Skocz do zawartości
tokarex pontony

Poczatkujacy - sprzet


Tomek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc!

Od paru lat lowie na splawik, lecz zawsze mi sie podobal spining.

Chcialbym zaczac lowic spiningiem, lecz nie wiem jaki sprzet dobrac.

Bede lowic na rzece z minimalnym pradem.

Myslalem o twisterach i obrotowkach, moze tez malych woblerkach.

Tymi przynetami lowilbym okonie lub inne mniejsze drapiezniki.

Czy na poczatek lepiej kupic kij twardszy czy miekszy?

Wydac chcialbzm okolo 300 - 400 zl (komplet)

Prosze o pomoc.

Tomek

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 193
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam

Może zacznijmy od długości kija. Na dużą rzeka z brzegu 2,4 m jest za krótki, ale jesli będzi zakrzaczony brzeg, z kijem 2,4 m łatwiej sie przedzierać przez krzaki. Sam musisz zdecydować, czy 2,4, 2,7, czy 3 m, czy ponad 3 m, ale to ostatnie wydaje mi się zbednym balastem. Pamietaj, że im kij dłuższy, tym łatwiej prowadzić przynete z CZYSTEGO brzegu, omijając zawady, wpuszczając przynęte pod nawisy drzew, krzewów. Pamietaj też, że kij im dłuższy, tym cięższy i może okazac się, że po dwóch godzinach machania będziesz miał dosyć.

Jeśli chodzi o ciężar wyrzutowy ... powinien odpowiadać przewidywanej masie przynet. Piszesz o małych woblerkach, jak sądzę o masie ok. 3-5 g i o obrotówkach ... jesli o nr 00, czy 01, no max 1, to OK. Jeśli zapniesz np. 3 czy 4 ... kijek, który elegancoko sprawuje sie na małych woblerkach podczas ściągania dużej obrotówki wygnie Ci się w pałąk. Tak, że w tej sprawie musisz sie sam określić co do przynet.

Akcja wedziska ... jako, ze zaczynasz drogę "złomiarza" ;) proponuje zacząć od akcji głebokiej paraboli, która wybacza błędy wedkarza, ładnie trzyma rybę i amortyzuje jej odjazdy. O twardym kiju o akcji szczytowej na chwile obecna zapomnij. Na to masz jeszcze czas.

I najważniejsze chyba w tym całym bełkocie jest chyba to, że najlepiej weź w dłoń wędkę jakiegos wędkarza, poproś go by pozwolił Ci kilka razy rzucić i określ się, czy to jest to, czy nie. Zestaw ma Ci leżeć w dłoni i ma być jej przedłużeniem a nie utrapieniem i nie ważne, czy jest z bambusa, czy super kosmicznego materiału, czy firmy X, czy Y ... ma Cię cieszyć łowienie nim :cool:

Dobór kija jest bardzo wazny i wynika wyłącznie z preferencji uzytkownika. Ja np. lubie twarde kija, ale mam kolegę, który twardego do reki nie weźmie, on jedynie witki ... i odwrotnie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedka 2.4-2.7 dluzsza jak wczesniej pisal shogun_zag raczej nie ma sensu.

Polecilbym srednia akcje - laczy w sobie zalety 'kluchy' i bardzo twardego kija przy umiarkowanej ilosci wad. Nada sie spokojnie na okonia czy szczupaka a i sandalka zmeczy :) Wybierz kijek jakiejs renomowanej firmy - nie pchaj sie w jakies jaxony robinsony czy mikado.

Kolowrotek - wylacznie z przednim hamulcem. Przedni hamulec jest o wiele bardziej precyzyjny niz tylni. Proponowalbym rozmiar 3000 (wez pod uwage np mlyneczki shimano i w zadnym wypadku nie sugeruj sie liczba lozysk bo nie one swiadcza o jakosci sprzetu) Do tego plecionka 0.10 i spokojnie wyjmiesz wiekszosc ryb wystepujacych w naszych wodach (z wyjatkiem naprawde duzego suma)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

Dziekuje za liczne odpowiedzi ktore mi juz naprawde duzo pomogly.

