Skocz do zawartości
tokarex pontony

Bagna - karaś, lin, szczupak...


hamandoss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Znalazłem w lesie spore bagno. Takiej czystej wody jest ok 30x50 metrów. Wokół są jeszcze spore rozlewiska a nawet większe oka ale nie dostępne. W tym dostępnym miejscu woda ma ok metr, może ciutkę więcej, śmierdząca i lekko taka żółtawa jak sie do wiadra nabierze. Postanowiłem zobaczyć czy coś czasem tam nie weźmie. Pojechałem i byłem na miejscu o 7. Rzuciłem na drugą stronę ok 2m od brzegu. Ponęciłem zanętą lin, karaś. Po ok 20 minutach zaczęły się brania. Same karasie takie 20-30cm branie za braniem na białego. Były dość spasione i miały ciemnobursztynową barwę. No ale szczerze liczyłem na jakiegoś lina ale na karasiach się skończyło. Do 13 licznik dobił do 50 sztuk :-) (wszystkie oczywiście wróciły do wody bo nawet bym nie zaryzykował ich zjeść).

A teraz w sumie moje pytanie do osób które odwiedzają podobne bagienka czy na takich łowiskach zdarza się wam złapać lina ?

Oraz czy jest szansa że tam jest jakiś szczupaczek? Łowiłem na haczyk nr. 14 i ani jednej malutkiej sztuki, same duże. Aż dziwne że jak jest tyle karasia to się nie namnożył. Na innych karasiowych łowiskach zawsze jest masa drobnicy a tu nic. Tylko czy szczupak w takiej wodzie by przeżył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

hamandoss, ja jeździłem łowić karasie na podobnych oczkach, z tą jednak różnicą, że były to oczka zasilane raz na kilka lat przez nysę przy większym stanie wody. W oczkach oprócz karasia są też (lub były - dawno tam nie byłem) liny takie do 25 może 30cm (miejscowi takie tam wyciągali), klenie max 25cm i okonie. Innych rybek nie udało mi się namierzyć.

Co do szczupaka w takich wodach, ciężko powiedzieć. Według mnie trzeba rozpoznać czy wody te mają lub miały styczność z wodami płynącymi (np.: podczas wiosennych podtopień) Jeżeli tak, to szansa jest (no chyba że to rzeki górskie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NA moje to nie ma tam szczupaka. Podobne bagna mam w mojej okolicy. Na jednym głębokim jest karaś, lin, płoć, i właśnie szczupak. Na drugim, zaledwie 20-30 metrów dalej jest sam karaś (95%) i lin(5%). Niestety lin jest tam skarłowaciały, i nie rośnie więcej jak 10-15 cm. Bajorko bardzo płytkie, silnie zamulone. W zimie szczupak zapewne by padł, bo mocno taki stawik zamarza, a karaś i lin zagrzebią się w mule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim lina- nawet jeżeli jest Go w łowisku dużo, to nie jest prosta sprawa na wędkę złowić- karać jest o wiele prostszą zdobyczą.

Dziwi mnie tylko dlaczego nie ma tam żadnej drobnicy

To może być wina albo ptaków (np zimorodka, czapli, kormorana, bociana..). Albo ryby mogły utracić możliwość tarła, albo np mogła wdać się na zbiorniku "trawianka" dość często występująca właśnie na takich- bagiennych zbiornikach- a jak Ona jest to żadna ikra już nie dojrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Lin jest dosć płochliwy więc raczej,jesli jest karaś w łowisku on już nie podejdzie,Bąble czy tzw szumowanie tez może powodować karaś.co do szczupaka,mysle ,ze jest gdyż sztuki które opisujesz są dość ładne.dodam,że ostatnio trafiłem na podobne łowisko nalezące do lasów panstwowych i powiem wam,że byłem mile zaskoczony,coś na spławik i spining zero ludu :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.