Skocz do zawartości
Dragon

Powrót jesiotra do polskich rzek i Bałtyku.


pawciobra

Rekomendowane odpowiedzi

dziwi mnie natomiast brak zupełny protestów wszelkiej maści obrońców polskich gatunków ,przecież wiadomo powszechnie że jesiotry ostronos pochodzą z Kanady i materiał rozrodczy właśnie z tamtej fauny "zawleczony".To co karpie wek bo obcy gatunek a jesiotr z Kanady jest cacy.

Maniek, wiem że chcesz się zwrócić do mnie. Myślę, że błądzisz, pomogę ci cytując kawałek artykułu, który wrzuciłeś:

"Wnioski do których doszli badacze nakazują dokonanie zmian we wszystkich książkach o rybach z naszych wód. Zmiany będzie trzeba też wprowadzić w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie ochrony zagrożonych gatunków polskiej fauny. Otóż okazuje się, że legendarny jesiotr, który żył w naszych wodach nie był jesiotrem zachodnim (Acipenser sturio), ale gatunkiem amerykańskim (Acipenser oxyrinchus), zwanym jesiotrem ostronosym [1]. Dowód dla tego poglądu dały próbki tkanek jakie pozyskano z muzealnych eksponatów. Jakie to szczęście, że dla współczesnych badawczy gdzieniegdzie okazy tego gatunku jeszcze przetrwały."

To oznacza, że w rzeczywistości najpospolitszym, rodzimym gatunkiem jesiotra, błędnie notowanym przez naukowców, jako jesiotr zachodni był dotychczas jesiotr ostronosy - to oznacza błąd myślicieli naukowców, a więc błąd człowieka. Oznacza to tyle, że mimo, że jesiotr zachodni zasiedlał kiedyś tam nasze środowisko, ale został wyparty przez jesiotra ostronosego. Stało się to w sposób całkowicie naturalny, związany z ewolucją (nie wiem czy wierzysz) oraz zmianami klimatycznymi. Sposób naturalny wyklucza ingerencję człowieka.

Ingerencja człowieka z kolei oznacza wpuszczanie g*** do wód, w których g*** występować nie powinno.

G*** = karaś srebrzysty, pstrąg potokowy, amur, karpie, piranie, gupiki (ten akwarystyczny i ozdobny gatunek opanował m.in. niektóre miejsca w Czechach).

Maniek - przyznaj szczerze, czy naprawdę nie rozróżniasz naturalnej ewolucji i migracji gatunków od wpuszczania czegokolwiek gdziekolwiek? Czy naprawdę chcesz zrównać naturalną migrację gatunku, który teoretycznie pochodzi z Ameryki do wpuszczania nam srebrnych karasi, karpii, piranii, amurów, tołpyg i innych wynalazków?

Pomijam już fakt, że tego typu grzebanie w historii jest często oparte na spekulacjach. Wiemy póki co tyle, że jesiotr ostronosy występował kiedyś w Ameryce.

Potwierdzono, że kiedyś (1200 lat temu) występował w Europie. Czy mamy dowody, że nie występował wcześniej? Nie. Mamy dowód, że ostatni znaleziony okaz pochodzi właśnie z tego okresu.

Co do naszego równo kochanego i żenującego karpia, wiemy jedno - najdawniejszy znany okaz, został SZTUCZNIE i błędnie przywleczony przez "fascynatów" do europy z ciepłych krajów. To jest różnica tak kolosalna, że nawet trudno mi już coś więcej pisać na ten temat.

Moim zdaniem natura błędów nie popełnia. Nie wiem jednak o istnieniu gdziekolwiek, kiedykolwiek człowieka, który by jakiegokolwiek błędu nie popełnił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

G*** = karaś srebrzysty, pstrąg potokowy, amur, karpie, piranie, gupiki

Tęczowy, źródlany owszem, potokowy chyba nie, choć w niektórych rzekach owszem, ale to podobnie jak z lipieniem w Sanie. Poza tym zgadzam się z tym co piszesz, wymienione ryby zaśmiecają nasze wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G*** = karaś srebrzysty, pstrąg potokowy, amur, karpie, piranie, gupiki

Tęczowy, źródlany owszem, potokowy chyba nie, choć w niektórych rzekach owszem, ale to podobnie jak z lipieniem w Sanie. Poza tym zgadzam się z tym co piszesz, wymienione ryby zaśmiecają nasze wody.

Oczywiście masz rację, chodziło mi o pstrągi tęczowe, a nie potokowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem natura błędów nie popełnia.

OT.

popełnia :-) tak się zapatruję na chłopców którzy lubią chłopców :-)

Podobnie sprawa wyglada z tymi ktorzy zagladaja innym pod koldre, pewnie sami maja nudne zycie i czyms trzeba sie interesowac.

Jest cos takiego jak ewolucja ktora naturalnie eliminuje osobniki niezdatne do tworzenia nowych pokolen, co dziwne nie zadzialalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.