Kierujac sie tematem zarosniecia rzeczki, jest to naprawde roznie. Sa miejsca w ktorych moglbym lowic nawet 3,0 m lecz w innych mialbym problem. Mysle ze 2,4 m bylby idealny kij.

Co z przynetami? Naprawde nie wiem ile moga takie srednie lub mniejsze woblerki wazyc. (Co jest male? Co srednie?)

A o obrotowkach myslalem tak do wielkosc 2-3 maksimum.

Pomozcie mi z wyborem :) Czy latwiej zaczac z duzymi przynetami czy malymi?

Chetnie obejrze kije i wedki ktore proponujecie :)

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najodpowiedniejszy będzie kijek 2,40 o ciężarze wyrzutowym około 10-25.Połowisz nim na małe jak i średniej wielkości przynęty . Za około 200zł powinieneś skompletować niezły zestaw . Jako ,że zaczynasz dopiero łowić metodą spiningową nie pchaj się w jakieś markowe drogie kije (jak Ci się spodoba metoda zawsze zdążysz kupić lepszy sprzęt). Sprzedawcy będą wciskać drogi sprzęt markowych firm ale ja myślę że na początek nie warto się tym bawić., Spining np. Kongera , Mikado (całkiem fajny) kupisz za około 90-120 zł.

http://www.mikado.pl/wedka.php?r=5&p=4&id=97

http://www.mikado.pl/sklep/?module=Katalog&func=katalogview&katid=348

http://www.sklep-wedkarski.com.pl/product_info.php?cPath=18_30_55&products_id=1409

http://www.sklep-wedkarski.com.pl/product_info.php?cPath=18_30_55&products_id=1030

http://www.okonek.com.pl/product_info.php?cPath=199_215&products_id=1491

A tu poszperaj w całokształcie spiningowym

http://www.okonek.com.pl/index.php?cPath=199

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje :)

Poszperam :)

Pozdrawiam!

Mam jednak maly problem :/ Siedze na emigracji w Niemczech i niestety jeszcze nie ujzalem ani kijow Mikado ani Kongera....

Sa moze jakies inne? Tak jak mowilem 300-400zl, w Niemczech sprzet jest dosc drogi :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza... :neutral::wink:

To moze jaki kolowroteczek? 3000 i z sprzednim hamulcem :)

Firmy jakie widzialem u nas w sklepikach to m.in. Shimano, Daiwa, Mitchell , ABU itd...

Dziekuje z gory!

Tomek

+ EDIT

Poszukalem troszke po niemieckich sklepikach (narazie internetowych) i znalezlem cos

takiego:

-SÄNGER Spirit One Spin 30 - 5-30g (2,40)

http://www.1a-angelshop.de/images/big/5864270spiritspin30_kopie.jpg

-BALZER Magna Magic Spin 25 - 3-25g (2,40)

http://www.1a-angelshop.de/images/big/mg_spin.jpg

-Zebco TOPIC SCAN SPIN L 15-30g (2,40)

http://www.1a-angelshop.de/images/big/topic_scan_spin_l.jpg

Co o tym myslec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach pojde do sklepu i powiem Panu o co mi chodzi i zobaczymy co mi pokaze :)

Bez "macania" nic nie kupie :D

Gorzej jest z kolowrotkiem. Tutaj nie mam zielonego pojecia... Na splawik lowilem jakims Jaxonem, ale one sa strasznie delikatne.

Jakie przelozenie? Podajcie mi jakis "wzor" to juz bede wiedzial co szukac :)

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych podanych przez Ciebie wędeczek wybrał bym jedynkę lub dwójkę.

Wzrokowo ta druga bardziej mi leży.

Wiesz jakie są ich ceny ?

