Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Co nad morze, moze krabiki ?


ArtHuss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Wędkarzy

Mam pytanie, w zeszłym roku byłem nad morzem i tamtejsi wędkarze łowili na tak zwane "KRABIKI" (dł. około 2 cm. wyglądały jak malutkie raki) które sami podobno łapali.

W tym roku też jadę nad morze i chciałem się przygotować do połowów na tę przynętę ala nigdzie w necie nie mogę nic znaleźć na ten temat.

Jeśli ktoś wie jak faktycznie nazywają się te stworzonka i jak oraz gdzie się je łapie to proszę o odpowiedź.

Może jest jakaś stona internetowa na ten temat ?

Z góry Wielkie Dzięki i Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
chciałem spróbować jeszcze łowić w morzu z plaży, może się coś uhaczy ?

Jak widziałeś w mojej relacji jest na to szansa. Miejscowi łowią okonie głównie na twisterka na bocznym troku. Wędka musi być bardzo czuła :!: Brania nawet wielkich okoni są bardzo delikatne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety

Kraby wystepują co prawda w Polsce ale są to gatunki obce i niezbyt licznie reprezentowane.

Z twojego opisu sądzę że chodzi tu raczej o rodzimą krewetkę o nazwie garnela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego opisu sądzę że chodzi tu raczej o rodzimą krewetkę o nazwie garnela

No właśnie nie mogłem sobie przypomnieć tej nazwy. Słyszałem że to dobra przynęta, ale nie widziałem jej na własne oczy ani nie słyszałem jak ją pozyskać :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety

Podobno wykopuje sie z piachu w płytkiej wodzie - na granicy woda brzeg.

Podobno nawet można to usprawnić stosując półmetrową rurę o sporej średnicy którą wydobywa się piach.

Niestety są to wiadomości niepotwierdzone przez autopsję

Zadam pytanie na różnych forach może się czegoś ciekawego dowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem raz gościa jak brodził przy brzegu z podbierakiem , ale nie mam pewności czy nie łapał np. małych rybek kręcących się przy brzegu. Ale to nie było na granicy wody tylko jakieś 5 m od brzegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to może być garnela, tak na 90 %. Sprawdziłem w necie i zdjęcia by odpowiadały (na tyle na ile pamiętam jak ten skorupiak wyglądał).

Widzę nowy temat zainicjowany przez kolegę Dwie_sety więc myślę, że to jak je pozyskać to tylko kwestia czasu. Tak poza nawiasem oryginalny nick, a koledze tomek1 gratuluję węgorzyka tylko pozazdrościć, BRAWO.

Cieszę się że ten temat się rozwija, to dobrze trzeba poszerzać horyzonty.

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a koledze tomek1 gratuluję węgorzyka tylko pozazdrościć, BRAWO.

Dzięki! Tym bardziej mnie ucieszył, że w morskich falach walczył wprost niesamowicie. W stojącej wodzie hol węgorza to nic takiego a w morzu :shock: Dzień później kolega złowił takiego samego i walka była również piękna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie do tomek1, mam dylemat, posiadam dwie wędki:

- jedna bardzo sztywna z dość grubą szczytówką

- druga o miękkiej akcji, szczytuweczka pokazuje nawet delikatne drgania

Którą z tych wędek polecil byś do połowów morskich z plaży i jakiej gramatury ciężarków używałeś? Zakładam, że żyłka min. 0,30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna bardzo sztywna z dość grubą szczytówką

- druga o miękkiej akcji, szczytuweczka pokazuje nawet delikatne drgania

Polecam ci tą grubszą. Używałem ciężarków min 60 gramów (przy spokojnej wodzie) i 80 gram (przy fali). Oba to były samoloty na rurce antysplątaniowej.

Miękką wędką nie jesteś w stanie wykonać dalekiego rzutu takim ciężarem. A zasada jest taka im dalej tym lepiej (jak widziałeś na zdjęciu ja właziłem jeszcze do wody bo była ciepła- ewentualnie można byłoby użyć spodniobutów :wink: ). Sztywna wędka pozwoli nawet na rzut z rozbiegu- dwa kroki do tyłu i podczas rzutu dwa energiczne do przodu co wydłuża rzut.

Delikatna szczytówka nie jest potrzebna w morzu. Brania są z reguły bardzo mocne i wyraźne. Ryby które biorą z plaży mają min 40 cm. Jeśli masz kołowrotki z wolnym biegiem to warto go włączyć i wyregulować tak aby nie puszczał pod wpływem fali. Przy braniu węgorza będzie mógł oddać trochę żyłki i ryba może połknąć pewniej przynętę.

Żyłka 0,30 jest wystarczająca (chyba że trafisz na 1,5 metrowego węgorza :lol: ) nie ma co przesadzać bo gruba żyłka skraca długość rzutu. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim za pomoc !!!

Z piątku na sobotę wyjeżdżam do Mrzeżyna. Jestem ciekaw czy uda mi się coś wyciągnąć z morskich fal,

może jakąś syrenkę :lol:

Po powrocie zdam relację z pobytu i ewentualnych połowów.

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.