Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Glowka jigowa


Gość romanhoks

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
Mam pytanie ? Jak rozroznic wielkosc glowki jigowej.
Główka w popularnym znaczeniu oznacza komplet: obciążenie i hak. Normalnie mówi się "hak dżigowy z główką".

Kształt obciążenia rozpoznasz bez trudu, natomiast parametry haka muszą być opisane przez producenta. Musi wyraźnie pisać jak długi jest trzonek haka, jaki typ grotu, na jaką rybę jest przeznaczony oraz wielkość haka wg numeracji np. 5/0, 1, 8 itd. Jeden z polskich producentów przy swoich gumach podaje typu i wielkości haków do zastosowania, które dadzą najlepszy efekt, a nawet na gumach porobił oznaczniki, w którym miejscu wyprowadzić na grzbiecie gumy ostrze haka. Dla początkującego wędkarza to duże ułatwienie.

Reasumując, wybierając hak z główką musisz dopasować kształt główki do techniki łowienia oraz hak do: łowionej ryby, do przynęty i często do techniki łowienia.

Biorąc to pod uwagę najlepiej kupować uzbrojenie dżigowe od producenta, który dobrze opisuje ofertę, gdyż za błąd zapłacisz ty i w sklepie, i w łowisku tracąc ryby i przynęty.

Wejdź sobie na stronę dużego producenta polskiego, który oferuje 4-5 typów główek i haków w najróżniejszych kombinacjach np. haczyk 7 na główce 14 g albo haczyk 4/0 na główce 3 g. Dokładnie przeczytasz opisy i nauczysz się szybko je rozróżniać.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość romanhoks

Romcio dziekuje za cytat.Tylko ze to co wkleiles na temat dobierania gum do chaczyka to te rady mi i tak nie pomoga .Czemu? A bo ja z tego co mam w swoich zasobach glowek jigowych chyba 7- demek min 35g zakladam gume ok 7do 8 cm.Czemu tak dziwnie ?Niestety lowie w Norwegi na Oslo fiord z min 35m glebokosci.Zeby bylo smieszniej to dorsz i saj bierze czasami w locie.Jak sie zdarzy ze guma opadnie do dna to trzeba popukac w dno i narobic troche kurzu na dnie.Dorsz to uwielbia.Wejde na strone producenta i zobacze co pisze.Dam znac czy mi pomogla.Pozdrawiam z cieplej norwegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość romanhoks

Czy moze mi ktos napisac gdzie moge przeczytac nie w Angielskim jezyku.Bo jak narazie ani Mustad ani Gamakatsu nie pisza w Niemieckim ,Norweskim ani Polskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość romanhoks

Po prostu chce wiedziec jak zmierzyc glowke jigowa aby dowiedziec sie jaki to rozmiar.Nie wiem czy jest to dlugosc calej glowki czy wysokosc haka czy jeszcze inaczej.W zaszlym roku kupilem w Poznaniu 30 sztuk 35 g no i zostalo po sezonie 5 szt.Chce kupic przez internet ale mam problem z wielkoscia.Kupic jest nie sztuka ale kupic zle 40 szt lub wiecej zle to moze czlowieka zdenerwowac . Wysylac to z powrotem to paranoja .Koszta wieksze niz ten zakup.Dlatego jestem taki upierdliwy za co przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu chce wiedziec jak zmierzyc glowke jigowa aby dowiedziec sie jaki to rozmiar..

Ten "cytat" w poprzedniej wypowiedzi to była moja wypowiedź, tylko coś pokićkało się z tym cytatem i inną treścią i cały post wyszedł jako cytat :-)

Dokładnie to nigdy nie zidentyfikujesz rozmiaru, bo każdy producent ma swoją numerację i ciut się różnią od innych. Poza tym do dzisiaj trwają spory, jak obliczać rozmiar haka.

Suwmiarką zmierz wewnętrzną szerokość kolanka, długość trzonka (bez główki), ew. grubość drutu i zobacz, czy to jest okrąglak, czy bocznie spłaszczony - to ważne, bo boczne płaszczenie to inna technologia produkowania haka.

Te wymiary wyślij jako zapytanie do sklepu w internecie i jeśli sprzedawca znajdzie u siebie odpowiednie główki, to pokaże ci foto i wtedy kupisz lub poszukasz gdzie indziej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość romanhoks

Bardzo dziekuje za rade.No to sie biore bo sezon dorszowy tuz tuz.Jak bys czasami byl niedaleko Oslo to daj znac.Wypijemy piwko i moze sie uda ze poplyniemy na fiord.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.