Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Karpiówka na spławik


Kuba1000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam nie typowe pytanie na które nigdzie odpowiedzi znaleźć nie mogę

nie posiadam obecnie żadnej karpiówki i chciałem się dowiedzieć czy takie wędziska

składana na karpia o długości 3,30 3,60 3,90 czy one nadają się na spławik ? czy da się nimi wyknać dobry rzut (czy nie są zbyt sztywne) z zestawem spławikowym czy one tylko typowo na grunt a jeżeli to co polecacie na karpia na spławik teleskop jakiś mocny czy składana wędeczka ? cena nie gra roli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Co rozumiesz jako dobry rzut :?: Karpiowki sa dosc sztywne i ciezko bedzie wykonywac dlugie i celne rzuty lekkim zestawem. Kiedy zalozysz ciezki splawik, mam na mysli taki powyzej 5g bedziesz w stanie rzucic na jakies 10 metrow.

Przyznam ze brak mi praktyki w lowieniu karpiowka na splawik ale moja pierwsza wedka miala akcje porownywalna do kija od szczotki i pamietam jak to bywalo :wink:

Jesli cena nie gra roli kup sobie jakas wedke odpowiednia do splawika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz łowił w wodzie bez zaczepów i gęstej roślinności to polecam Daiwę Aqualite Power Float 3,9m 15-50g. Rzuca się bardzo dobrze i da się wyholować średnie karpie. Na większe sztuki (pow. 10 kg) też nie mam pomysłu, tej wielkości robią co chcą ze zestawem na żyłce 0.20. Ostatnio miałem dwa amury 80-90 cm, poszły w zielsko i po zabawie.

Próbowałem też Megaforce Tele 90 3,90m 40-90g i nawet da się rzucać 2-3 gramowym spławikiem ale żadna przyjemność łowić takim drągiem, fakt, karpiki kilowe wyciąga się jak płotkę na matchowej :twisted: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karpiówką lekkim zestawem spławikowym daleko nie rzucisz, choćby z tego względu, że dolna granica ciężaru wyrzutowego takiego kija jest kilkukrotnie powyżej masy zestawu spławikowego.

Inaczej, zestaw taki jest zbyt lekki by podczas zamachu naładować (ugiąć) kij karpiowy, który podczas wyrzutu oddaje energie.

Owszem da się zestaw zarzucić ale taki kij zadziała tylko swoją długością (tylko jako ramie zamachowe) a odległość nie będzie satysfakcjonująca.

Dla przykładu, ja karpiówką12ft/3lb zestaw spławikowy na żywca (bez przynęty) około 5 gram żyłka 0,31 jestem w stanie rzucić kilkanaście metrów.

Kuba1000, jeśli koniecznie szukasz jakiegoś uniwersału (spławik, czasem grunt itp.) myślę ,że powinieneś raczej zainteresować się kijami do DS np. feeder.

Cudu nie będzie, ale na pewno na spławik będzie Ci się zrzucało o niebo lepiej niż karpiówką tzn, dalej i celniej, choćby z tego względu że można nieco "odchudzić" kij wybierając delikatniejszą szczytówkę która troszkę pomoże wyrzucić spławik, a przy zacięciu nie będzie, rwała delikatnych pyszczków , czy też cienkich przyponów, że o spadach z haka niewielkich ryb nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze kolega Robek, najlepiej kup mocną odległościówke do 30 badz 50g. W łowisku bez zaczepów karpie do 10kg spokojnie złowisz. Większe na spławik ciężka sprawa, myśle że najlepiej miec karpiową tyczkę z mocnym amortyzatorem. Karpiówka na spławik to raczej nieporozumienie, chyba że bedziesz rzucał 100g bojkami sumowymi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.