywca jaki obowiązywał kilka lat wstecz.

Cytowany post Łukaszss jest z października....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny zakaz połowu na żywca obowiązuje przy łowieniu spod lodu. Możesz łowić cały rok na żywca jak nie ma lodu.

Powiedzmy, że rzucasz wędkę z żywcem w marcu, stosujesz stalkę, żywiec duży. W razie kontroli na 99% dostaniesz mandat. W przypadku złapania sczupaka musisz go wypuścić. Jeżeli nie przyjmiesz mandatu to bronisz się w sądzie. Bronić się możesz w ten sposób, że powiesz że polowałeś na okonia. Czy wygrasz wątpię - wszystko zależy jak twoje intencje zinterpretuje sędzia.

Inna sytuacja, gdy np. łowisz na spinning i polujesz na klenia/jazia/pstrąga. Tutaj można będzie stosować przypon wolframowy powiedzmy, by uchronić się przed stratą przynęt odciętych przez szczupaka, co także plusuje dla ryby - nie będzie pływać z przynętą w pysku.

Regulamin jak widać zabrania celowego łowienia szczupaków do maja, a nie zabrania sam w sobie połowu na żywca. Wszystko zależy od nas samych - więc lepiej dać tej rybie spokój podczas tarła.

Sprawę załatwiłby Zakaz stosowania jako przynęty żywej lub martwej ryby w okresie powiedzmy od 1 stycznia do 30 kwietnia. Zachowując jednocześnie zakaz łowienia na żywca z lodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AdamKaczor

Bardzo dobra jest płoć,leszczyk,karaś choć ten ostatni niecieszy się zbytnią popularnością.Natomiast ja mam dobre wyniki na te gatunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra jest płoć,leszczyk,karaś choć ten ostatni niecieszy się zbytnią popularnością.Natomiast ja mam dobre wyniki na te gatunki.

Ten ostatni czyli karaś jest u mnie chyba na pierwszym miejscu (strasznie żywotny) ,ale to też zależy od zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okoń jest według mnie jednak najlepszy .Na ten temat przeczytałem również mnóstwo poradników i książek gdzie był podawany za numer jeden na szczupaka. .Tylko trzeba umieć go przygotować do tego odcina się zwykle płetwę grzbietową i raczej łowi się na trupka .Druga rzecz to szczupak zwykle atakuje od głowy ( górniej części) i dlatego jest dobrze zastosować inne zbrojenie niż w przypadku karasia czy płotki. Nigdy tego nie widziałem ale podobno najpierw atakuje łeb i uśmierca okonia ( teraz nie przeszkadza mu juz kolczasta płetwa grzbietowa) a dopiero potem zjada resztę. Dlatego tez w tym przypadku zalecane jest dłuższe odczekania po zatonięciu korka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba umieć go przygotować do tego odcina się zwykle płetwę grzbietową i raczej łowi się na trupka .Druga rzecz to szczupak zwykle atakuje od głowy ( górniej części)

Ludzie skończcie wreszcie powielać te bajki o obcinaniu płetw :roll: Okoń owszem jest bardzo dobry i nie trzeba nic obcinać. Ruszcie trochę głową i wyobraźnią. Jeżeli dobrze bierze na okonia to znaczy że chętnie go atakuje- czy ktoś obcina tym okoniom płetwy przed każdym atakiem? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie skończcie wreszcie powielać te bajki o obcinaniu płetw Okoń owszem jest bardzo dobry i nie trzeba nic obcinać. Ruszcie trochę głową i wyobraźnią. Jeżeli dobrze bierze na okonia to znaczy że chętnie go atakuje- czy ktoś obcina tym okoniom płetwy przed każdym atakiem?

tomek1, jeszcze wytłumacz młokosom jak sobie radzi sandacz z jazgarem :cool: .

... wyobraźnia ludzka ostatnimi czasy zaczęła przechodzić kryzys. A tyle źródeł informacji - wystarczy trochę odcedzić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Panowie ja się podepnę pod temat z takim pytankiem:

Łowiąc szczupłego na żywca używacie pojedynczych haków czy kotwiczek.

Ja najczęściej stosowałem haki , kotwiczki na suma raczej ale jak ich

stosowanie ma się do połowu zębatego??? :?: Ma ktoś może porównanie :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owiąc szczupłego na żywca używacie pojedynczych haków czy kotwiczek.

Używam pojedynczych haków, bo lepiej trzymają, są i wytrzymalsze, (łatwiej wbić głęboko jeden grot niż 2 lub 3) uważam, że sam żywiec jest mniej zaczepliwy w zaczepach, a bardziej w pysku, czyli wtedy gdy tego potrzeba...owszem możesz spotkać się z opinią, że gdy łowi w zaczepach należy zbroić rybkę w kotwiczką co pozwala na natychmiastowe zacięcie zaraz po zauważeniu brania,..połowisz trochę, sam , to wrzucisz tą teorię na jedną półkę pomiędzy mity, legendy i podania ludowe.

Osobiście poza skutecznością, również ze względów humanitarnych nie stosuje;

- kotwiczek (możliwość urwania szczupaka w zaczepach któremu kotwiczka definitywnie zszyła/zamknęła pysk ) ergo - śmierć głodowa.