Co do kołowrotka to bierz o przełożeniu 5,2-1. Pojemność szpuli około 150 m 0,20. Nie ma co brać większego. Jest ich cała masa. Jak będziesz kupował w jednym sklepie to przykręć kołowrotek do spiningu i popróbuj jak się całość spisuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tez sie najbardziej podoba ta 2, ale po zdjeciach tego nie mozna ocenic :)

Pojde do sklepu, zobacze...

Kije kosztuja wszystkie 3 okolo 40 Euro...

Wlasnie chyba tez tak zrobie ESSOX ,ze wybiore kijek i poprosze pana zeby mi dobral do tego kijka taki kolowroteczek (5,2-1 - pojemnosc ok. 150m przy 0,20)

Moze ma ktos jakies zaztrzezenia czego na 100% niebrac? Czytalem ze niby Shimano tanie sa totalne dno... gdzie jeszcze uwazac?

Dziekuje wam wszystkim!

+ Edit

Czy kolowrotek o przelozeniu 5,2 -1 nie jest z byt duzy? Nie zwilala by sie zylka za szybko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kolowrotek o przelozeniu 5,2 -1 nie jest z byt duzy? Nie zwilala by sie zylka za szybko?

NIe, będzie w sam raz. Przy tych przynetach o których piszesz pokusiłbym się nawet o większe, nawet 6,2 ;) Chyba, że planujesz używac ciężkich przynęt i dużych obrotówek, czy ripperów 16 cm, które w wodzie stawiają znaczny opór, co odczuwa się na korbce, wtedy co niektórzy stosuja nawet 4,2. Przełożenie 5,2:1, to takie umiarkowane, można by powiedzieć ... uniwersalne. To tak jak z jazdą samochodem ... na biegu 6-tym masz prędkość, a na 1-szym moc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje :-)...

+ Mam pytanko zwiazane ze zmiana przynet (twisterow, woblerow, obrotowek itp) :

Czy moge na koncu zylki zamocowac kretlik z agrafka i "lapac" agrafka przynety, czy lepiej jakbym od agrafki zrobil maly przypon do przynety??

Pozdrawiam i dziekuje za dobra pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z ESSOX´em pojechalem nad celowa rzeczke by sprawdzic czy moge na niej wogole pospinigowac i porobilem pare zdjec :)

W niektorych miejscach jest dosyc mocno zarosnieta, lecz nie ma muru dla chcacego :D

Sami ocencie czy tutaj mozna fajnie (wogole) pospiningowac...

Zdjecia zostaly przeniesione do dzialu :

Łowiska » Łowiska zagraniczne » Niemcy - Frankfurt /M - Nidda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie , że można. Możesz śmiało kompletować sprzęt.

Fajna rzeczka, okoń i szczupak jest na bank. Powinien być też jaź i kleń. .

edit.

Niczym Shogun-Killer :mrgreen: zabrał zdjęcia zdążyłem je oglądnąć :mrgreen: .

Stosuj zawsze krętlik z agrafką. Łatwiej zmieniać przynęty a żyłka się tak nie skręca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tomku do tego co napisal Essox napisal dopisze ze ja stosuje kretliki z agrafkami zawsze jednak agrafka musi byc zaokraglona (szczegolnie wazne przy polowie na woblery bo nie wplywa na ich prace) i zakladam zawsze najmniejsze egzemplarze kretlikow agrafkami (nie lapie na jakies wielkie przynenty)

Dlatego zwracaj uwage na ksztalt agrafki i jej wielkosc (aby nie zkaladac wielkich do maluskich przynent albo do wielkich przynent mikroskopijnych kretlikow z agrafkami)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Moim zdaniem najlepiej zacząć od łowienia okoni. Musiałbyś mieć parę malutkich twisterów, błystek obrotowych i woblerów. Dziś złowiłem ponad 100 okoni i 8 kleni ( wszystko wypuściłem ). Brały jak szalone na błystkę Mepss Aglia 00 złota :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.