Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

jaka metoda do jakiej wędki


mushuk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowym użytkownikiem forum oraz nowym wędkarzem, dopiero zaczynam. Byłem raz z kolegą na rybach i bardzo mi się spodobało.

Chciałbym łowić na spławik.

Szukałem jakiś wędek i mam problem, nie wiem, która wędka do jakiej metody służy, nie mówię oczywiście tutaj o wędkach typu feeder czy spinningowa, albo o wędkach typu bolonka, match, bat czy tyczka. Czy mógłby mi to ktoś w skrócie opisać i czym one się różni wędka bolonka od match, a bat od tyczki. Wiem, że używając bata i tyczki nie używa się kołowrotka, oraz używa się ich na małej odległości.

Mam nadzieję, że ktoś mi to w skrócie wyjaśni, proszę się nie śmiać, nigdy nie łowiłem i chciałbym się nauczyć, a kto pyta, nie błądzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Bolonki są długie 6-8m, używa się do nich spławika stałego takiego montowanego w dwóch miejscach jak do bata czy do tyczki tylko dużo większych przeważnie. Głównie łowi się nimi na rzekach na tak zwaną przepływankę ze spławikiem 15-35gram z wędką uniesioną do góry by żyłka była w miarę nad wodą żeby jej prąd nie ściągał.

Mach- odległościówka nią się łowi wszędzie tam gdzie woda nie płynie, bądź wolno płynie spławik jest przelotowy tak że ma oczko na dole i grunt ustala się przez słupełek ograniczający który wiąże się na żyłce, bądź popularne są teraz na płytszej wodzie zestawy jednopunktowego montażu na stałe. Jak dla mnie jedna z najprzyjemniejszych metod łowienia która też podczas zawodów nieraz dupsko ratuje. Łowi się spławikami od 1 do mniej więcej 25 gram zależnie od głębokości wody odległości na jakiej chcemy łowić.

Przeważnie takie spławiki mają swoje obciążenie które pozwala mu daleko lecieć- odległości nieraz są po 50-60m. Wędki są przeważnie długości- 4,2-4,5m.

Jeśli łowisz na jeziorze polecam Ci tą metodę złowisz na nią każdą rybę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bat i tyczka to wędki baz kołowrotka.

Baty są od 1,5- 11m są one teleskopowe długość zestawu jest praktycznie równa długości wędki, łowi się spławikiem stałym długość wędki determinowana jest przez odległość na jakiej chcesz łowić i głębokość łowiska jeśli niema zbytniego wiatru bardzo przyjemnie się łowi takimi wędeczkami ale z racji braku kołowrotka nie każdą rybę da się wyholować- generalnie jest to metoda na mniejsze rybki dobra też dla dzieci które zaczynają zabawę z wędkowaniem ponieważ niema problemu z kołowrotkiem i ewentualnymi problemami z zarzucaniem.

Tyczki są 13m są też krótsze ale dłuższych niema. Jest to wędzisko nasadowe czyli podczas łowienia możesz je rozłączyć na dowolnym odcinku. długość zestawu dobiera się do głębokości łowiska tak ażeby było około 50-100 cm żyłki nad spławikiem żeby się nie plątał. Tą wędką łowi się przeważnie na zawodach, szczególnie pomocna jest ona podczas wiatru z racji tego że można przytrzymać spławik w miejscu. Można pobudzić rybę do brania przez kilku centymetrowe podniesienie przynęty z dna. W środku górnych elementów jest guma która wysuwa się z wędki i pomaga w amortyzacji podczas zacięcia i holu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

djpablox dziękuję za udzielenie mi tych cennych informacji.

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące batów. Czy dałoby batem radę wyciągać takie ryby jak leszcz, lin 1-2kg? Bo widziałem u nas w Szczecinie ludzie łowią właśnie batami na kanałach i widziałem, że wyciągają tą metodą takie leszcze. Czy bat bardziej na jeziora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyczki są 13m są też krótsze ale dłuższych niema....

:) jak to nie ma :) po prostu na kontynencie przepisy fips ograniczają długość wędziska na zawodach do 13m ale to nie znaczy że nie ma dłuższych w Polsce na rekreacji czasem łowią ludzie na dłuższe - a anglicy się w ogóle w takich lubują - najdłuższe sięgają nawet 18m (biedne kregosłupy)

co do tematu:

mushuk - bat nadaje się zarówno na rzekę kanał czy jezioro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wyraziłem się niefortunnie co do tyczek- wiem że dłuższe są. Jednak z racji rygorystycznych przepisów podczas ogólnopolskich zawodów bywa że na wyrywki są sprawdzane wędki i takowa nawet o 1cm nie może przekroczyć 13m.

Co do bata myślę że będzie on dla Ciebie dobrym rozwiązaniem- należy sobie jednak zdać sprawę że baty z wyższej półki są to delikatne wędki węglowe i raczej na mniejsze ryby.

Może się mylę ale podczas moich początków wędkarskich na różne ryby sprawdzały się baty z tych tańszych z racji dużej domieszki włókna szklanego. Są one oczywiście sporo cięższe i mniej sztywne ale dużo silniejsze a możesz też w takim zamontować powiedzmy przez 2 bądź 3 elementy gumę 1,0mm to nawet ładnego karpia wyciągniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje Wam bardzo za pomoc :) zamierzam sobie kupic najpierw feedera jakiegos, bede szukal czegos, a nastepnie, oczywiscie w miare mozliwosci kupic sobie jakiegos bata i sprobowac lowic ta metoda. A jaka dlugosc bata byla by najlepsza dla mnie?

przepraszam za brak polskich znakow, jestem za granica i nie mam swojego laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tak się powinno robić, ale ja mam bata 7 m i po prostu jak mi trzeba krótszego to sobie zdejmuję 1,2 czy 3 najgrubsze sekcje (po prostu wyjmuję ze środka tyle ile mi trzeba) :) Tylko trzeba pamiętać żeby później przed ponownym złożeniem bardzo dokładnie wyczyścić końcówki z drobin pisaku i innych ewentualnych zabrudzeń bo czasem się gdzieś o ziemie koniec oprze, a jak Ci piasek wlizie w łączenia to zaraz kij szlak trafi ;)

Może to nie jest zbyt profesjonalne podejście, ale jak się tą metodą łapie stosunkowo rzadko i przez to nie chce zbytnio inwestować sprawdza się w 100% :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.