- haków krytych teflonem (j.w. po urwaniu, czegoś takiego kwasy żołądkowe nie rozpuszczą) , owszem to że hak wyląduje aż w żołądku, to z reguły w większości przypadków nieuzasadniony optymizm, raczej znajdziemy go dużo wcześniej, w przełyku.

w/w przypadki są raczej rzadkie ale łowiąc na kotwiczki czy "teflony" warto o tym pamiętać, warto zastanowić się jak ewentualnie poradzi sobie urwana ryba z naszym "prezentem".

Kiedyś dawniej gdy byłem ciekawszy świata pochylałem się nad znalezionym martwym drapieżnikiem zwykle zaparkowanym przy nawietrznym brzegu, pomimo smrodu przed zakopaniem, oglądałem dokładniej takie ryby.

Co do samej skuteczności zacięcia dużo zależy od zbrojenia, wbrew pozorom , pojedynczym hakiem (dużo bardziej elastycznie ) można rybkę zbroić na wiele sposobów w zależności od warunków jak i samego gatunku żywca.

Ubiegnę ewentualne pytanie zwykle używam takich haków (choć nie zawsze , nie wszędzie)

scaled.php?server=442&filename=hakimv.jpg&res=crop

Obcinam agrafkę i przywiązuje stalkę bezpośrednio do haka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a macie jakieś fajne zestawy żywcowe? Ostatnio nad wodą wędkarz pokazał mi swój zestaw- pater noster, na dnie spory ciężarek, do tego pękaty spławik z 12g. Nigdy jeszcze nie łowiłem na żywca i chciałbym łapnąć trochę teoretycznej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unises, jestem tego samego zdania odnośnie haków. Nigdy nie stosuję kotwic na żywca, brak sensu, ryba też musi mieć jakąś szanse. Nawet przy spiningu ściągam jedną z dwóch kotwic przy woblerku. frank_lucas, kiedyś dla sprawdzenia zrobiłem sobie taki zestaw, dokładnie wg schematu, więcej miałem plontaniny przy tym zestawie niż normalnego łowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam pojedynczych haków, bo lepiej trzymają, są i wytrzymalsze, (łatwiej wbić głęboko jeden grot niż 2 lub 3) uważam, że sam żywiec jest mniej zaczepliwy w zaczepach

Wiec zostaje przy haczykach.

można rybkę zbroić na wiele sposobów w zależności od warunków jak i samego gatunku żywca.

Ja zazwyczaj na haku zahaczam za grzbiet , jedynie jak łapie na ukleje to zbroje za

pyszczek ale to dlatego że zakładam po 2-3 sztuki.

Jakie masz sposoby na poszczególne żywce?? :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie stosuję kotwic na żywca, brak sensu, ryba też musi mieć jakąś szanse. Nawet przy spiningu ściągam jedną z dwóch kotwic przy woblerku

Tak przy spiningu kotwiczka jest ok, masz prawie ciągły kontakt z przynęta, i na nic nie czekasz.

Wiec zostaje przy haczykach.

Powoli, zastanów się nie skreślaj tak od razu kotwiczek, próbuj i sam wyciągaj wnioski. :cool:

Jakie masz sposoby na poszczególne żywce??

Ryby w zależności od gatunku różnie się zachowują , np. taki okonek na lekkim zestawie spławikowym (4gr) będzie ostro pikował do dna by tam znaleźć schronienie w "sałacie", wiec można go założyć klasycznie za grzbiet i pozwolić by pompował np.dać 1,5-2m grunt mniejszy niż poziom dna.

Wzdręga natomiast (na tym samym zestawie), wręcz odwrotnie będzie szła do góry często w kierunku grążeli (wiec drapieżnik będzie miał więcej okazji by uderzyć od dołu) i na taki atak należy ją uzbroić własnie od dołu. Wzdręga ma tez tą właściwość, że płynie pod wiatr (stała zmarszczka na wodzie) prawdopodobnie instynktownie się oddala bo zapach krwi może być zaniesiony z wiatrem/wodą i przywabić drapieżnika.

Notabene podobno wzdręga nie jest dobrą przynętą na żywca :mrgreen: bo wśród wędkarzy ma złą opinie i utarło się, że świeża wzdręga mocno plącze zestaw, - jest to prawdą.

Tylko ilu z nich się zastanawiało dlaczego plącze? bo wciąż wynurza się się ponad obciążenie spławika by za chwile zejść głębiej, a wystarczy odrobinę ruszyć głową budując zestaw ja daje stoper gumowy, następnie nawlekam krętlik wraz z agrafką, do agrafki przypinam spławik,dalej, nakładam ołów 1szt! przelotowy! (najczęściej gruszkę z centrycznym otworem 2 gr lżejszą niż wyporność spławika) i wiążę do krętlika przyponu stalowego z hakiem. Teraz gdy wzdręga się wynurza podnosi z z sobą obciążenie gdy zanurza obciążenie zsuwa się po żyłce - opada.... i jakoś nic mi się nie plącze bardziej czy też częściej niż przy płotce, okonku.

Ale zapędziłem się trochę z tą pisaniną, a z miłą chęcią zapoznał bym się z Waszą wiedzą i doświadczeniem w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedynie jak łapie na ukleje to zbroje za

pyszczek ale to dlatego że zakładam po 2-3 sztuki.

Rozwiń :D

Po prostu na duży hak , zakładam 2 - 3 sztuki uklei , jak dotąd jeżeli chodzi

o połów szczupaka u mnie sprawdza się najlepiej (łapie na jeziorach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.