Skocz do zawartości
tokarex pontony

Kij na szczupaka i sandacza do łowienia na gumy i koguty.


adamo19666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.

Zastanawiam się nad zakupem kija do łowienia na gumy i koguty.

Posiadam Shimano aliwio b 270 14-40 świetny kij do blach i woblerów, ale nie do gum...

Świetnie amortyzuje, ale zobaczyć na nim można w jako taki sposób dopiero prace gumy z 20g główką ... no i jest za miękki wg mnie.

Będę łowił na gumy 7-15 cm na główkach 7-20g... przynajmniej tak myślę :D

Chciałbym żeby ten kij nadawał się do łowienia także kogutami [gdybym chciał spróbować tej metody :P].

Łowie narazie tylko i wyłącznie z brzegu na jeziorze po żwirowym...

Ale nie wykluczam że wędka ta będzie używana na kanale wiślanym i Wiśle ...

Myślałem nad tym Sweepfire Jigger 2,70m 8-35g

Nie będe nosił ze sobą 2 kijów , więc dobrze by było gdyby dało się tym też posłać woblera czy błystkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Jakiś czas temu miałem podobny problem i z doświadczenia wiem że niema dobrego wyboru.

Z wędzisk serii Sweepfire zrezygnowałem bo wydawały się zbyt miękkie i moim zdaniem byłby problem z poprowadzeniem przynęty w opadzie jak i z zacinaniem sandacza, z daiwy co mi się spodobał, i w dotyku wyglądał na dobry kij to EXCELER Spinn 2,70m 10-40g.

U mnie wybór w końcu padł na dragona Express 2,75cm 7-30g, niestety na coś lepszego brak kasy a w tej kwocie ciężko kupić coś o szerszym zastosowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Jednak tamten sezon jeszcze przebolałem bez nowego kija.

Teraz pojawia się pytanie czy kij 8-35g jest odpowiedni do łowienia gumami 5,6-10cm na główkach 10-20/25.

Będę łowił na żwirowni i w tym sezonie także na Wiśle w okolicach Oświęcimia, Zatora.

Nurtuje mnie pytanie czy nie wsiąść czegoś mocniejszego do 40g, ale wtedy znowu te mniejsze gumy z 10g główkami byłyby niewyczuwalne.

Proszę o porade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam wybierania się na ryby z jedną wędką chyba , że łowisko masz pod domem. Czasem brodząc lub często zmieniając stanowiska druga wędka bywa niewygodna , ale w razie awarii pierwszej bądź zmiany metody może uratować nam tyłek. Pamiętaj też , że nie tylko ciężar wyrzutu jest ważny ale także akcja kija. Gdybym był zmuszony do korzystania tylko z jednej wędki i brałbym pod uwagę łowienie główkami bądź kogutami od 10g wzwyż to wybrałbym sztywny kij o szczytowej i bardzo szybkiej akcji. Nie odważę się polecić jakiegokolwiek kija bo oprócz tego ,że wędka musi ,, leżeć komuś w ręce " co można sprawdzić już w sklepie , to jeszcze trzeba ją dobrze ,, czuć " , a to już można sprawdzić dopiero na łowisku. Jeśli planujesz łowienie wielogodzinne , zastanów się też czy kij 2.70 nie będzie trochę za długi - mam na myśli ból w nadgarstkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij 270 to wg mnie podstawa, bo na moim łowisku [żwirowni] trzeba posłać gumę naprawdę daleko.[nie rzucałem nigdy kijem 240, więc nie wiem jaka jest różnica w zasięgu - mogę się tylko domyślać]

Co do daiwy sweepfire 10-40 to nie jest to jiger do gum i kogutów [przynajmniej mi się tak wydaje].

Główny problem to to, czy dam rade łowić takim kijem [do 35g] mięsistym ripperem z główką 20g.

Problemem jest też to, że nie łowiłem jeszcze na Wiśle, i nie wiem jakich główek trzeba tam używać w nurcie.

właśnie dlatego mam dylemat czy 8-35 to nie za lekki kij.

Dwóch kiji nie biorę pod uwagę narazie po to niewygodne, a po 2 brak funduszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo nie martw się o ciężar gumy. Wędziska są tak zaprojektowane ,że mają pewną rezerwę , a 10 cm gumka waży niewiele. Jeśli założysz na tę wędkę gumę na 30g główce to też nie zrobisz błędu. Z tego co wiem to krakowski odcinek Wisły jest szeroki , a nurt w miarę wolny więc 20g może nawet być za dużo zakładając głębokość ok. 3 metry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wędzisko cormoran black master jiggerspin 270 8-35 będzie dobre?

Na razie mam mały budżet, więc szału nie ma.

Ale jak połowie w tym sezonie ładne rybki to na następny kupię coś extra :D

I co z tym wędziskiem 240cm- porównywał ktoś zasięgi rzutu?

Bo rzeczywiście, masa wędki spada dość znacznie i inny jest rozkład masy ;].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje po znajomych z nad wody popytać, tak żeby dali trochę porzucać. Bo to co pasuje jednemu drugiemu już nie będzie. Czegoś super uniwersalnego też się nie znajdzie na sandacza-szczupaka. Sandacz to sztywna wędka o szybkiej akcji szczytowej, zaś szczupak akcja paraboliczna dobrze amortyzująca. Polecam próbować nauczyć się obserwować plecionkę bo też dobrać kij jak na Wisłę uniwersalny w przedziale wagowym 10-25g trzeba by z 3 kije kupić. No i zastanów się nad długością bo moda jest na krótkie wędki ale czy moda idzie w parze z funkcjonalnością to ja nie wiem...

Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędkę kupuje się pod metodę połowu (przynętę), a nie pod rybę jak to się ogólnie przyjęło. Jeżeli będziesz łowił gumami + - 20g to przede wszystkim będziesz łowił metodą opadu , a do tego potrzebny jest kij o sztywnym dolniku i szybkiej szczytowej akcji tzw. kij sandaczowy. Jeżeli jeszcze wyrażam się niezbyt jasno to przykro mi ale lepiej nie potrafię. Co do zasięgu wędzisk to aby sprawdzić różnicę musiałbyś mieć dwa te same wędziska (o różnej długości) z identycznym oprzyrządowaniem , a długość rzutu oprócz dł. wędki zależy także od jej akcji. Wędką 2.40 można rzucać dalej niż 2.70 jeżeli będą różnić się akcją. Jeżeli zależy ci na odległości rzutów nie kupuj wklejanki. Brania na takiej wędce są czytelne i zacięcia skuteczne , natomiast odległość rzutów pozostawia wiele do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - jeżeli dobrze łowi ci się wędką 2.70 to taką sobie łów. Ja takiej długości używam tylko do bocznego troka i tam gdzie muszę wędką manewrować w przybrzeżnych zaroślach. W innych przypadkach w zupełności wystarcza kij 2.40 - 2.50 , ale to tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów.

Porozglądałem się troszkę po wędziskach i zauważyłem, że wersje jigger mają najcięższą opcję 8-35g.[przynajmniej w wędziskach, które oglądałem]

I chciałbym tutaj dostać poradę.

Znalazłem nawet 2 takie kijki ale pozostaje dylemat, czy nie będą za lekkie.

Planuje łowić na gumy 6-10 cm [mięsiste] z główkami od 10 do 20 g , ale chciałbym także aby dało się łowić z główkami 7-8 i 20-25 .

Kij miałby się także łapać pod koguty 10-20 g.

I tutaj moje pytanie - jaka gramatura kija, może znacie konkretne modele?

i czy wgl da się to pogodzić 1 kijem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.